Belediye

2022 YILINA COŞKULU BAŞLANGIÇ

Amasya Belediyesi’nin düzenlediği konserde sevilen şarkılarını seslendiren grup, Amasyalılara keyifli bir yılbaşı gecesi yaşattı.
Amasyalılar, Belediye Başkanı Mehmet Sarı’nın öncülüğünde düzenlenen konser programı ile 2022 yılına coşkulu bir giriş yaptı.
Yavuz Selim Meydanı’nda gerçekleştirilen ‘Zakkum’ kon-seri ile Amasyalılar 2022 yılına coşkulu bir başlangıç yaptı. Alanı dolduran binlerce kala-balık seslendirilen şarkılara eşlik etti.
Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, konser etkinliği-ne katılan hemşehrilerine ilerleyen süreçte yeni sürprizlerinin olacağını belirtti. Yeni yıl etkinliğine Başkan Sarı’nın yanı sıra MHP Amasya İl Başkanı Şuayip Ak, Amasya Ülkü Ocakları Başkanı Alperen Akpınar, MHP Merkez İlçe Başkanı Oğuzhan Yetik, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardım-cıları ve vatandaşlar katıldı.
‘2022 YILI HEPİMİZ İÇİN YENİ BİR BAŞLANGIÇ OLACAK’
2021 yılının son, 2022 yılının ilk gecesinin hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı konuşmasında şunları söyledi;“Bu gece biraz sohbet edecek, biraz eğlenecek ve yeni yıla taze bir başlangıç yapmaya çalışacağız. Yeni başlangıç-lar insanı heyecanlandırır, umutlandırır; bazen de tedirgin eder. 2022 yılı da hepimiz için yeni bir başlan-gıç olacak. Sizler de yeni yıla yeni hayallerle, tazelenmiş umutlarla giriyorsunuz. Esasında hepimiz hayal kur-malı, umutlu olmalıyız. Çünkü umut insana güç verir. Umutlu insan hayata dört elle sarılır; başarılı olmak için daha çok gayret eder. Sizler de umutlu olun ve hayatınızı güzelleştirmek için gayret edin. Yaşarken karşımıza çıkan zorluklar bizi hiçbir şekilde yıldır-mamalı. Yeni yılda da umudumuzu zinde tutalım ve azmimizi, inancımızı kaybetmeden yaşayalım.
Şu Amasya’nın tarihine baktığımız zaman nice zorluklara, sıkıntılara şahit-lik etmiştir. Ama sonunda hep mücadele edenler başarılı olmuştur. 2023 yılında kuruluşunun 100’üncü yılını kutlamaya hazırlandığımız Türkiye Cumhuriyeti de zorluklarla mücadele ederek kuruldu. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuranlar da gençlerdi. İçinde bulundukları imkânsızlık-lara aldırış etmeden kararlı bir şekilde mücadele ettiler ve bizlere hür ve bağımsız yaşayacağımız bir devlet emanet ettiler.
Biz de büyüklerimizin hayatlarından dersler çıkar-tıp geleceğe emin adımlarla ilerlemeliyiz. Unutmayalım “Dağ ne kadar yüce olsa da üstünden yol aşar.” Bizim dinimizin önderi, Peygamberimiz Hz. Muhammed de, zorluklarla mücadele ederek İslam’ı anlattı. Sevgili Peygam-berimiz, Allah’ın elçisi olmasına rağmen sıkıntılı bir hayat yaşadı. O “Allah bir” dedikçe kafasına taş attılar, yoluna çalı döşediler, üstüne kılıçla yürüdüler. Onunla alışveriş etmediler ve evini ablukaya alıp kimseyle görüşmesine izin vermediler. Ama o yılmadı ve anlattığı doğrulara kulak verecek başka insanlar aradı. Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları da 100 yıl önce başka bir mücadele verdiler. Türk tarihinin en zor, en sıkıntılı, en ümitsiz döne-minde hürriyet ve bağımsız-lığımız için mücadele ettiler. Bizim dedelerimiz, nineleri-miz de onu misafir ettiler, yol arkadaşlığı, silah arka-daşlığı yaptılar. O tarihlerde Anadolu’da bugünkü imkân-ların binde biri yoktu. Eğitim için okul, ulaşım için yol araba, haberleşme için telefon, konaklama için otel gibi imkânlar yok denecek düzeydeydi. Üstelik fakirlik milletimizin kaderi gibiydi. O dönemin gençlerinin imkânları, sizlerin imkân-larının yüzde biri bile değildi. Buna rağmen hiçbiri umutsuzluğa kapılmadılar. Hiçbiri geleceklerini başka ülkelerde aramayı düşün-mediler. Hepsi de yaşadık-ları yerleri hür ve bağımsız kılıp, insanca yaşama şartlarını oluşturmak için mücadele ettiler. Dinimizin önderi Sevgili Peygamberimizin hayatı, devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Paşamızın hayatı hepimiz için örnek olmalıdır.
Aynı şekilde benim haya-tım da ibretlik bir örnektir” dedi.
‘HİÇBİR ŞEYİM YOKKEN BİLE UMUDUMU YİTİRMEDEN ÇALIŞTIM’
60 sene önce Taşova Uluköyde dünyaya geldiğini belirten Başkan Sarı konuşmasının devamında;
“12 Eylül öncesinin zor şartlarında hayata tutunmaya çalıştım. Bir yandan okudum, bir yandan babamın yanında pazarcılık yaptım. Yokluğun, yoksul-luğun ne olduğunu bilen bir insan olarak ekmeğimi taştan çıkarmak için gece gündüz çalıştım. Hiçbir şeyim yokken bile umudumu yitirmeden çalıştım. Benim dönemimin gençlerinin birçoğunun şartları farklı değildi. Ama sadece yılma-dan mücadele edenler başarılı oldular. Başka türlü benim Amasya Belediye Başkanı olmam mümkün değildi. Siz de çalışırsanız, mücadele ederseniz mutlaka başarılı olursunuz. 2021 yılının son günü şimdiye kadar yaşadıklarınızın muhasebesini yapmak için bir fırsattır. Bu gece eğlenin ama eve gidince de yaşadıklarınızı gözünüz önüne getirin. Ne olmak, ne yapmak istediğinizi değerlendirin.
Planlarınızı gözden geçirin. Artık yeni bir çağdayız. Bu çağın adına akıl, bilgi ve teknoloji çağı deniyor. Artık bilgiye dayalı teknoloji hayatımızın her alanına giriyor ve dünyamız hızlı bir şekilde bilgisayar ağırlıklı hale geliyor. Bilgisayarların, robotların, yapay zekâ uygulamalarının yaygınlaştığı teknolojilere en hızlı ayak uyduranlar sizlersiniz. Bu durum sizin avantajınız. Öğrenmek için eskiden küçükler büyüklere ihtiyaç duyuyorlardı. Şimdi durum tam tersine döndü. Artık küçükler büyüklere öğretiyor. İnsanlık bugünlere keşifler yapa yapa geldi. Yapılan her keşif ile birlikte insanlık gelişti, hayatlarımız değişti. Çağımızın sunduğu imkânları iyi değerlendirin. Teknoloji çağının dilinden en iyi sizler anlıyorsunuz. Siz de hayatınızı teknoloji çağının sunduğu imkânlara göre planlayın. Tabiî bu arada sorumlu bir varlık olduğumuz gerçeğini de unutmayın. Evet! Hepimiz akıllı, bilgili insanlar olmalı ve teknolojiyi iyi kullanmalıyız. Ancak bu bize insan olduğumuz gerçeğini hiçbir zaman unutturma-malı. İyilik yapmalı, dürüst olmalı ve birbirimizle yardımlaşarak yaşamalıyız. Sıkıntılarımızı çözmek için birbirimize destek olmalıyız. Başkasına zarar vererek kendimize bir gelecek kurmaya çalışmamalıyız. Ailelerimizi, yakınlarımızı ihmal etmemeliyiz. Çünkü biz Allah’ın sorumluluk yükleyerek yarattığı bir varlığız. Yeryüzünde insandan başka sorumluluğu olan başka bir varlık yok. İnsanı sorumluluk sahibi yapan da aklı. Akıllı varlık olması insanı kendine ve her şeye karşı sorumlu kılıyor. Biz de sorumluluğumuzun gereğini yerine getirerek faydalı kişiler olmak için çalışmalıyız. Esasında faydalı kişi olmak vatanseverliğin, milliyetçili-ğin de ölçüsüdür. Ülkesini en çok seven, ülkesi için, insan-lar için faydalı işler yapanlardır. Biz de hem kendimize, hem çevremize, hem ülkemize ve insanlığa faydalı olmak için çalışmalı, çaba göstermeliyiz. Hepimiz aynı çabayı, aynı gayreti gösterirsek daha güzel bir Amasya, daha güzel bir Türkiye meydana getiririz. Amasyalı gençler olarak benimle aynı duyguları taşıdığınızı biliyorum. 2022 yılının hepimiz için umduk-larımıza nail olduğumuz, korktuklarımızdan emin olduğumuz bir yıl olmasını diliyorum. Ülkemiz, mille-timiz ve Türk-İslam âlemi için zorluklardan kurtul-duğumuz bir sene olmasını temenni ediyor, yeni yılınızı tekrar tebrik ediyorum” diye konuştu.
Konserin öncesinde Mehmet Yıldırım adlı genç birlikte sahneye çıktığı Merve Balcı’ya evlenme teklif etti. Bir süre yaşadığı şaşkınlığın ardından ‘evet’ yanıtı veren Balcı ile birlikte dans ettiği Yıldırım izleyi-ciler tarafından alkışlandı.
Başkan Sarı’nın konuşması, konser ve havai fişek gösterisinin ardından yeni yıl etkinliği son buldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı