Gündem

376 BİN DEKAR ALANINDA 140 BİN TON KANOLA ÜRETİLMİŞTİR

Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Yerleşkesi’nde “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında “Kuru Tarım Alanlarında Yağlık Kanola Geliştirme Projesi” tohum teslim töreni gerçekleştirildi.
Proje kapsamında %75 hibe katkısı ile toplam proje tutarı 95 Bin TL olan 50 ünite tohum desteğinin üreticilere sağlanacak olup, Taşova İlçesi’nde bin dekar alanda üretim gerçekleştirileceği kaydedildi.
Konuşmasında kanola bitkisinin önemine vurgu yapan Amasya Tarım ve Orman İl Müdürü Hayrullah GÖKTEKİN,açıklamasında şunları belirtti; “İnsanoğlunun sağlıklı ve dengeli beslenmesinde karbonhidratlara, proteinlere ve yağlara ihtiyaç vardır. İhtiyaç duyulan yağlar, bitkisel ve hayvansal kökenli kaynaklardan karşılanmaktadır. Hayvansal kökenli yağların yeterli olmaması nedeniyle, insanlar sağlıklı ve dengeli beslenme için ihtiyaç duyduk-ları yağların büyük bir kısmı bitkisel kökenli yağlardan sağlanmaktadır. Bitkisel yağ-ların önemi ve üretimi biyoya-kıtların da kullanılmaya başlan-ması ile artış göstermiştir.
Kanola; yemeklik yağ, küspe ve biyodizel amaçlı kul-lanımı ile önemli yağlı tohum-lardan birisidir.
Kanola tanesinde bulunan % 38-50 yağ ve % 16-24 protein ile önemli bir yağ bitkisi olup; kanola yağı dünyada palm ve soya yağından sonra en fazla üretilen üçüncü bitkisel yağdır.
Ülkemizde 2021 yılında yaklaşık 16 milyon dekar alan-da yaklaşık 4,4 milyon ton yağlı tohumlu bitki üretimi gerçekleş-tirilmiştir. Bu üretimin 376 bin dekar alanında 140 bin ton kanola üretilmiştir. Kanola üretim alanı bir önceki yıla göre yüzde 19 üretim miktarı ise yüzde 20 artmıştır.
2021 yılında ilimizde ise 237 bin dekar alanda Aspir, Ayçiçek, Haşhaş, Kenevir ve Soya Fasulyesi olmak üzere yaklaşık 49 bin ton yağlı tohumlu bitki üretimi gerçekleştirilmiştir.
2022 yılında ise 248 bin dekar Ayçiçeği olmak üzere toplam 272 bin dekar alanda yağlı tohumlu bitki ekimi; 84 bin ton Ayçiçeği olmak üzere toplam 86 bin ton yağlı tohumlu bitki üretimi gerçekleşeceğini tahmin etmekteyiz.
Uygulayacağımız proje ile ilimizde nadas alanlarının doğru uygulamalarla tarımsal üretime kazandırılması, kısıtlı su kulla-nımı yöntemlerinin teşvik ede-cek uygulamaların yaygınlaştırılması, üreticileri-mizin gelirlerinin artırılması, alternatif yağlı tohumlu bitki yetiştiriciliğinin ve yağlı tohum-lu bitkilerin üretiminin artırıl-ması amaçlanmıştır. Bakanlığımız %75 hibe katkısı ile toplam proje tutarı 95 Bin TL olan 50 ünite tohum desteği üreticilerimize sağlanacak olup, Taşova ilçemizde bin dekar alanda üretim gerçekleştirilecektir.
Sayın Bakanımıza, Sayın Valimize, Sayın Milletvekilleri-mize bütün tarımsal faaliyet-lerde bizi yalnız bırakmadıkları için şükranlarımı arz ediyor, bütün çiftçilerimizin ürünleri bol kazançlı bereketli olsun. Hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.