Son Dakika

67 Yıldır Sizin İçin Sizinle Birlikte Çarpan Yürek

67 Yıldır Sizin İçin Sizinle Birlikte Çarpan Yürek

Amasya Şeker Fabrikası A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatçi 67. Pancar kampanyası 115 gün içerisinde başarı ile tamamlandı.
Değerli Pancar Ekicisi Çiftçi dostlarımız, Amasya Şeker’e gönülden bağlı sevgili pay-daşlarımız. Allah’ın izni ve sizin çok değerli katkılarınız sayesinde 67. Pancar İşleme Kampanyamızı kazasız belasız tamamlamanın onurunu ve mutluluğunu sizler gibi bizlerde ilk günkü heyecanımız gibi yürekten yaşamaktayız. Tabi, Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisine alan pandemi döneminde hep beraber verdiğimiz bu mücadele bizler için ayrı bir öneme ve değere sahiptir. Öncelikle pancarını bu zor şartlar altında bizlere kadar teslim eden çiftçilerimize ve bu alın terini beyaz şekere dönüştüren Yönetim kademesi dahil tüm çalışanlarımıza verdikleri üstün gayret ve çabadan ötürü en kalbi şükranlarımızı sunuyor, herkesin emeğine, yüreğine ve bileğine sağlık diyoruz.
67. Pancar kampanyası 115 gün içerisinde başarı ile tamamlandı. Bu Kampanya döneminde iç saha ve dış saha olmak üzere toplam 105 bin dekar alanda 4.742 sayıda pancar ekicisi ile sözleşme yapılarak, 689 bin 521 Ton Şeker Pancarı tesellüm edilmiş olup bedeli ödenecek Şeker Pancarı miktarı 630 bin 215 Ton dur. Bu pancardan 81.500 Ton kristal toz şeker, 32.500 Ton melas ve 180 bin Ton Yaş Pancar küspesi, 8 bin Ton Pancar Ucu elde edilmiştir.
Bedeli ödenecek pancarın tüm primleri dahil yaklaşık tutarı 240 milyon TL’dir. Tesellüm edilen bu pancar miktarına karşılık bugüne kadar nakdi avans olarak Ekim, Çapa, Söküm, Destekleme, Pancar Nakliye ve Yaş Küspe Bedeli avanslarının yanında ayni avans olarak Gübre, Tohum, İlaç, Pancar Hasat ve Pancar Yükleme Makinaları ile bölgelerimize Yaş Küspe Sevkiyat avansları olmak üzere toplamda 170 milyon TL tutarında ayni ve nakdi avans ödemeleri sözleşmede belirtilen tarihlerden çok önce çiftçilerimize dağıtılmıştır. Bunlarla birlikte Çiftçilerimize ve pancar nakliye müteahhitlerimize ödenen pancar nakliye tutarı 36 milyon TL’dir. Dağıtılan tüm avans ve ödemelerin toplam pancar bedeline oranı yaklaşık %70’tir.
2021/2022 pancar kotalarının belirleneceği şu günlerde, bu şirketin yıllarca ihmal edilmiş pancar kotasını yükseltip korumak bizler için ayrıca kıvanç kaynağıdır. Değerli dostlarımız Pancar Kotası hiçbir şekilde kaderine teslim edilemez ve edilmemelidir de. Çiftçisinden işçisine, yöneticisinden çalışanına kadar bu Fabrikaya, bu coğrafya gönül verdiğini iddia eden herkesin şirketimizin pancar kotasını daha da yukarılara çıkartmak en başlıca görevi, gelecek nesiller için en başlıca sorumluluğudurBu bilinçle göreve geldiğimiz ilk andan itibaren bu konuda gerekli hassasiyet derhal gösterilmiş ve Şirketimizin Şeker kotaları süratle düzeltilmiştir. Evet makamlar gelip geçici olabilir. Önemli olan görevde bulunduğunuz süre zarfında kim olduğunuz değil neler yaptığınız, içinden çıktığınız bu yöre insanına neler kattığınızdır. Ne demiş atalarımız “At ölür meydan kalır, Yiğit ölür şan kalır.”
Ayrıca geride bıraktığımız 2020 yılında Şirketimizce Sanayi kullanımına ve Tıbbi kullanıma yönelik olmak üzere 8 milyon 527 bin litre etil alkol satışı gerçekleştirilmiştir.
Bu dönemde siz değerli pancar ekicisi dostlarımıza ürettiğimiz etil alkolden imal edilen kolonya dağıtımı da ücretsiz olarak gerçekleştirilmiştir. İçerisinde bulunduğumuz 2021 yılının henüz başında ise aldığımız etil Alkol talebi 6 milyon litre civarıdır.
Bu miktarı daha da yukarılara çıkartabilmek için çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir. Uzunca bir aradan sonra bir kenarda kaderine terk edilmiş Etil Alkol Tesislerimizi tekrar alkol üretimine başlatarak, Şirketimiz Etil Alkolünü ülkemizde aranılan bir marka haline getirmek, çok ciddi üretim ve satış rakamlarına ulaştırmakta aslında adı konulmamış bir başka başarı hikayesidir. Allah nasip ederse bu yöre insanı ile birliğimiz ve beraberliğimiz devam ettiği sürece bizlerin üstesinden gelemeyeceği hiçbir engel olmadığı gibi altına birlikte imza atacağımız daha nice başarı hikâyelerimiz de olmaya devam edecektir.
Niyet hayırsa, inanın akıbette hayırla sonuçlanıyor, zaferle taçlanıyor.
Yine Allah’a şükür ki alın teri karşılığı maaşını zamanında ve tam alamayan hiçbir çalışanımız olmadığı gibi, Pancar bedellerine mahsuben tüm çitçilerimize de ödemeleri zamanından önce yapılmakta, hatta buna rağmen çok acil ilave ihtiyacı veya ödemesi olan çiftçilerimize de Şirket imkanları dahilinde destek olunmaktadır. Şirketimizin Şeker Kotaları yükselip, Etil Alkol üretimi ve satışı artırılması sonucu Şirketimiz finansman yapısında da hızlı iyileşmeler ve düzelmeler görülmektedir.
Aslında elde edilen bunca başarının altında yatan yalın gerçek, sadece Şirket imkân ve kabiliyetlerini yine Şirket amaç ve gayesine yönelik işlere kanalize etmek bunun yansıra hem çalışan ve hem de çiftçilerimizin memnuniyetini en üst seviyelere çıkartabilmekten başka bir şey değildir.
Bilinmesini isteriz ki başarı veya zafer asla tesadüfi olmadığı gibi sorunlar veya zorluklar da asla kendi kaderine, hayatın olağan akışına bırakılarak kendi başlarına çözüme kavuşamazlar. Olağan üstü dönemler ancak başarıya inanmış ve zafere güdülenmiş, olağan üstü ekiplerle beraber aşılabilir.
Burada sözlerime son verirken geçirmiş olduğumuz 67. Pancar kampanya döneminin ülkemize, çiftçilerimize ve çalışanlarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını, bizlere her daim desteklerini esirgemeyen Ak Parti Grup Başkanı Mehmet Naci BOSTANCI beye, Ak Parti Amasya Milletvekili Mustafa Levent KARAHOCAGİL beye, Ak Parti Amasya Milletvekili Hasan ÇİLEZ beye, CHP Amasya Milletvekili Mustafa TUNCER beye, Amasya Valisi Mustafa VASATLI beye, İl ve İlce Siyasi Parti Temsilcileri ve Meclis Üyelerine, Amasya Belediye Başkanı Mehmet SARI beye, Suluova Belediye Başkanı Fatih ÜÇOK beye, Gümüşhacıköy Belediye Başkanı Zehra ÖZYOL hanımefendiye, Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı beye, Havza Belediye Başkanı Sebahattin ÖZDEMİR beye, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık EDİS beye, Göynücek Belediye Başkanı Kadir Fatih ERDOĞAN beye, Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul KARAGÖL beye, Taşova Belediye Başkanı Bayram ÖZTÜRK beye, İl ve ilçe Mülki Amirlikleri, Emniyet Müdürlükleri ve Jandarma Teşkilatımıza, tüm Taşıyıcılar Kooperatifleri Başkan ve üyelerine, Sivil Toplum Örgütlerine, Sulama Birliği Başkanlarına, değerli basın mensuplarımıza ve burada ismini sayamadığım tüm dostlarımıza şükranlarımızı sunar, 68. Kampanya dönemi içinse hazırlıklarımıza ara vermeden devam ettiğimizi, Pancar ekimine olan desteğimizin her daim devam edeceğini bildirir, bu vesile ile herkesin yeni yılını kutlarım.”şeklinde konuştu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı