Son Dakika

Açlık Sınırı 2 Bin 755 Lira Oldu

Açlık Sınırı 2 Bin 755 Lira Oldu

Memur-Sen Amasya İl temsilcisi Recep ELİAÇIK; Memur-Sen tarafından her ay dü-zenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasına göre, Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.755,8 TL, yoksulluk sı-nırı ise 7.856,2 TL olarak belirlendi.”dedi
Eliaçık konuya ilişkin açıklama-sında;Memur-Sen Konfederasyonu tara-fından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırmasına göre Mayıs ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.755,8 TL, yoksulluk sınırı ise 7.856,2 TL olarak tespit edildi.
Yapılan araştırmaya göre Mayıs ayında Nisan ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,78’lik bir artış yaşandı. Mayıs ayında göze çarpan en büyük artışlar yüzde 41,57 artışla patates, yüzde 36,37 artışla havuç, yüzde 26,89 artışla kivi, yüzde 16,83 artışla limon, yüzde 7,87 artışla may-danoz; en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 39,01 azalışla dolmalık biber, yüzde 34,89 azalışla taze fasulye, yüzde 27,43 aza-lışla domates, yüzde 25,21 azalışla salatalık, yüzde 21,19 azalışla sarımsak madde fiyat-larında yaşandı.
Mayıs ayında Nisan ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,86’lık bir artış gözlenirken; Mayıs ayında Nisan ayına göre barınma madde fiyatlarında yüzde 0,69’luk bir artış oldu.
Aydınlanma madde fiyatında ise Mayıs ayında Nisan ayına göre herhangi bir de-ğişim gözlemlenmedi.
Haberleşme ve Kişisel Temizlik Madde Fiyatlarında Artış Yaşandı
Mayıs ayında Nisan ayına göre haber-leşme madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,01’lik bir düşüş olarak yansıdı. Haberleşme madde fiyatlarında Nisan ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 0,57 artışla telefon yedek parçaları; yüzde 0,86 azalışla internet ücreti madde fiyat-larında olduğu gözlendi.
Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 0,55’lik bir düşüş gözlendi.
Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Nisan ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 5,5 artışla tuvalet kağıdı madde fiyatlarında oldu-ğu tespit edildi. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Nisan ayına göre yüzde 6,63 azalışla parfümler fiyatında düşüş gözlemlendi.
Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 0,18’lik bir artış oldu.
Eğitim-kültür madde fiyatlarında Nisan ayına göre değişimin yüzde 17,48 artışla yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar, yüzde 3,81 artışla yazım ve çizim kağıtları madde fiyatlarında ol-duğu gözlendi. Bununla birlikte eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 5,99 azalışla edebi kitaplar, yüzde 5,11 azalışla çocuk oyuncakları fiyatlarında düşüş ol-duğu tespit edildi.
Ulaşım ve Sağlık Madde Fiyatlarında Ar-tış Yaşandı
Mayıs ayında Nisan ayına göre ulaşım madde fiyatlarında yüzde 1,33’lük bir artış olduğu belirlendi. Nisan ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 29,49 artışla şehirlerarası otobüs ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında Nisan ayına göre yüzde 0,01 azalışla kargo gönderim ücreti madde fiyatlarında düşüş gözlemlendi.
Mayıs ayında Nisan ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,44’lük bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimlerin yüzde 1,06 artışla tan-siyon aleti; yüzde 0,33 azalışla ultrason üc-reti fiyatlarında olduğu tespit edildi.
Mayıs ayında Nisan ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 0,63’lük bir artış gözlendi. Giyim madde fiyatlarında Nisan ayına göre en göze çarpan değişimler yüzde 6,01 artışla çocuk pantolonu, yüzde 3,44 artışla kadın gömleği, yüzde 2,05 artışla erkek pijaması madde fiyatlarında oldu.
Bununla birlikte giyim madde fiyat-larında Nisan ayına göre yüzde 3,61 azalışla kadın ayakkabısı, yüzde 3,55 azalışla kemer, yüzde 2,39 azalışla spor ayakkabısı madde fiyatlarında düşüş gözlemlendi.
Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 1,59’luk bir artış yaşandı. Çevre ve su madde fiyatlarında Nisan ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 2,72 artışla pencere(pvc), yüzde 0,01 azalışla yer ve du-var döşemesi madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.