Yazarlar

ADALET MÜLKÜN, CANIN TEMİNATIDIR

Hz.Muhammed’in en önemli merhalelerinden biri nübüvvetin 5.yılında Habeşistan’a (Etiyopya) hicret olayıdır.
Başta kendi aile ve akrabalarının ağır baskı ve eziyetlerine maruz kalanlarla, sahipsiz ve kimsesiz Müslümanlar, eziyetlerin kesilmeyeceğini anladıkları ve Mekke’deki “himaye”lerinin kaldırılması üzerine, beşinci sene (615 yılında) Hz. Peygamber’in izin, tavsiye ve yol göstermesi ile Habeşistan’a hicrete başladılar.
Peki Hz. Muhammed neden acaba müslüman bir coğrafyadan müslüman olmayan bir coğrafyaya hicreti tercih etti ?
Bunun cevabı gayet net…
Çünkü Allah resulü bu bölge hakkında bilgi sahibiydi. O gençliğinde ticaretle iştigal etmiş, seyahat etmiş, tâcirlerle karşılamış ve şu ya da bu ülkeler hakkında bilgisi olmuştu. Dolayısıyla Habeşistan melikinin adalet sahibi olduğu haberinin o’na ulaşması, Habeşistan’ın müslümanların hicreti için tercihinde etkili olmuştur.
İşte biz müslümanlar çoğunluk olarak %90 olsak bile şuur sahibi müslümanlar %10’larda kalmışız. Biz ne zaman şuurlu birer müslüman oluruz, işte o zaman gerçekten müslüman bir ülke olma şerefine nail oluruz.
”Ben Müslümanım” diyeni bırakın, hacı hocalık yapanların dahi cömertlikte sadece sözde kaldıkları ortada. Allah; zengin, makam mevki sahibi olup, cömertlikten yana olanların yolunu açar ve onlara dahasını verir. Burada müslümanlık veya herhangi bir millet olarak ayırım yapmaz. İşte Habeşistan örneği bu açıdan bir emsal teşkil ediyor, müslüman olmasa da, adaletli olan bir melik Peygamberimizin güvenini kazanmıştır.
İşte anlamak isteyene en büyük delil. Kazandıkça kazanmayı isteyen, devasa kasaları altınla, bilmem nereleri binalarla doldurup halka şükür edebiyatı yapanlar, insanları eşit görüpte makam mevki odalarında kendilerini gökte sananlar müslümanlığın ve insanlığın çeyreği olamazlar.
Cuma günleri sadece ”Hayırlı Cumalar” diyerek tıpkı yüzdeye vurduğumuzda çoğunluk olan ”şuursuz müslümanlığın” tescilini yazılı olarak kanıtlamış oluyoruz.
Allah; sözüyle, söylemi ve yaşamıyla bir olan müslümanlardan olmayı bizlere nasip eylesin…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı