Gündem

AĞBABA; “ESNAFA CAN SUYU VERİLMELİ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, temmuz ayı enflasyon verilerini yaptığı yazılı açıklama ile değerlendirdi.
Veli Ağbaba, basın mensuplarıyla Amasya Esnaf kefalet ve Sanatkarlar odasıyla bir araya gelerek gündeme dair orman yangınları ve enflasyon ilgili açıklamada bulundu. Veli Ağbaba yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
“BİR AYDA İFLAS EDEN ESNAF SAYISINDAKİ ARTIŞ ORANI YÜZDE 94, KAPANAN ŞİRKET SAYISINDAKİ AR-TIŞ YÜZDE 116”
Türkiye’de Haziran ayı itibariyle normalleşme süreci baş-ladı lakin esnaf için normalleşme henüz başlamadı. 16 aydır aç kapa yapılan, Sadaka verilir gibi 3 ila 5 bin TL hibe des-teği verilen, Verilen destekle BAĞ-KUR primini dahi kar-şılayamayan, Kredilerle iyice borca batan esnaf, açılsa dahi biriken borçları nedeniyle ayakta durmakta zorlanıyor.”dedi
Mayıs ayında sicilden ve meslekten terkinini yaparak iflas eden esnaf sayısı 3 bin 893 iken, Haziran ayında bu ra-kam yüzde 94’lük artışla toplam 7568’e ulaştı. Bu yılın ilk 6 ayında ise esnaf ve sicil gazetesi verilerine göre iflas eden esnaf sayısı ise 47 bin 572 oldu.
“KAPANAN ŞİRKET SAYISINDAKİ ARTIŞ ORANI YÜZDE 116 OLDU”
Türkiye’de her 100 KOBİ’nin 84’ünün bankalara borcu bulunduğunu belirterek sözlerine şu şekilde devam etti; “BDDK verilerine göre KOBİ’lerin bankalara olan toplam borcu 950 Milyar TL’ye yaklaşmış bulunmaktadır.
Mayıs ayında toplam kapanan şirket sayısı 556 iken bu rakam Haziran ayında yüzde 116 artışla 1226’ya çıkmıştır. Yüksek faizli krediler, artan döviz kurları ve ekonomide yaşanan belirsizlikler Türkiye’de şirketlerin toplu halde iflaslarına neden olmaktadır.
Hem esnafların hem de küçük ve orta boy işletmelerin iflas artışlarındaki hızının ilerleyen dönemlerde daha da art-ması olasılığı, kitlesel işsizliğinde artmasına neden olacaktır.
İktidar eğer esnafımızın ve işletmelerimizin bu sürede ayakta kalmasını istiyorsa:
1. Kiralarda stopaj uygulamasına son verilmelidir.
2. Bu süreç içerisinde esnafa yönelik icra işlemleri durdu-rulmalıdır.
3. Esnafın kamuya ait borçları tekrar yapılandırmadan ziyade kapalı kaldıkları dönem göz önüne alınarak BAĞ-KUR, SGK gibi borçları devlet tarafından üstlenilmelidir.
4. Esnafın bankalara olan kredi borçları faizsiz olarak yıl-sonuna ertelenmelidir.
5. Esnafın kredi kartı borçları en az 3 ay süre ile faiz iş-letilmeden ertelenmelidir.
6. Özellikle esnaf ve sanatkârlara bağlı olmayan büyük işletmelere Kredi Garanti Fonu kapsamında faizli kredi ye-rine faizsiz ve iki yıl Ödemesiz can suyu kredisi verilmeli-dir.”ifadelerine yer verdi.
TEMMUZ AYINDA EKONOMİK OLARAK UÇMAYI BEKLERKEN YERE ÇAKILDIK
Enflasyon ateşinin artık sadece mutfağı değil, evin her yanını sardığını belirten Veli Ağbaba;
“Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası Başkanı enflasyon ile ilgili bir şeyi açık açık itiraf etti.
Merkez Bankası Başkanı ne dedi?
‘’Bugün piyasada olan fiyatlar enflasyonu doğru biçimde yansıtmıyor”
Yani bugün açıklanan yüzde 18,95’lik enflasyon dahi hal-kın gerçekleri ile uyuşmuyor.
Üretici fiyat endeksindeki artış oranı yüzde 44,92.
Üretici enflasyonu ile tüketici enflasyonu arasında ki 25,97. Bu fark her geçen ay yeni bir rekora imza atmaya devam ediyor.
TÜİK verilerinde dahi enflasyon 21 aydır çift hanelerde.
Bakan Soylu Temmuzda ekonomik olarak uçuşa geçeceği-mizi söylüyordu,
Temmuz ayında son 26 ayın en yüksek enflasyonunu
Son 18 yılın ise de en yüksek tem-muz ayı enflasyonunu yaşadık.
Dünya’da 172 ülkeden daha yüksek enflasyona sahibiz.
Geçen ay yüksek enflasyonda hemen önümüzde olan Nijerya’yı bu ay geride bıraktık.
Yüksek enflasyonda Dün-ya’da 13. Sıraya yerleştik.
Avrupa’da zaten yüksek enflasyonda birinci sırayı kimse-lere kaptırmıyoruz.
Türkiye yüzde 19 ile de en yüksek faiz uygulayan 7. ülke.
Bizden daha yüksek faiz uygulayan ülkeler ise Yemen, Surinam. Angola gibi ülkeler.
Hem yüksek enflasyonda hem yüksek faizde bulunduğu-muz lig, ekonomisi gelişmemiş, siyasi karmaşanın eksik olmadığı 3. dünya ülkeleri.
Bu durum, asrın liderinin 19 yılın sonunda ülkemizi getir-diği durumun özetidir.”dedi.
PANDEMİ DE DESTEĞİN YÜZDE 78’İ ŞİRKETLERE VE BANKALARA GİTTİ. HALK KADERİNE TERK EDİLDİ
“Pandemi sürecinde;
Zengin ülkeler gayrisafi yurt içi hasılalarının (GSYH) ortalama yüzde 17,3’ü kadar nakit harcama ve dolaylı gelir desteği sağlarken,
Orta gelirli ülkeler GSYH’lerinin yüzde 4,1’i,
Yoksul ülkeler ise yüzde 2’si kadar destek sağlayabildi.
Türkiye’nin işsizlik fonundan verdiği para 57 milyar TL , esnafa verdiği 4,6 milyar TL’lik hibe, kredi ertelemeleri, krediler, sağlık harcamaları olmak üzere ayırdığı para sade-ce 19 milyar dolar.
Yani milli gelirimizin sadece yüzde 2’si kadar.
Her defasında iktidar Dünya’da büyüyen bir-iki ekonomi-den biriyiz diyor,
Ama pandemi de yurttaşlara verdiğimiz krediler de dâhil olmak üzere verdiğimiz destek yüzde 2,7 ile yoksul ülkeler ligindeyiz.
10,7 milyon nüfusa sahip Yunanistan toplam 38,9 milyar dolar, 4,9 milyon nüfusa sahip Yeni Zelanda 40,4 milyar dolar nakit harcama ve dolaylı gelir desteği sağlarken
84 milyon nüfusa sahip Türkiye yalnızca 19 milyar dolar tutarında ek harcama ve dolaylı gelir desteği sağladı.
Türkiye’de Covid-19’un sosyal ve ekonomik etkileriyle ilgili toplam ekonomik ve mali desteklerin çok büyük bölümü (yüzde 78’i) vatandaşa değil işletmeler, şirketler ve banka-lara gitti.
PAKDEMİRLİ; “ÇAKMAK YAKSALAR, YAKALIYORUZ”
Bundan 20 gün önce. Tarih 13 Temmuz.
Tarımı da Ormancılığı da bitiren Bakan Pakdemirli Tür-kiye Gazetesi’ne demeç vermiş: “İHA’lar ve 776 gözetleme kulesi ile yangınlara anında müdahale eden Türkiye, bu alanda lider ülke konumuna yükseldi” demiş.
Bakanlık bünyesinde dört adet İHA’nın bulunduğunu söy-leyen Bakan Pakdemirli “Şu anda çakmak yaksalar, yakalıyoruz. Duman çıkınca hemen ordayız. Alev parlamadan gidip müdahale ediyoruz. İnanılmaz başarılıyız. 776 orman gözetleme kulesi var. Anında; itfaiye, helikopter ne gerekliyse gönderiyoruz” diye konuşmuş.
Aklımızla dalga geçiyorlar. Nerede İHA’lar. Çakmak çaksalar yakalıyorsunuz da bu afet nedir? 7 gündür ormanlarımız cayır cayır yanıyor “Alev parlamadan müdahale ediyoruz “diyor, Lafa gelince her şey çok güzel. Ama ortada icraat yok. Türkiye felaketler ülkesi oldu. Ama en büyük felaket AKP ve O’nun bakanları
ŞİMDİ Mİ AKLINIZA GELDİ İTİBAR,ABD’NİN KÜSTAH MEKTUBUNDA NEREDEYDİNİZ?
Türkiye’nin gündemi “Kül olan itibarımız” Ciğerlerimiz yanmaya devam ediyor.
Yangınlar söndürülmediği için halkın sosyal medya üzerinden başlattığı Help Türkey kampanyasına karşılık Strong Türkiye / Güçlü Türkiye etiketiyle cevap veriyorlar. Ülkeyi yönetmeyi bıraktılar sosyal medya trollüğü yapıyor-lar. Grup Başkan Vekilimiz Engin Özkoç bu etiketin merke-zinde trol elebaşı Fahrettin Altun olduğunu açıkladı.
İşleri güçleri maniple, reklam, halkı kandırmak, başka bildikleri bir şey yok.
Efendim help Turkey Türkiye’yi aciz gösterirmiş.
Depremlerde, tabii afetlerde her ülke başka ülkelere yar-dım eder.
Pandemi döneminde 200’e yakın ülkeye maske ve dezenfektan gönderirken ‘Büyük Türkiye edebiyatı’ yapıyordunuz, 7 gündür yangınları söndüremediğin için halk yardım isteyince mi itibarınız lekeleniyor?
Rusya’nın kapısında beklerken aciz gözükmedin,
ABD Başkanının küstah mektubunu alınca aciz gözük-medin,İstanbul seçimlerinde APO’nun mektubunu canlı yayında okutunca aciz gözükmedin,
Katar’dan hediye uçak alınca aciz gözükmedin,
Şimdi yangın uçakları için yardım istenince mi aciz olu-yorsun?
3-4 ay önce Turizm Bakanlığı’nın Turistlerin göreceği Türklere “Ben aşılandım keyfine bak” maskesiyle hazırladığı reklam Avrupa ülkelerinde yayınlatılırken neredeydi itiba-rınız?
Sarayın emir eri Devlet Bahçeli her zamanki gibi muha-lefete muhalefet etmiş.
Doğruları söyleyen CHP ve İYİ parti liderlerini yangınlar konusunda hedef almış.Yangın yerini görmeden, halkın yanında olmadan, Ankara’dan yazılı açıklama yapmış.
Büyük ortak yangın bölgesine gider, halkın başına çay atar, yangına müdahale ederken hayatını kaybeden gencin ailesini ayağına çağırıp taziye verir, küçük ortak da masa başında açıklama yapar.
Defalarca dile getiridk, tabii afetleri siyasi malzeme yap-madık, yapmayacağız.Ancak ortada bir beceriksizlik varsa, insanlar, hayvanlar bu beceriksizlik yüzünden hayatını kaybediyorsa bunları söylemek bizim asli görevimiz.
Tarım Bakanı belediyelerimizle/ İçişleri Bakanı sosyal medya paylaşımı yapanlarla,
Sarayın iletişim başkanı twitterda hashtag açarak trol-lükle, / Sarayın küçük ortağı muhalefetle uğraşıyor. Yangını söndürmek için uğraşan yok.”ifadelerine yer verdi
Gerçekleşen ziyarette Ağbaba’ya, Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, CHP Parti Meclisi üyesi Hasan Efe Uyar, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, CHP Amasya il Başkanı Av. Turgay Sevindi eşlik etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı