Son Dakika

Ahilik’te ilk ve en önemli ahlak kuralıdır”

Ak Parti Amasya Merkez İlçe Başkanı Av Galip Uzun’un Ahilik Haftası Mesajı yayımladı.
Başkan Uzun mesajında şu ifade-lere yer verdi; Günümüz esnaf ve sanatkâr teşkilatlarının temelini olu-şturan Ahilik, milletimizin geçmişten günümüze önem verdiği değerlerle donatılmış, toplumu oluşturan bireylerin başta ticaret olmak üzere çeşitli meslek alanlarında yetişmelerine imkân sağlayarak, eko-nomik yönden gelişmelerine öncülük eden, bunun yanısıra çalışma haya-tında iyi ahlaka sahip olma, birlikte yaşama gibi anlamlı ilkeler üzerine kurulu bir düzeni ifade etmektedir.
Bu felsefe zengin fakir ayrımı yapmaz. Çalışmak ve üretmek, alın teri ile kazanmak Ahilik’te ilk ve en önemli ahlak kuralıdır. Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını ile tüm insanlığın zor zamanlar geçirdiği son dönemde, daya-nışma ve yardımlaşma üzerine kurulan Ahilik kurumu ve temeli Ahilik müessesesine dayanan ve ilimizin sosyo-kültürel yapısına yön veren Yâran geleneğinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılmıştır.
Ahilik; milli birlik ve beraberliği, karşılıklı saygı ve sevgiyi, sosyal dayanışma ve yardımı temel ilke sayan, el birliği ve kardeşlik havası içinde din ve ahlak kurallarına sıkı sıkıya bağlı, köklü, sağlam ve milli bir toplum kurmayı amaç edinen bir kuruluştur.
Bu süreçte sıkıntılı günlerden geçen tüm esnaf ve zanaatkârlarımız birbirlerine destek oldukları gibi, ihtiyaç sahiplerinin de yanında olmayı ihmal etmemişlerdir.
Ahi Teşkilatının vizyonu “hep birlikte büyük hedeflere yürümek” mantığına dayanır.
Tüm hemşerilerimizin bu değerlere sahip çıkmasıyla; medeniyetin getirdiği diğer yenilikleri de mevcutların üzerine ilave ederek daha gelişmiş bir düzeyde gelecek kuşaklara aktarılması duygusuyla tüm esnaf ve sanatkârımızın Ahilik Haftasını en içten duygularımla kutlar ve helal kazançlı, sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.”dedi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı