Son Dakika

Aksu, üyelerin sorunlarını online video konferansla yetkililere birebir iletiyor

Aksu, üyelerin sorunlarını online video konferansla yetkililere birebir iletiyor

Suluova TSO Başkanı Turgut Aksu, Oda üyelerinden Covit-19 virüs salgını sebebiyle oluşan Tarım ve Hayvancılıkla ilgili gelen talep ve isteklerini Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemir’e ilettiklerini açıkladı.

Son günlerde tüm dünyada ve ülkemizde de yaşanan Koronavirüs(Covid 19) salgım sebebiyle tüm iş dünyasıyla birlikte Tarım ve Hayvancılık sektörünün de sıkıntılar yaşadığının altını çizen Aksu, konu hakkında şunları söyledi:
“Tarım ve Hayvancılıkta ülkemizin ve üyelerimizin yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerinin ilgili mercilere ulaştırılması konusunda odamızca üyelerimize sorulup üyelerimizden geri dönüşlerinde verdikleri cevapları Tarım ve Orman Bakanımız Sn. Dr. Bekir Pakdemirli, Birlik Başkanımız Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve 365 Oda/Borsa Yönetim Kurulu Başkanımızın katılımlarıyla bu günü yaptığımız online video konferansla birebir ilettik.” Dedi.

Tarım ve Hayvancılıkla ilgili sorunların kısa sürede çözüme kavuşacağından hiç kuşkusunun olmadığını belirten Aksu, “Bu kapsamda Bakanımıza ve Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu, bütün yurt genelindeki Oda Başkanlarıyla birlikte yaptığımız Vido Konferans üzerinden üyelerimizden gelen sorunların yazılı olarak sunduğumuz gibi ayrıca canlı olarak iletip takip etmekteyiz. Üyelerimizden gelen ve Tarım ve Orman Bakanımız Sn. Dr. Bekir Pakdemirli, Birlik Başkanımız Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve 365 Oda/Borsa Yönetim Kurulu Başkanımızın katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantıyla ilgili sorunlarımız ve bizce çözüm önerilerimizi siz basın mensuplarına sunmak istedim. Bu sorunların çözümüyle ilgili olarak yapılacak olan düzenlemelerinde sizlere deklere edeceğimiz konusunda hiç kuşkunuz kalmasın” dedi.

-Sorun 1: İlçemizde 170.000 dekar alanda açık kanallardan sulama yapılmaktadır. Salma sulama yapılan arazilerde vahşi sulamadan dolayı verim kayıplarımızın yanında topraklarımızda çoraklaşma meydana gelmektedir. hk.
-Çözüm 1:Acilen Kapalı sistem sulamaya geçilmeli. Bunun için yatırım programına Suluova ovasıda alınmalıdır.
-Sorun 2: Hayvan Küpe ve Kayıt işlemlerimiz hayvan sevklerindeki pörsütürler nedeniyle gerçek sayıları yansıtmamaktadır. Sevklerde istenen ikişer aşı kaydı üreticiyi zora sokmakta bu yüzden üreticilerin raporsuz kayıt sevklerine sebep olmaktadır.
-Çözüm: Acilen bir af çıkartılarak işletmelerdeki hayvanlar kayıt altına alınmalı, küpesiz hayvanlar küpelenmeli ve bölge içi (sınır iller) arasında hayvan sevkleri hayvan pasaportu ile gerçekleştirilmelidir.
-Sorun 3: Canlı Hayvan yetiştiriciliğinde Girdi maliyetlerini ve artıran yem Fiyatlarının kontrolü ve fiyatların makul seviyelere çekilmesi.
-Çözüm : Hayvancılık sektörü bundan önceki 2018 kriziyle oldukça zor zamanlar geçirmiş ve birçok küçük ve orta ölçekli besi işletmeleri maliyeleri karşılayamadığından kapanmak zorunda kalmıştır bunun yanında COVID-19 salgını nedeniyle çok az sayıda kalan besicilik işletmelerini daha da zor bir sürece sokmuştur. İleride ülkenin et ihtiyacını dışarıdan sağlamak istemiyorsak ki şuan tüm dünya ülkeleri kendi ürettikleri tarım ve hayvancılık ürünlerine ithalat yasağı koymuşken bizim var olan hayvancılık sektörünün ölmemesi ve tekrar üretim yapabilmesi için özellikle vurgulamak istiyoruz Fahiş miktarlarda artan (firmaların ayda bir 10-15 zam yapıldığı) Yem Fiyatlarının devlet tarafından kontrolle makul bir seviyeye çekilmesini bu kontrolünde rekabet kurulu tarafından yapılması gerekmektedir Bakanlığın bize verdiği destekler KDV indirimi teşvik gibi aynı gün YEM üreticilerinin aynı gün zam yapmalarıyla hiç bir etkisi olmamakla birlikte fiyatların fahiş bir şekilde yukarı çıkmasına sebep oluyor bu durum ülkemizde et fiyatları çok yükselterek et tüketimini etkilemesiyle arz talebe göre var olan işletmelerde kapanmasına sebep olacaktır.
-Sorun 4: Pancar alım fiyatının piyasada belirleyici güç olan Türkiye Şeker Farikalar tarafından geç açıklanması
-Çözüm :Bir sonraki yıl Pancar alım Fiyatlarının en geç ekim ayı sonunda belirlenmesi
-Sorun 5: Tarım Bakanlığınca münavebenin sadece şeker pancarı bitkisi için uygulanırken diğer ürünlerin münavebesinin göz ardı edilmesi hammadde teminini güçleştirmektedir
-Çözüm: Tüm tarım ürünleri için kararlı bir şekilde münavebe uygulanması ve takibinin yapılması
-Sorun 6: Şeker pancarı ekim sahalarında yıllar itibariyle yüksek oranlı dalgalanmalar yaşanması
-Çözüm: Tarım Bakanlığınca üretim planlamalarının yapılarak fiyat istikrarının sağlanması.
Sorun 7: Ortadoğu Ülkeleri ile görüşmelerimiz devam ediyor,bürokratik engeller kalkarsa değerli et ihraç edebiliriz.
Sorun 8: Köylerde kayıtlı bulunan mera arazilerinin acilen kullanıma açılması lazım.
Sorun 9: Canlı Hayvan Borsalarının acilen kurulması gerekiyor.
Sorun 10 :5000 başlık 10 ‘ar adet her işletmeye damızlık vererek ve müteselsil kefil yapılarak geri ödemesi 3’yıl dan itibaren 1 düve borcuna mahsup olarak bu alına düvelerinde yeni oluşturulacak olan ortakları köylere hizmet getirme birliği ,il özel idare ve Suluova TSO (Yönetimi biz olacağız) kurulacak şirketle birlikte 10 yıl sonra 5000 Adet hayvanla 80.000 bin Adet hayvan olarak üretebiliriz.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor, masa, ekran ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ekran ve iç mekan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.