Son Dakika

Aktar Bacanak; “Sarımsak kadar sarımsak yağının da sağlığımız için birçok faydası bulunmakta”

Aktar Bacanak; “Sarımsak kadar sarımsak yağının da sağlığımız için birçok faydası bulunmakta”

Amasya Merkez Aktarlıkla uğraşan Necmettin Bacanak;Aktarlarda satılan sarımsak yağının hemen herkesin ortak sorunu olan saç dökülmesine karşı etkili olduğunu belirtildi.
Necmettin Bacanak gazetemize yaptığı açıklamasında; Sarımsak yağının fayda-larına değinmek gerekirse saça va sağlığa birçok faydası olduğunu biliyoruz.
Bacanak”Saç dökülmesi sorununu he-men hemen herkes yaşamıştır.
Bu sorun bazen aile genlerden kaynaklı olup doğuştan gelmekte bazen de çevresel faktörler,sıkıntı ve stresten ötürü de sebep olmaktadır.
Çevresel faktörler çoğunlukla hava, su, yediğimiz besinler, bayanların kullandığı saç boyaları,şampuanlar gibi saç dökülme-lerinde birebir olarak etki yapandır.
Bu doğal ürünlerden biri olan sarımsak yağının saça faydaları etkisi fazla bunların içinde zayıflayan saçları güçlendirmesine, saç dökülmesine saçlarda ki kırıkları azalt-masına, ve dökülen saçların tekrar çıkma-sına yardımcı olmasını sayabilir ve saç dip-lerinde güçlendirmeye karşı faydası büyüktür.
Necmettin Bacanak sözlerine şu şekilde devam etti;Sarımsak yağının saça faydaları saçın kötü beslenme ve saç bakım boya-larının yanlış kullanılması nedeniyle sağlıklı saçlar için gerekli olan vitamin ve mineral-lerin alınamadığı, saç derisinde ve saç kök-lerinde sorunların görüldüğü, saç derisinde oluşabilecek ve saçların dökülmesine neden olabilecek mantar enfeksiyonu gibi cilt has-talıklarının görüldüğü durumlarda ortaya çıkıyor.
Sarımsak içeriğindeki etkisiyle oluşan antimikrobiyal bileşenler, kalsiyum ve vita-minlerle bu tip nedenlerle oluşan saç dökül-mesini engellemek için kullanılabilir.
Ayrıca sarımsağın kan dolaşımını artırdığı bilinmektedir. Bu özelliği ile saç derinize olan kan akışını artırarak saç köklerinin daha fazla oksijene kavuşmasına dolayısıyla güçlen-mesine katkıda bulunabilir. Sarımsak yağını şişelenmiş halde aktarlarda bulmanız müm-kün” diye konuştu.
Antiviral, antibakteriyel, antibiyotik, dekonjestan ve antienflamatuar özelliği bulunan sarımsak yağı bakteri ve virüsler nedeniyle solunum yollarında oluşan enfek-siyonların giderilmesinde oldukça etkili bir üründür. Sıcak su içerisine 2-3 damla sarım-sak yağı ilave ettikten sonra çıkan buharı solumak solunum yollarının temizlenmesine ve daha kolay nefes almaya yardımcı olur. Ayrıca birkaç damla ısıtılmış sarımsak yağı-nın göğüse masaj yaparak uygulanması bal-gam, bronşit, soğuk algınlığı, nezle, boğ-maca ya da grip gibi hastalıklarda nefes darlığının giderilmesini sağlar.
Sarımsak yağının en önemli özellik-lerinden birisi bağışıklık sistemini iç ve dış etkenlere karşı korunmasıdır. B1, B2, B3, B5, B9 ve C vitaminleri, kalsiyum, çinko, mag-nezyum, potasyum, demir, fosfor, karbonhidrat ve protein gibi bağışıklık sis-temini güçlendiren maddeler yönünden ol-dukça zengin bir içeriğe sahip olan sarımsak yağı Bu yönüyle bağışıklık sisteminin diren-cini artırarak vücudu hastalıklara karşı korur. Yaşlanmayla birlikte çoğalan serbest radikal-lerin neden olduğu hücresel yıpranmaların önlenmesine yardımcı olur. Bakteri, virüs ve mantar gibi zararlı mikroorganizmaların ne-den olduğu bulaşıcı hastalıklara karşı etkin bir koruma sağlar. Sıcak suyun içerisine 1 damla sarımsak yağı damlattıktan sonra yayılan aromayı solumak beyaz kan hücre-lerini yenileyerek bağışıklık sisteminin
Saç Uzaması İçin Sarımsak Yağı
Doğal yağlar sayesinde saç uzatmak isteyen kişiler için çok ideal bir maske mev-cuttur. Bu maskeyi hazırlamak için gerekli olan malzemeler 1 yemek kaşığı aloe vera jeli, bir yemek kaşığı zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı sarımsak yağı olmaktadır. Tüm malzemeler bir karıştırma kabının içerisine alındıktan sonra iyice karıştırılarak saç diplerine uygulanır.
Bu karışımı saç boyunuza ve ucuna da kullanmanız mümkündür. Sarımsak yağının en büyük faydalarından biri saç uzamasına yardımcı olmasıdır. Bu sebeple bu maskeyi düzenli olarak kullanan kişilerin kısa bir süre içerisinde saçlarının uzadığını görmesi mümkün olur.
Karışım saçlarınızı uyguladıktan sonra bir saat kadar bekletip bol şampuan ile saçı arındırmak gerekiyor. Bir ay düzenli olarak kullanıldığı zaman 5 santime kadar uzama durumu söz konusu olabilir. Etkin sonuç alabilmek için mutlaka düzenli bir şekilde kullanıyor olmanız gerekir.”ifadelerine yer verdi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı