Gündem

AKTARLARDAN ‘İSHAL’ İÇİN PROPOLİS ÖNERİSİ

Yaz mevsiminde artış gösteren ishal, çocukların en sık karşılaştığı sağlık sorunlarından biri olarak gösteriliyor. İshalin çocuklarda ölüme bile varan ciddi sorunlara neden olduğunu ifade eden Aktar Necmettin Bacanak, çocuklarının şikayetlerine dikkat etmesi konusunda propolis kullanımının faydalı olduğunu belirtti.
Son zamanlarda artan ishal ve mide bulantısı şikayetlerine karşı aktarlar propolis kullanımını öneriyor.
Amasya’da aktarlık yapan Necmettin Bacanak, ishal salgınının çok yaygın olduğunu belirterek, vatandaşların propolis ve bazı doğal çayları tüketebileceklerini söyledi. Propolis sayesinde vücudun mikroplardan alınabileceğini belirten Bacanak, “Son günlerde aşırı derecede ishal, mide bulantısı ve kusma şikayetiyle gelen vatandaş var. Bu tür şikayeti olanlara propolis kullanmalarını öneriyorum. Propolis arının gırtlağında hazırladığı özel enzimdir. Propolis kullanırsanız vücudunu dezenfekte eder, mikropları kırarsınız. Bunun yanında anason çayı da bağırsakları düzenleyip gazı giderir. Bir nevi probiyotik görevi görüyor” dedi
“İshalin Diyeti Yoktur”
İshal olan çocuğa yağlı ve şekerli besinler verilmesi gerektiğini aktaran Necmettin Bacanak, “İshalin diyeti yoktur. İshal olan çocuğun canı ne istiyorsa o verilmelidir. Zaten iştahsız olacağı için yağlı ve şekerli besinlerin verilmemesi gerekir.
Genel olarak halk arasında bilinen patates püresi, yoğurt, peynir, pirinç lapası doğru besinlerdir ama bunların yanında vücudunun ihtiyacı olan enerjiyi alabilmesi için istediği besinler de verilmelidir” açıklamasında bulundu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.