GÜNCEL HABER

Aktif Yaşam Merkezi pandemi sonrası “Yaşlılara” hizmet verecek

Aktif Yaşam Merkezi pandemi sonrası “Yaşlılara” hizmet verecek

Amasya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde açılacak olan Aktif Yaşam Merkezi pandemi sonrası “Yaşlılara” hizmet vermeye başlayacak.
Amasya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ahmet Kurt, “İl Müdürlüğümüz tarafından yaşlı bireylere yönelik kurulan aktif yaşam merkezi, yaşlılara günlük yaşam faaliyetlerinde yardımcı olmak, sosyal, fiziksel, psikolojik destek hizmeti sunmak için hayata geçiriliyor. Merkezlerde, teknoloji kullanımından spor, okuma gibi aktivitelere, yal-nızlıkla baş etme yollarından, hastalıklardan korunma, beslenme ve ilaç kullanımına kadar çeşitli alanlarda hizmet verilecek. Hizmete açılacak aktif yaşam merkezlerinde yaşlı birey-lere psikolojik destek hizmetleri de sunulacak.
Aktif yaşam merkezlerinde, tek başına veya komşu akraba gibi diğer destek unsurlarına rağmen evde yaşamını devam ettiremeyecek durumda olan yaşlılar ve aileleri için yaşam ortamları oluşturduk. Yaşlıların günlük yaşam faaliyetlerine yardımcı olunacak, sosyal, fiziksel, psikolojik destek hizmetleri sunulacak.
Yaşamını evde ailesi, akrabalarıyla veya yalnız sürdüren sağlıklı yaşlıların ise boş za-manlarını bu merkezlerde değerlendirmelerine imkan tanınacak. Yaşlı bireylerin sağlık ihtiyaçlarının da karşılanacağı bu merkezlerde, rehberlik ve mesleki danışmanlık hizmeti de verilecek.
Aktif yaşam merkezlerinde yaşlıların kendi imkanlarıyla karşılamakta güçlük çektikleri konulara ve günlük yaşam faaliyetlerine destek olunacak, sosyal ilişkileri zenginleştirmek ve yaşam kalitesinin artırılması için dayanışma hizmetleri sunulacak.
Sosyal destek hizmetleriyle yaşlılar, teknolojiyi kullanmayı öğrenecek, ilgi alanlarına yönelik üretim yapabilecek, spor, okuma, alışveriş gibi aktivitelerle sosyal hayata katı-labilecek.
Merkezde verilecek psikolojik desteklerle yaşlıların yalnızlıkla baş etmesi, yeti yitimini ve yaşlılığını kabullenmesi, hayata bağlılığını artırması hedeflenecek. Çevresi ve yakınları ile güven duygusu oluşturması, sağlığını koruması, uyku-suzlukla baş etmesi için yaşlı-lara yönelik yönlendirme ve danışmanlık da yapılacak.
Aktif yaşam merkezinde yaş-lılar, hastalıklardan korunma, beslenme ve ilaç kullanımı konusunda uzmanlarca bilgi-lendirilecek.” Dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı