Eğitim

ALERJİSİ OLANLAR TEDBİR ALMALI

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr.Dursun Koç, hava sıcaklığındaki sert dalgalan-maların insanlardaki bağışıklık sisteminde meydana getirdiği kırılganlığı fırsat bilen virüs-lerin birçok kişiyi yatağa düşürdüğünü söyledi.
Müdür Koç yaptığı açık-lamasında şu ifadelere yer verdi; Sonbaharda pek çok kişinin yüksek ateş, boğazda yanma hissi, öksürük, bronşit, ishal ve alerji ile mücadele et-mek zorunda kaldığını söyle-yen uzmanlar vücudun bağı-şıklık sisteminin zayıfladığı şu günlerde basit ama etkili önlemler alarak mevsim geçişlerinde hasta olmadan azaltılabileceğini belirterek sonbaharda en sık görülen hastalıklardan korunmak için önerilerde bulundu.
En çabuk üst solunum yolları etkileniyor
Mevsim geçişlerinde yaşanan ısı değişimlerinin üst solunum yolu enfeksiyonlarına zemin hazırladığını belirten Koç “Vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla beraber burun, sinüsler, fa-renks, larenks veya bronşlar gibi üst solunum yollarını ilgilendiren akut enfeksiyonlar yaygın hale geliyor. Bu enfek-siyonlar hafif ateş, öksürük, hapşırma, yorgunluk ve burun tıkanıklığı gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Bu enfek-siyonlar genellikle bulaşıcı olduğundan etkileşimin fazla olduğu ortamlarda yakın temastan kaçınmak, el hijye-nine dikkat etmek, öksürürken ağzı kapatmak, bulunulan ortamı sık havalandırmak, C vitamini yönünden iyi beslen-mek ve hava sıcaklığının değiş-kenliğini göz önünde bulun-duracak şekilde giyinmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Alerjisi olanlar tedbir almalı
Alerjik rinit, diğer adıyla bahar ya da saman nezlesinin en sık görülen alerjik hastalık-lardan biri olduğunu vurgu-layan doktorlar bu hastalığın belirtilerini; hapşırma, gözde ve burunda kaşıntı, burun tıkanıklığı ve akıntısı, bazen de baş ağrısı olarak sıralıyor. Bu gibi durumlarda alınabilecek tedbirler ilaç ve aşı tedavisi olarak sıralanabilir. Ancak ilk ve en önemli aşama alerjiye neden olan etkenlerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmak olduğu belirtildi.
Depresyon kapınızı çalabilir. Havaların kötüleşmesi ile beraber açık alanlardan kapalı alanlara geçilmesi, yoğun iş hayatı, gün geçtikçe artan trafik karmaşası insan-larda birtakım ruhsal değişim-lere de neden olabildiğini söy-leyerek bu gibi değişimlerin ardından yaşanması muhtemel bir depresyondan korunmak için mümkün olduğunca doğayla baş başa olacak şekilde açık havada vakit geçirmeyi, düzenli spor yapmayı, sağlıklı beslenmeyi ve uyku saatlerine dikkat ederek gereğinden fazla uyumamak öneriliyor.
Sindirim sistemi hassaslaşıyor
Mevsim geçişlerinde mide rahatsızlıklarında da bir artış gözlendiğini, nedeninin ise bu süreçte nem oranındaki farklı-lıklar, gün ışığından yararla-nılan sürenin azalması ve deği-şen hava şartlarına vücudun tepki göstermesi olduğu vurgulandı. Bunun sonucunda vücutta oluşan strese bağlı birtakım hormonal değişik-liklerin asit salınımında artışa neden olması. Bu sorundan korunmak için sağlıklı ve den-geli beslenmek, düzenli uyu-mak, stres oluşturan ortamlar-dan kaçınmak ve gün ışığından mümkün olduğunca çok faydalanmak yararlı olacağı vatandaşlara aktarıldı.”şeklinde konuştu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.