Son Dakika

Amasya 8 coğrafi işaretli ürüne sahip olacaktır

Amasya Valisi Mustafa Masatlı İlimiz genelinde sunulan kamu hizmetleri ile kamu yatırımlarının genel değerlen-dirmesinin yapıldığı toplantıya başkanlık etti.
Toplantıda ayrıca Vali Yardımcıları ve İlçe Kaymakam-ları ile İl Özel İdaresi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Müftü-lüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, DSİ Şube Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından İl Müdürleri yer aldı.
Vali Mustafa Masatlı toplantının açılışında yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Ülkemizde son dönemde zaman zaman karşılaşılan mevcut ürünlerin stokçuluk yoluyla satışının kısıtlanması durumuna İlimizde asla mü-saade edilmeyecektir. Bu konuda Ticaret İl Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili kurum-larımız gerekli cezai müe-yyideleri istisnasız şekilde uygulanacaktır.
Şehit Aileleri ve Gazilerimiz, öksüz ve yetimler, ihtiyaç sahipleri, yaşlılarımız ve engellileri-mize yönelik faaliyetler de aynı şekilde ilçe kayma-kamlarımız ve ilgili kamu kurumlarımız tarafından takip edilmektedir. Evlerinde yemek yapama-yacak derecede yaşlı ve hasta olan ihtiyaç sahipl-erine sıcak yemek servisine devam ediyoruz.
Ayrıca kendi temizlik-lerini yapamayacak olan ihtiyaç sahibi büyüklerimi-ze temizlik ve kişisel bakım konusunda da yardımcı olmak için gerekli hazırlık-lar son aşamaya gelmiş durumdadır.
Amasya Merkez, Merzifon ve Gümüşhacı-köy’de devam eden yurt inşaatlarında son aşamaya gelinmiştir. Kısa süre sonra bu yurt binalarının geçici kabulü yapılacak ve Büyük Amasya Oteli başta olmak üzere, çeşitli misafirha-nelerde ağırladığımız kız öğrencilerimiz bu yurtları-mıza yerleştirilecektir.
İl Özel İdaremiz çalışma sezonu boyunca sathi asfalt kaplamada hedeflediği 183.5 km ye ulaşmış du-rumdadır. Ayrıca içme suyunda planlanan 64 projenin 40’ı tamamlanmış, 24’ünün yapım çalışmaları devem etmektedir. Yine sulama programımızda yer alan 40 projenin 34’ü bit-miş durumdadır.
Takip ettiğimiz diğer önemli konu ise coğrafi işaretlerdir. Bildiğiniz gibi 4 olan coğrafi işaret sayımızı geçtiğimiz aylarda 6 ‘ya çıkarmıştık. Bugün itibariyle Etli Çiçek Bamyası Yemeği ile Toyga Çorbasının coğrafi işaret tescil süreci olumlu olarak sonuçlanmıştır. Bu coğrafi işaretli ürünlerimiz için önümüzdeki haftalarda lansman yapacağız. Bun-larla birlikte Amasya 8 coğ-rafi işaretli ürüne sahip olacaktır. 22 ürün için coğ-rafi işaret süreci ise devam etmektedir.
Salgın sürecinde ise 2. doz aşılamada yakaladığımız başarıyı, 3. dozda da gösterebilmek için tüm birimlerimiz gerekli hazırlıkları yapmış durum-dadır.
Sağlık Bakanlığımızın belirlediği aşı takvimi çerçevesinde tüm vatan-daşlarımızı 3. doz aşılarını yaptırmaya davet edi-yorum.
Tarım alanında 2021 yılı için planlanan tüm projeler hayata geçirilmiştir.
2022 yılında üreticileri-mizin azami şekilde fayda-lanacakları yeni projeleri hayata geçirmek için Tarım ve Orman Bakanlığımız ile koordineli şekilde çalışıl-maktadır.”
Vali Mustafa Masatlı’nın konuşmasının ardından toplantıda, İlimizin sağlık, eğitim, tarım, sosyal hiz-metler, sosyal yardım-laşma, genel bütçe yatırım-ları, İl Özel İdaresi yatırım-ları, KÖYDES programı ve Kaymakamlıklarca yü-rütülen diğer projelere ilişkin bilgilendirmeler yapılarak, görüş alışveri-şinde bulunuldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı