Son Dakika

Amasya Belediyesi Kültür evleri yüz yüze eğitime başlıyor

Amasya Belediyesi Kültür evleri yüz yüze eğitime başlıyor

Belediye Başkanı Mehmet Sarı’nın öncülüğünde Kültür-Sanat Evleri 2020-2021 Yılı yüz yüze eğitim açılış programı geniş bir katılımla gerçekleştirildi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan açılış programın ardından konuşan Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı şunları kaydetti; “Cenabı Allah bir an önce bu virüs belasından bizleri kurtarsın.
Bu program vesilesi ile uzun süredir görmediklerimizi görme imkanı bulduk. Türk geleneği olan kucaklaşmayı ve birbirimize sarılmayı özlediğimizi de bu zamanda ciddi manada yaşadık. Hepinizi bugün bir arada görmek,beni derecesiyle mutlu etmiştir.insan zaman zaman yaptığı işlerden de bunalıyor.
Bugün burada Kültür-Sanat Merkezlerimizin önümüzdeki günlerde açılacağının ilanını yapmak için bir araya geldik.
Ben Amasya’nın hizmetlisi ve gönül yolcusuyum. Cenabı hakka her zaman dua ediyorum. Ya Rabbi gönlümdekini dilimden çıkar diye. Ben kardeşiniz, arkadaşınız, evladınız olarak Amasya’nın hakkını korumakla mükellefiz.
Amasya’da olmamış en büyük ihale oldu o ihaleye inşallah o imzayı atmakta bana nasip olacak
Amasya’nın hakkını yememek ve yedirmemekle sorumluyum.
Oğuzhan Zobu kardeşimiz kültür merkezine elinden geldiği kadar yardım ediyor.Bildiğim kadarıyla 8 adet kültür merkezimiz var. 1 satış merkezimiz var. 29 adette öğretici hocalarımız var.350 civarında ise kayıtlı kursiyerlerimiz var
Yaşam denilince ben hayata şöyle bakıyorum. Diyorum ki; Ezanla geldik, sela ile gideceğiz. Hayat dediğimiz süre ezan ile sela nın arasındaki bir vakit.
Bu vakit içerisinde ne kadar birbirimiz ile muhabbetimiz olursa, ne kadar Allahü Tealanın kullarına hizmet edersek, ne kadar birbirimizi seversek yaşadığımız hayatın tadını işte o zaman hissetmiş oluruz.
Bu manada Cenabı Hak bizleri umduklarımıza nasip eylesin. Korktuklarımızdan muhafaza eylesin. Cenabı Hak fitneden, dedikodudan ve nazardan hepimizi muhafaza eylesin” ifadelerine yer verdi.
Programda söz alan Kültür İşleri Müdürü Oğuzhan Zobu ise, “Yaşadığımız salgın süreci hepimizin hayatını olumsuz yönde etkiledi. Alışkanlıklarımızda gözle görülen değişikliklere sebep oldu. Çocuklarımız uzun süredir yüz yüze eğitimden uzak, evlerinde online eğitim konularına dahil oluyorlar.
Çalışanlarımızın büyük çoğunluğu idari izinlerle, tabletlerinin ve bilgisayarlarının başında toplantılar yaparak zaman geçiriyorlar. Kapalı işyerlerindeki kısıtlı kalan esnaflarımız ve hizmet üreten insanlarımızda zor bir süreçten geçiyor.
Ancak salgın ile başlayan bu zor kısıtlı koşullarda bence en çok etkilenen grup kültür ve sanat faaliyetlerini gösteren grup oldu.
Konserlerimizi ve sergilerimizi uzun zamandır yapmıyoruz. sergilerimizi uzun zamandır açamıyoruz. festivaller ertelendi yada tamamen iptal edildi. Uzun zamandır da toplu organizasyonların yapılmadığına şahit oluyoruz. şimdi ise kültür ve sanat açmakla salgın koşullarıyla başlangıç yapıyoruz (Haber sayfa 1’den) kapılarımızı kültür evlerine ve sanata açıyır yeniden kursiyerleri ile buluşuyoruz mahallelerimizde çocuklarımızla beraber gençlerimize ve kadınlarımıza kişisel gelişim fiyatlarımızı kültür evlerinde sunmaya tekrardan başlıyoruz sanatın insanla buluş-masını kültürümüzün evlerde dönüşmesini sağlıyoruz.
İnşallah yeni ayda yeni bir başlangıç da bugünden itibaren kültür evlerimizde bismillah diyoruz. Yeni bir başlangıç zira akıp giden zaman kadar şartlar ve koşullarda değişiyor. Teknolojinin hızla ilerlediğini hatta algı ve yönelimlerini insan hayatında değiştiğini görü-yoruz nesillerin hayattan beklentisi kültür ve hayata bakışı da farklılaşıyor bu zaman zarfında tüm bu şartlar altında,kültür evlerimizi yeni koşullara göre revize etmekte bir zorunluluk ha-line geldi çünkü saft geleneksel el sanatları ile istihdama katkı sağlayamıyoruz.Toplumun bir keskin’in katıldığı yapı ile çocuklarımıza ve gençlerimize yeterli oranda dokunamıyorsunuz müziğin resmin olmadığı bilim ve beceri atölyeleri bulunmadığı yapılarla çocuklarımıza yeterli oranda hizmet etmeye biliyorsunuz. Bu sebeple kültür evlerimizi kadınlarımızın genç-lerimizin ve çocuklarımızın daha aktif kullanabildiği kültür ve sanat merkezlerine dönüş-türülmesi arz ediyoruz.
Bu sebeple sayın Başkanımızın yeni bir istihdam olarak önerdiği üretim alanlarındaki kurslarımıza ağırlık vermeyi planlıyoruz.
Oğuzhan Zobu sözlerine devam etti;Turizm satış noktalarımızda satışa sunulan tüm önerilerimiz artık kültür ve sanat evlerimizde üretisin,kadınlarımız kursiyerlerimiz ürettik-lerinin satışından gelir elde edebilmelerini arz ediyoruz. bir taraftanda toplumsal değişikliğe ve kadınların iş yaşamına katılımına hizmet ederken diğer taraftanda çocuklarımıza yönelik ,atölye çalışmalarını merkezlerimizde yapalım istiyoruz çünkü önemsediğimiz alanlardan bitanesi çocuk atölyelerimiz ziya hepimizin ortak gayesi olan çocuklarımızı güzel bir geleceğe hazırlama arzusunu bütün ebeveynlerin hissettiklerini biliyoruz fedakarlık yaptıklarımız emek sarf ettiklerimiz eğitimleri için hassasiyet gösterdiğimiz çocuklarımız artık kültür evlerimizde eğitim çalışmalarına dahil olabilsinler müzik ve sanat faaliyetlerin bir kısını bu merkezlerde oyun temelli olarak gerçekleştiren bilsinler istiyoruz.
Sanatın edebiyatın ve bilimin yer aldığı kültürümüzün ve inançlarımızın özgürce akta-rabileceği yapıları çocuklarımız için bu merkezlerde oluşturabilmek arzusundayız.
Bu noktada kültür ve sanat çocuklarımıza gençlerimize bu toplumda toplumun bütün bireylerini açıklıyor.
Belediye konservatuarlarında son derece önemsemekteyiz.
Sayın Başkanımızın teşvik ve destekleri ile son dönemde bu alanda ciddi yatırımlar yaptı. Müziğe dahil ekipmanlarımızın ve sanatçılarımızın sayılarını konservatuarda çok sayıda artırdık önemli oranda bir yatırım yapıldı. kendilerine de bu teşvik ve desteklerinden dolayı te-şekkür ediyorum.
Günümüzün sanat yönelimlerini geçmişin ezgileriyle bir araya getiren yeni bir heyecanla bu alandaki çalışmalarımızı sürdürme kararındayız.16 farklı enstrüman da açtığımız arkadaş-larımızla ve salgın biter bitmez başlayacağımız koro çalışmalarımızda inşallah yeni dönemde kültür evlerimiz sanatında merkezi haline gelecekler tüm bu müzik çalışmalarımızın odak noktasında olacaklar çünkü çocuklarımızın ve gençlerimizin de genç kardeşlerimizinde kendi mahallelerinde bu hizmeti alabildikleri bir yanı yeni yapı evlerimiz kısaca bu merkezlerimizi anneerimiz kullananbilsinler ama çocuklarımızda eğitim çalışmalarına bu merkezde katılım sağlasınlar arzusundayız.
Gençlerimiz her alanda aktif olarak kültür evlerinden istifade edilsinler istiyoruz.
Yeni dönemde de kültür ve sanatın her alanda aktivitelerin olacağı kültür ve sanat evleri-mize tüm hemşehrilerimizi şehrimizin tüm insanlarını davet ediyoruz.
Salgının sona erdiği sağlıklı ve güzel günler temennisiyle hepinizi bu merkezlerimize tekrar davet ediyor saygılarımı sunuyorum “diye konuştu
Amasya Belediyesi Kültür-Sanat Evleri 2020-2021 yılı yüz yüze eğitim açılış programı Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Amasya Üniversitesi Rek-törü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Coşkun, Amasya İl Genel Meclisi MHP Grup Başkanı Mesut Ünal, Belediye Meclis Üyeleri, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Kırlangıç, Usta Öğreticiler, basın mensupları ve halkın katılımı ile gerçekleştirildi.
Konuşmaların ardından Vali Yardımcısı Dağ, Belediye Başkan Yardımcısı Sarı, Rektör El-macı, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun ve beraberindekiler Şeyhçui mahallesindeki Kültür evini gezdiler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.