BelediyeGündem

AMASYA BELEDİYESİNDEN CAN DOSTLARIMIZA OTEL

Doğayla içi içe olacak modern tesisin 1,5 ay sonra tamamlanacağını açıklayan Belediye Başkanı Mehmet Sarı, “Hayvanlarımız bu alanda gezip akşam yuva-larına dönecek. Biz buraya barınak değil otel diyoruz” dedi.
Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı’nın öncülüğünde yapımı devam eden bölgenin en donanımlı modern ‘Hayvan Barınağı’nda sona gelindi.
Dokunulmazlık sadece milletvekillerine değil, kadınlara ve hayvanlara da verilmesi gerektiğini her açıklamasında dile getiren Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, 11 bin metre kare alana yapılan açık ve kapalı olmak üzere bölgenin tam donanımlı modern hayvan barınağının son durumunu Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Belediye meclis üyeleri ve hayvan sever vatandaşlar ile birlikte yerinde inceledi.
KEDİ EVLERİ, YABANİ HAYVAN BÖLÜMÜ, EVCİL HAYVAN BÖLÜ-MÜ, DOĞAL YAŞAM ALANI BULUNAN MODERN BİR BARINAK OLACAK. Amasya adına önemli bir hizmetin yapım aşamasında sona gelinmesinin mutluluk verici olduğunu söyleyen Vali Mustafa Masatlı şunları kaydetti;
“Sayın Cumhurbaş-kanımızın talimatlarıyla sizlerin de bildiği gibi Hayvan Hakları Yasası ile ilgili hazırlıklar başladı ve akabinde de Meclis Hayvan Hakları Komisyonu bununla ilgili titiz bir çalışmadan sonra yasa tasarısını meclise sevk etti. Hayvan Hakları Yasası geçti. Hayvan Hakları Yasası geç-tikten sonra nasıl ki bu dünyada bizler hep beraber, mutlu, her şeyi hak ederek, yaşamla ilgili her şeye ihtiyacımız varsa hayvan-larımızın da, sokaktaki canlarımızın da ihtiyacı olduğu ortaya çıktı. Bununla ilgili olarak da tüm ülkede bir çalışma başladı. Belediye Başkanımız burada ayrı bir farkındalık göstererek farklı bir çalışmaya imza attı. Bu çalışmayla ilgili yürüttüğü yatırımları beraber izledik. Burası alan olarak 12 bin metrekare üzerine kurulu. Orman Bölge Müdürlüğün-den 49 yıllığına Belediye-mize tahsis edilen ve inşası süren Modern Sokak Hayvanları Barınağı’mızda sona gelindi. İlk defa burada alttan ısıtma sistemli dünyaya örnek olacak çalışmalar yapıyoruz. Doğal yaşam alanına sahip olan barınak, Tarım Orman Bakanlığı Doğal Hayatı Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün teşvik ve desteğiyle yapılmakta ve yaklaşık 500 sokak hayvanına ev sahipliği yapacak. Kurula-cak tesisimizde röntgen cihazı, ultrason cihazı, ameliyathane, müşahede, karantina odası ve labora-tuvar üniteleri olacak. Kedi evleri, yabani hayvan bölü-mü, evcil hayvan bölümü, doğal yaşam alanı bulunan modern bir barınak olacak. Minik dostlarımız için alttan ısıtma sistemi olan mekanlar hazırlıyoruz. Barınağına alacağımız her sokak hayvanının aşıları, tedavileri ve kısırlaştırması yapılacak” dedi.
BİZ YAPARSAK TAM YAPARIZ, ADAM GİBİ YAPARIZ, TEK YAPARIZ.
Türkiye’de olmayan bir şey yaptıklarını, doğal alanda hayvanların gezmelerini sağladıklarını belirten Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
“Bizim bir özelliğimiz var, proje ekibimiz, mimar, mühendis arkadaşlarımız buradalar biz taklide paydos diyoruz. Biz yaparsak tam yaparız, adam gibi yaparız, tek yaparız. Bir numara yaparız nedir bu Türkiye de olmayan bir şey yaptık, doğal alanda hayvanların gezmelerini sağlıyoruz. Zaman zaman insanlarımız diyor ya hayvanları topluyorsunuz mahkum muamelesi yapıyoruz. Hayır! Gördüğünüz şu or-manlık alanda hayvan-larımız gezip akşam evleri-ne geliyor. Biz buraya barı-nak demiyoruz. Komplike hayvan oteli.
Alttan ısıtma, ilk defa, röntgen ameliyathane gibi istenen özelliklerin olduğu komplike bir alan oluyor. Bizdeki hayvanlardan ücretsiz hayvan alabiliyorsunuz, tatile giderken ücretsiz bırakabiliyorsunuz onun için Türkiye’de tek. Nasip olursa 45 gün sonra açıyoruz. Ayrıca aşağıda otopark alanında piknik alanı ve çocuk oyun alanı yaptık. Burada modern bir tesis açıyoruz. Burası modern bir hayvan şehri olacak.
Zannediyorum ki çevre illerden de buraya gelecekler. Sağ olsun devletimizin bize bu konuda yardımları var lakin bize gelen paranın 2-3 misli de biz harcadık. Bize cihazlarla maliyeti 12 milyon lirayı buldu. Hayvanlar da cenabı hakkın emaneti diyerek, onların da bir sahibi olduğunu, Amasyalının da onlara herkesten iyi bakacağına emin olun istiyoruz. Dokunulmazlık sadece mecliste olmamalı, kadınlara ve hayvanlara da sağlanmalı diye düşünüp, inanıyorum. Bu sloganı da uzun zamandır söylüyorum. Buranın devreye girmesiyle sokakta hayvanların zarar görmesinin önüne geçiyoruz. Bunu kabul etmemiz mümkün değil ve en büyük cezaya çarptırılmış diye düşünüyorum. Buradan vatandaşlarımıza sesleniyorum.
Evlerinizde aşısız hayvan bulundurmayın, getirin biz ücretsiz aşılıyoruz. Onların sağlık taramasını biz yapalım. Amasya’mızda bakıma muhtaç ve sokakta hayvan bırakmayacağız. Hemşehrilerimize ve Amasya’mıza hayırlı olsun” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı