Son Dakika

Amasya Belediyesi’nden Yaşlılara Özel Hürmet

Amasya Belediyesinin sosyal projeleri arasında yer alan ve geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan, Hilal Çorba İkram Evi’ne vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.Lokanta tarzında temiz, düzenli bir şekilde, 65 yaş ve üzeri vatandaşlara ücretsiz hizmet veren, Hilal Çorba İkram Evi’nde, vatan-daşlar hem ikramlardan faydalanıyor, hem de sosyalleşiyor.
Çorba evinden, maddi şartlar gözetmeksizin bütün yaşılar, her gün 08:30-16:30 saatleri arasında yararla-nabiliyor. Her gün yüzlerce kişiyi ağırlayan çorba ikram evi, sınırsız çay hizmeti, pırıl, pırıl ortamı, deneyimli aşçı kadrosuyla, vatandaşın beğenisini topluyor. Kuran’ı Kerim’de Cenabı Allah bize şöyle sesleniyor: ‘Anne ya da babanızdan birisi ya da her ikisi sizin yanınızda yaşlanırlarsa onlara öf bile demeyin.” Yasin Süresi’nde de insanların bir bebek olarak dünyaya geldikleri, daha sonra çocuk olarak yaşamını sürdürdükleri, gelişip büyüdükleri, sonra yine tekrar çocukluğa döndükleri ifade ediliyor. Büyüklere hürmet edilmesi gerektiği hususunun altı Kuran’ı Kerim’de sürekli çizilmektedir. Peygamber Efendimiz (SAV); ‘Cennet annelerin ayaklarının altındadır’ demiştir. Bütün bunlardan şunu anlıyoruz; bereket büyüklerle birliktedir” diye konuştu.“Bu dünya ekme, biçme dünyasıdır”Başkan Sarı, yaşlılara hürmet konusunda ise gençlere şunları söyledi:
“Bir yavruyu dünyaya getiren anne, yavrusuna nasıl şefkat gösteriyorsa yaşlandığı zaman da o yavru; annem ve babam bana bebekliğimde böyle hürmet etmişlerdi ben de yaşlandıklarında elimde tuttukları gibi onların elinden tutmalıyım, demeli. Yaşlandığımızda bize nasıl davranılmasını istiyorsak anne ve babalarımıza o şekilde muamele edelim. Çünkü bu dünya ekme ve biçme dünyasıdır. Bugün kim ne ekerse yarın onu hasat edecektir.”“Paylaşmak bizim kültürümüzün bir parçasıdır ” “Paylaşmak bizim kültürümüzün bir parçasıdır ”diyen Başkan Sarı, “Yerel yönetimler olarak bizlerin de üzerine düşen birçok görev vazifeleri var. Bizim Belediyecilik anlayışımız sadece yol yapmak kaldırım yapmaktan ibaret olmadığının farkındayız. Biz İlkeli Duruş, Ortak Akıl Şeffaf Belediyecilik anlayışıyla yola çıktık. Vatandaşlarımızın her daim yanında olmaya çalışıyoruz. Allah’ın sizi hangi işlerle istihdam ettiğine bak. Siz yaşlılara hürmet eden kurumların içerisinde çalışıyorsunuz. İyi bir işte çalışıyorsunuz. Bu hadisten baktığımız zaman Allah’ın sizi gerçekten çok sevdiği muhakkak. Bu sevginin farkında olun ve daha fazla gönül almaya, daha fazla kalp yapmaya, daha fazla dua almaya devam edin. Çalışanlar olarak büyüklere hürmette kusur etmemeniz lazım. Her büyüğümüz annemizdir, babamızdır. Meseleye o gözle bakmak lazım. Sakın ha unutmayın yaşlıların yufka yürekleri vardır.
O yufka yüreklerin duası insanları alır uçurur.” Çorba ikramından çok memnun kaldıklarını belirten vatandaşlar Belediye Başkanı Mehmet Sarı’ya teşekkür ettiler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı