Son Dakika

“Amasya Evde Kodla” projesi ile geleceğin yazılımcıları salgın

döneminde de çalışmaya ve öğrenmeye devam ediyor

Valiliğin koordinesinde İl Milli Eğitim Mü-dürlüğümüze bağlı MisLab ekibimiz tara-fından yürütülen ‘Amasya Evde Kodla’ projesi ile öğrencilerimiz yazılım tekno-lojisinin temelini oluşturan kodlamayı eğlen-celi etkinliklerle evlerinde de öğrenme fırsatı yakalıyor.
Bu kapsamda uygulanmakta olan proje hakkında yapılan bilgilendirmede, içinde bulunduğumuz bilişim çağında yazılım sek-törünün taşıdığı stratejik öneme vurgu yapı-larak, şu ifadelere yer verildi: “Covid-19 sal-gını nedeniyle uygulamalı robotik ve kodlama eğitimlerine katılamayan öğren-cilerimizin evlerine robotik setleri verilerek, sorumlu öğretmenlerimiz tarafından online eğitimler düzenlenmekte ve çocuklarımızın ev ortamında robotik ve kodlama çalışmaları yapmaları sağlanmaktadır. Öğrencilerimiz tarafından yapılan bu çalışmalar ayrıca, dijital paylaşım platformları üzerinden yayın-lanarak, ülkemizin dört bir yanında tekno-lojiye ilgi duyan çocuklarımıza örnek olunmaktadır. 21. yüzyıl, dijitalleşmenin hayatımızın her alanına yansıdığı bir dönemdir. Şu an dünyanın en değerli şirket-leri arasında teknoloji ve yazılım şirketleri başı çekmektedir. Günümüzde milyonlarca liralık yatırımla açılan bir fabrikanın sağ-ladığı katma değerin daha fazlasını, bazen tek bir yazılımcı hazırladığı işlevsel bir dijital uygulamayla sağlayabilmektedir.
Günümüz dünyasına yön veren ve günlük hayatta hepi-mizin aktif olarak kullandığı arama motorları, sosyal medya platformları ve birçok dijital uygulama çocukluk dönemlerinde bu işe ilgi duyan gençler tarafından kurulmuştur.
Bu durum gelişim çağındaki çocuk-larımıza yönelik olarak hayata geçirdiğimiz projemizin önemini bir kez daha gözler önü-ne sermektedir. Şunu çok iyi bilmeliyiz ki, ne kadar fazla teknoloji üretirsek, ülkemiz de bir o kadar kalkınacak ve dünyada hak ettiği seviyeye ulaşacaktır.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı