Gündem

AMASYA, FERHAT İLE ŞİRİN’İN MEMLEKETİ OLAN BİR AŞIKLAR ŞEHRİ”

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, ‘Bir yastıkta 40 yıl’ programı ile bir ömrü paylaşan çiftlerle sabah kahvaltısında buluştu.
Şiirlere, şarkılara ve hikayelere konu olan efsane aşıklar Ferhat ile Şirin’in memleketi Amasya’da, “Ferhat ile Şirin Festivali”nin ikincisi düzenlendi. Amasya Belediyesince düzenlenen festival, Amasya Belediyesi Konservatuarı tarafından gerçekleştirilen Türk halk müziği konseriyle başladı. Konserin ardından Amasya’da yaşayan ve evliliklerinde 40 yılı dolduran 40 çift için yemek düzenlendi.
“AMASYA, FERHAT İLE ŞİRİN’İN MEMLEKETİ OLAN BİR AŞIKLAR ŞEHRİ”
Etkinliklerin Amasya’nın turizm açısından gelişmesine büyük ölçüde katkı sağlayacağını belirten Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı konuşmasında şunları kaydetti;
“Amasya, Ferhat ile Şirin’in memleketi olan bir aşıklar şehri ancak bu zamana bu konuda hiçbir eylemimiz yok. Amasya aşkın yazıldığı, yoğrulduğu, sevginin ve muhabbetin kendini bulduğu şehir. Biz de bu şehre uygun bir etkinlik düzenledik. Evlilik, peygamber efendimizin (s.a.v.) en sevdiği meziyetlerden birisidir. “Evleniniz, çoğalınız” Peygamberimizin “Ben ahirette, ümmetimin çokluğu ile övünürüm” dediği bir iştir. Tabii kim-seyi yadırgamıyorum ama bu işin aslı ahlak ve çocuk-larımıza bunu anlatabil-mekte. Edep ve ahlakı, terbiyeyi, hanımefen-dilerin kızlarına olması gerekeni öğretmesinde, beyefendilerin oğullarına olması gerekeni anlat-masıyla olacak. Küçüğe saygıyı, büyüğe edebi öğretmen mecburiyetin-deyiz. Çok şükür ki Amasya’mız bu kadar değil. Biz bunları evlatlarınız da sizler gibi uzun evlilikler yapabilsin diye anlatıyoruz. Kırkbir kere maşallah. Ben inanıyorum ki besmelenin olmadığı yerde aile olabileceğini düşünmüyorum.
Bu şehirde bir gelenek oluşturalım istedik.
Bugün 20 çiftle baş-layalım, görelim. Hemşehrilerimiz mutluysa bu sene 50 kişilik seneye 250 kişilik yapalım istedik.
Önemli olan temsili olarak hatırlanmaktır. Hatırlanmak, düşünülmek çok önemli bir şeydir.
Belli yaşlarda Özellikle belli bir yaştan sonra öyle önemli oluyor ki. Burada birbirini görmeyen arkadaşların birbirini görmesine de vesile ol-duk.”diye konuştu
Burda işin aslıda muhabbetin de oluşmasını sağlamaktadır.
Bu şehrin biraz önce bahsettiğimiz,unsurların muhabbetin, sevginin aşkın, zuhur etmesi adına böyle etkinlikler önemli. Biz festivaller düzen-liyoruz .
Günün tabiriyle Sevgi deyince illa ki bir kadınla erkeğin sevgisi düşünül-memeli, ilahi aşk var, ana babaya sevgi var, evlada sevgi var, doğaya aşk var her türlü aşk var.
Bu aşkların topunun adına sevgi diyoruz.
Biz de diyoruz ki Amasya sevgi şehri olma-lıdır. Amasya sevgi şeh-ridir. Neden? 14 mede-niyete ev sahipliği yapmış. Yani 14 medeniyeti bir arada kabul etmiş. demek ki burada sevgi ve muhabbet var. Bu olma-saydı 14 medeniyetin bu şehirde yaşaması mümkün olur muydu? Sevginin olduğu yerde ayrıştırma olmaz” dedi.
Bu şehirde demek ki sevgi ve muhabbet var.
14 medeniyet bu topraklarda yaşayabilir miydi? Aynı zamanda 14 Şubat 1074 Amasya’nın fetih tarihidir.”ifadelerine yer verdi
Şiirlere, şarkılara ve hikayelere konu olan efsane aşıklar Ferhat ile Şirin’in memleketi Amasya’da, “Ferhat ile Şirin Festivali”nin ikincisi düzenlendi. Amasya Bele-diyesince düzenlenen festival, Amasya Bele-diyesi Konservatuarı tarafından gerçekleştirilen Türk halk müziği konseriyle başladı. Konse-rin ardından Amasya’da yaşayan ve evliliklerinde 40 yılı dolduran 40 çift için yemek düzenlendi. Belediye Başkanı Mehmet Sarı, çiftlerle sohbet ede-rek hayatlarında mutluluk diledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı