GündemPolitika

AMASYA HİÇBİR ZAMAN DIŞ GÜÇLERİN OYUNLARINA ALET OLMAMIŞTIR

Ak Parti Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil; “AK Parti hükümeti olarak ülkeyi bölmek, kutuplaştırmak adına aradıkları, aralık gördükleri kapıları suratlarına kapatıp hayat tarzları üzerinden milletimizi birbirine düşürme çabalarının önünü geçerek bunlara asla fırsat vermeye-ceğiz.”dedi Ak Parti Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil mecliste yaptığı açıklamasında; Öncelikli olarak Bartın’ın Amasra ilçesindeki Türkiye Taşkömürü İşletmesinde 14 Ekim Cuma günü saat 18.30 civarlarında yerin yüzlerce metre aşağısında meydana gelen grizu patlamasında görev anında maden emekçilerimizi kaybetmenin derin üzüntüsünü içerisindeyiz.
Kaybetttiğimiz canlarımızı rahmetle anıyor, yaralı emekçilerimizin en kısa sürede sağlıklarına kavuşmalarını Yüce Rabbimden diliyorum.
Geçen hafta yapmış olduğum basın açıklaması bundan yıllar önce başörtüsünü irtica, şeriat olarak görüp bu ülkenin pırıl pırıl gençlerinin eğitim, çalışma haklarını ellerinden alan yasakçı, baskıcı CHP zihniyetinin başörtüsünü siyasetlerine nasıl şov malzemesi yapmak istediklerini anlatmıştım.
Bugün ise inanç, köken, ibadet alanlarında hayata geçirdiğimiz devrim niteliğindeki yeniliklerle basın açıklaması devam etmek istiyorum.
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 07 Ekim 2022 tarihinde 4 cem evinin açılışı ve 7 cem evinin de temel atma törene katılmıştı. Bu vesile ile Şahkulu Dergahında Alevi-Bektaşi vatandaşlarımız ile bir araya geldi.
Yapmış olduğu konuşmasında ülkemiz için devrim niteliğe kararlar alındığını belirterek alevi kardeşlerimize müjdeyi verdi.
Artık Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın inançlarını özgürce ve rahat yaşayabilmeleri ile ibadet mekânlarının tüm meselelerinin devlet nezdinde çözümü, takibi ve yürütülmesini sağlamak için kurumsal bir yapının kurulacağını ilan etti.
Bu durum alevi inancına sahip halkımız tarafından heyecan ve takdirle karşılanmışken tabi ki bazı kesimleri de derin bir iz bırakmış, hüzün ve kedere sokmuştur.
Çünkü uzun yıllar siyaset malzemesi olarak kullandıkları, ekmeğini yedikleri bu sorunun çözüme kavuşturulması işlerine gelmemiş, yaşanan bu durum karşısında afallamış ve ellerinden kayıp gitmesine epey içerlemişlerdir.
Bizler AK Parti Hükümeti olarak Sayın Cumhurbaşkanımız önderliğinde inanç, ibadet ve farklılıkların ülkemizin zenginlikleri olduğunun farkındayız.
Ancak bu zenginlikleri maalesef bazı kesimler zenginlik olarak görmeyip her türlü pis oyunlarına alet etmekten çekinmiyorlar. Bunlar yaptığımız işlerin ne kadar takdire şayan olduğunu, doğruluğunu bilirler ancak kendilerine bile itiraf edemezler.
Birleştirmek yerine ayrıştırmayı tercih eden, milli birliğimizi bozmak, ülkemizi kaosa sürüklemek adına her türlü sinsi oyunlara alet etmek yüzyıllardır yaptıkları şey değil midir?
Çok şükür ki Sayın Cumhurbaşkanımız bu duruma bir dur deyip gerekli çalışmaları başlatmıştır.
Artık hiçbir örgüt ya da gruplar tarafından inançlar istismar edilemeyecek, algı operasyonları yapılamayacak ya da sıkıştıklarında hemen devreye soktukları oyunlarında argüman olarak kullanamayacaklar.
Bundan sonra cemevlerinin tamamının yönetimi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın bünyesinde kurulacak Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı tarafından yürütülecektir.
Bu kurumsal yapı sayesinde cemevi hizmetlerinden eğitim faaliyetlerine kadar tüm çalışmalar kamu güvencesi, desteği ve denetimi altına alınmış olacaktır. Hükümetimizin aldığı bu kararla artık cemevlerinin hukuki statüsü de belirlenmiş olacaktır.
Aynı zamanda cemevlerinin bakım, onarım, aydınlatma gibi birçok giderlerinin, ihtiyaçlarının karşılanması devlet eliyle çözüme kavuşacaktır.
Ayrıca cemevlerinde, Alevi-Bektaşi inanç önderlerinden talep edenlere de bu kurumsal yapı bünyesinde kadro verilebilecek, ilim, irfan, erkan sahipleri ile hizmet yürütülecek, tıpkı imam ve müezzinler gibi kamu personeli olacaklardır.
Alevi-Bektaşi vatandaşlarımız alınan bu kararlardan oldukça memnun kalmıştır. Hatta yurtiçinden olduğu kadar yurtdışındaki pek çok Alevi derneği, vatandaşlarımız da, alınan bu kararları destekleyen açıklamalar yapmışlardır.
İnanç, ibadet etme gibi temel hak ve özgürlüklerin eşit olarak yaşanması konusunda böyle reform niteliğinde bir karara imzasını atan Sayın Cumhurbaşkanımıza buradan tekrar şükranlarımı sunuyor,
Artık terör örgütleri ve diğer bölücü, ayrılıkçı, ırkçı ve yıkıcı grupların kendilerine istismar edecekleri başka bir kitle bulmaları gerekecek ama her zaman onlardan bir adım önde olacağız.
AK Parti hükümeti olarak ülkeyi bölmek, kutuplaştırmak adına aradıkları, aralık gördükleri kapıları suratlarına kapatıp hayat tarzları üzerinden milletimizi birbirine düşürme çabalarının önünü geçerek bunlara asla fırsat vermeyeceğiz.
Burada bir virgül koyarak Amasya’mızdaki Alevi canlardan bahsetmek isterim.
İlimizin, 70’li 80’li 90’lı yılların yaşamış o günlerdeki sağ-sol çatışmalarını, Alevi-Sünni kışkırtmalarını görmüş bir Amasyalı olarak, çevre illerde bu oyunlara gelen kesimlere rağmen Amasya’mızda hiçbir zaman Alevi-Sünni çatışması yaşanmamıştır.
Şehzade kültürünün egemen olduğu Amasya bu terbiyenin verdiği asaletle hiçbir zaman dış güçlerin oyunlarına alet olmamıştır.
Birliğin, beraberliğin ve onun sonucunda gelinen iri olmanın hasletini yaşayan bir kent olarak, Alevi kardeşlerimizle nasıl bugüne kadar birlik, beraberlik içinde yaşadıysak, bundan sonra da inşallah, sadece vatana hizmet etme adına, üretimi artırma adına, ekilmedik tek toprak parçası bırakmamak adına “durmak yok, yola devam” diyorum. AK Parti Hükümeti olarak bizler yaptığımız eser, hizmet, icraatlar ile 2023 seçimlerinde de onların canlarını sıkmaya devam edeceğiz inşallah. Ağızları açık bırakan, bazı kesimlerin şaşkınlıkla seyretmelerine sebep olan, akıllarına bile gelmeyecek eser, hizmet ve projeleri hayata geçirme mücadelesinde Cumhurbaşkanıma Amasya halkımla birlikte yoldaş olduğumuzu dile getirmek istiyorum.”ifadelerine yer verdi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.