Son Dakika

AMASYA İHH, RAMAZAN ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

AMASYA İHH, RAMAZAN ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

İHH, Ramazan 2021 çalışmalarına “Rama-zan’da Umut Var” sloganıyla başladı.
İHH, Ramazan boyunca yaklaşık 2 milyon kişiye hayırseverlerin yardımlarını ulaş-tıracak.
RAMAZANDA UMUT VAR
Amasya İHH Başkanı Serdal Benli Ra-mazan çalışmalarına ilişkin basın açıkla-masında bulundu; Çeyrek asrı aşkın bir süre-dir her Ramazan ayında iftar sofraları kuran, kumanya ve gıda dağıtımları yapan, bağış-çıların zekât, sadaka, fitre ve bağışlarını; sa-vaş, işgal ve doğal afet bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerine uzak yakın demeden ilk elden ulaştıran İHH, bu yıl yine yetimlerin ve ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürerek toplamda yaklaşık 2 milyon ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedefliyor.
Amasya İHH Başkanı Serdal benli söz-lerine şu şekilde devam etti,“Ramazan’da Umut Var” sloganı ile çalışmalarını gerçek-leştirecek olan İHH ekipleri, 29 yıllık tec-rübenin verdiği güvenle ulaştıkları böl-gelerde yardıma muhtaç insanların, mül-tecilerin, yetim ailelerinin kapılarını çalacak, Ramazan bereketini taşıyacak.
YARDIMLARDA TÜRKİYE ÖNCELE-NECEK
Her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’de ve dünyada yetimler ile ailelerine destek oluna-cak, yetimlere bayramlık giysiler hediye edi-lecek, kumanyalar dağıtılacak, iftar sofraları kurulacak ve yetimler için nakdi yardımlarda bulunacak. İHH’nın tüm bu yardımlarından Türkiye’de ve dünyada toplamda yaklaşık 2 milyon kişi istifade edecek.
AMASYA’DA 1000 AİLEYE YARDIM ULAŞ-TIRACAĞIZ
Bu Ramazan’da yaklaşık 140 bin kişi, hayırseverlerin fitre ve zekat bağışlarından faydalanacak. Bağışçılar, “Az sadaka, çok belayı def eder” diyerek ibadet anlayışı ile yardımlarını mağdur ve mazlumlara gön-derebilecek. 175 TL olarak belirlenen ku-manya paketleri, Türkiye’de ve yurt dışında toplamda 201 bin 547 adet olarak ihtiyaç sa-hiplerine dağıtılacak.
Geçen sene olduğu gibi dağıtımlarda öncelenen Türkiye’deki gıda kolileri, 84 TIR’la birlikte 81 şehre ulaştırıldı. Dağıtım-larına başlanan kumanyalarda, pandemi ne-deniyle işini kaybetmiş veya yetim ailelerine öncelik veriliyor.
Amasya İHH olarak Ramazanda ilimizde başta pandemi sürecinde işsiz kalan kardeş-lerimiz başta olmak üzere 1000 aileye kuman-ya yardımı yapacağız.
İFTARİYELİKLER HAZIR EDİLECEK
Bağışçılar, yurt dışında hazırlanacak olan iftar sofralarına 20 TL katkıda bulunarak bir kişinin iftarlığını karşılayabilecek. 883 bin 435 kişiye iftar verilecek. Sağlık tedbirleri kapsamında toplu iftarlar yerine herkesin kendi yaşadığı yerde sofra kurması sağla-nacak. Suriye’nin çeşitli bölgelerinde ve var olan kamplarda da yine iftariyelikler hazır edilecek.
AMASYA’DA DA YETİMLERE BAYRAMLIK HEDİYE EDİLECEK
İHH’nın çocuklar için hazırladığı sürp-rizler arasında bayramlık kıyafetler de var. Hayırseverler, dünyanın dört bir yanında 150 TL’ye bir çocuğu baştan aşağıya giydirerek
bayramlık ihtiyacını karşılayabilecek. Bayramlık kıyafet yardımlarından 27 ülkede 100 bin yetim ve ihtiyaç sahibi çocuk istifade edecek. İlimizde de 50 yetim yavrumuza Dün-ya Yetimler Gününde 50 yetim yavrumuza bayramlık hediye edeceğiz.
İHH RAMAZANDA 50 ÜLKEDE
İHH, bu Ramazan ayında, Türkiye’de 81 il-de ve dünyada 50 ülkede ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştıracak. Türkiye dışında savaş ve kriz bölgeleri ağırlıklı olmak üzere şu coğraf-yalarda faaliyet yürütülecek:
Orta Asya ve Kafkasya: Azerbaycan, Af-ganistan, Kırgızistan ve Ukrayna. (Kırım)
Balkanlar: Bosna Hersek, Kosova, Arna-vutluk, Kuzey Makedonya, Karadağ ve Sır-bistan. (Sancak ve Preşova)
Güney Amerika: Kolombiya, Venezuela, Ekvador ve Haiti. Afrika: Çad, Mali, Benin, To-go, Nijer, Sierra Leone, Burkina Faso, Mori-tanya, Burundi, Etiyopya, Sudan, Somali, Tanzanya, Kenya, Güney Afrika, Mozambik, Gine ve Zimbabwe.
Ortadoğu: Yemen, Filistin, Irak, Lübnan, Suriye, Libya, Tunus ve İran.
Güney Asya: Bangladeş, Myanmar (Ara-kan), Pakistan, Endonezya, Tayland (Patani), Nepal, Sri Lanka, Filipinler (Bangsamoro) ve Vietnam.
GEÇEN SENE NELER OLDU?
-2020 Ramazan yolculuğunda İHH, Tür-kiye’de 81 ilde ayrıca savaş ve kriz bölge-lerinde 2 milyon 18 bin 612 kişiye ulaştı.
-137 bin 244 ihtiyaç sahibine zekat, fitre ve fidye ulaştırıldı.
-246 bin 857 kumanya paketi dağıtıldı.
-1 milyon 79 bin 640 kişi bu kumanyalar-dan faydalandı.
-601 bin 940 kişiye iftar yemeği verildi.
-100 bin 396 yetim ve ihtiyaç sahibi çocu-ğa bayramlık kıyafet hediye edildi.
GEÇEN YIL KORONAVİRÜS SALGINI DÖ-NEMİNDE 1500 AİLEYE GIDA YARDIMI YAP-TIK
Geçtiğimiz yıl Amasya İHH Şimdi Daya-nışma Vakti kampanyası kapsamında Amas-ya’da koronavirüs salgını nedeniyle işten çıkartılan ve gündelikçi işlerde çalışanlar başta olmak üzere 1500 muhtaç ailelere 50 bin TL nakit yardımı ve 1400 kumanya paketi desteğinde bulunduk. Ayrıca 300 kişiye giysi yardımında bulunduk.”ifadelerine yer verdi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.