Son Dakika

Amasya il sıfır atık yönetim planı toplantısı yapıldı

Amasya genelinde sıfır atık yönetim sisteminin kurulabilmesi, sıfır atık prensibinin sürdürüle-bilirliğini ve verimliliğini sağlamak amacıyla, 12.07.2019 tarih ve 30829 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Sıfır Atık Yönetm-eliği kapsamında, Amasya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü koordinasyonunda sıfır atık komisyonu işbirliği çerçevesinde hazırlanma “Amasya Sıfır Atık Yönetim Sistemi Planı” belirlemek İl Mahalli Çevre Kurulu toplan-tısında görüşülerek il sınırlarında mahalli idareler ile bina ve yerleşkeler (kamu kurum-ları, sanayi kuruluşları vb. kurum ve kuruluşlar) tarafından uygulanmak üzere yürürlüğe girmesini sağlama üzere toplantı yapıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Amasya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdür Yardımcısı Osman Tok, “Sıfır Atık Yönetmeliği çerçevesinde atıkların ikili sistem ile ayrıştırılmasının gerektiği yerel yönetim-lerin ikili sisteme acil geçmeleri Atık ayırma merkezlerinin kurulması geri dönüşümün ivedilikle sağlanması ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlaması yönünde doğaya zarar veren geri dönüşüm atıkların tekrar kaza-nımının yanında atıkların minimize edilmesinde ayrı önem taşımaktadır.” Dedi.
Toplantı, Çevre Yönetimi ve Denetimi Şube Müdürü Sevim Söküt moderatörlüğünde Beledi-yelerden gelen yetkililer ile Personellerin soru cevap yönetimi yanında, Gıda Mühendisi Kübra Yörük tarafından Atık Yönetimi Planı Sunumu yapıldı.
Mahalli çevre kurulu kararına ön hazırlık çalış-ması çerçevesinde yürü-tülen toplantı Belediye-lerin eksiklerini gidermesi ve temenniler ile sona erdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı