Gündem

Amasya İpekköydeki Kabartma İşlemeli

arihi Üzümlü Çeşme Dikkatleri Çekiyor

Amasya İpek köy Karaçalılık mevkiinde bulunan, Tarihi kabartma işlemeli ÜZÜMLÜ ÇEŞME’ye köy halkı sahip çıktı.Yüzlerce yıllık geçmişe sahip olan Tarihi Üzümlü Çeşme’ye, köy halkı kendi imkanlarıyla Çeşmenin çevresinin onarımını yaparak yeniden canlandırdı.
Ara sıra yerinden sökülerek çalınma tehlikesi yaşayan bu tarihi eseri, köy halkından olan Haydar Kahyaoğlu isimli vatandaş, tüm masrafları kendi üzerine alarak şehit oğlu için yeniden yapılandırıp güzel bir hayrat haline getirdi.1972 doğumlu Adem Kahyaoğlu, 1992 senesinde Jandarma Er olarak vatani görevini yaptığı sırada şehit oldu. Bunun üzerine baba Kahyaoğlu, Şehit Jandarma Er Adem Kahyaoğlu adına tarihi Üzümlü Çeşme’yi modernize ederek oğlunun adına, hayratın etrafını güzelleştirdi ve kullanılır hale getirdi.Dağlardan birikerek gelen suyun kaynağının yerini bulup, geliş borularını yeniledi.
Çeşmenin hemen üstünde bulunan ve fazla suyun biriktiği depoyu temizleyip, üzerini kapalı ve kilitli duruma getirdi. Bu sayede insanların da bu sudan faydalanmasını sağladı.Fazla biriken suyun taşması halinde, çevresinde çamur göletlerinin oluşmaması için taş döşettirdi.
Çalışmalar şu an itibariyle hemen hemen bitmiş durumda…Köy halkı sahip olduğu değerin kıymetini biliyor.Ancak, köy halkının bu kadar çalışma ve ilgisine, yetkililerimizde biraz olsun ilgilenmeleri, daha güzel bir yer ortaya çıkacak.Belki bir mesire yeri de olabilir. Etrafının ağaçlık ve yerin arazi bakımından müsait olması, hafta sonları halkımızın dinlenme için gideceği yerlerden bir yer olabilir. Etrafına konulacak 10 – 15 masa ve oturaklar ile bir mesire yeri haline getirilebilir.
Köy havasını yaşatan bu yerin mesire yeri getirilmesi ile birlikte, değişik yerler görmek ve tarihi eserlerimizi yakından görerek tanımak isteyen vatandaşlarımızın ilgi odağı olacağı yer haline geleceğine eminim.Ayrıca en kısa zamanda Tarihi Üzümlü Çeşme’ye yetkililerden de bir yardım gerektiğini belirtiyorum. Yüzlerce yıllık tarihe sahip, Kabartma İşlemeli Üzümlü Çeşme’nin daha da güzelleşmesi için yetkililerin de ilgilenmesi gerekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı