Gündem

AMASYA KEŞKEĞİ TESCİLLENDİ

Amasya mutfağının gele-neksel yemeklerinden ‘Amasya keşkeği’, Amasya Valiliği’nin öncülüğündeki çalışmalar sonucu coğrafi işaretle tescil edildi.
Amasya Mutfağının en önemli lezzetlerinden olan Amas-ya Keşkeği, Amasya’nın coğrafi işaretli 13’üncü ürünü oldu.
Büyük Amasya Otelinde düzenlenen programda Vali Mus-tafa Masatlının yanı sıra Amas-ya Milletvekili M. Levent Karahocagil Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, İl Genel Meclis Baş-kanı Zeki Erarslan, siyasi partilerin temsilcileri, protokol üyeleri, STK temsil-cileri ile basın mensupları yer aldı.
İlimize özgü bir diğer lezzet olan Amasya Keşkeği’nin Coğrafi İşaret Tanıtımını yapmanın mutluluğu içerisinde olduk-larını ifade eden Vali Mustafa Masatlı şunları kaydetti: “Coğrafi İşaretler bir şehrin, bir Ülkenin kendine özgü ürünlerini tescillemek ve aslına uygun olarak, tadını, şeklini ve üretim yöntemini muhafaza ederek korunmasını sağla-mak adına büyük önem taşımaktadır.
Amasya’ya geldiğimizde, ilimizin 4 adet coğrafi işaret tescili bulunmaktaydı. Bizlerde Amasya turizmine katkı sağlamak amacıyla, Valiliğimizin öncülüğünde, başta gastronomi ağırlıklı olmak üzere ilimize ait coğrafi işaretlerin arttırıl-ması yönünde çalışmalarımıza başladık.
Bu kapsamda ilk olarak Amasya Etli Çiçek Bamyası Yemeği, Amasya Toyga Çorbası, Amasya Baklalı Dolma, Amasya Çöreği, Amasya Patlıcan Pehli, Amasya Burmalı Çöreği, Amasya Yağlısı ve Amasya Kirazının Resmi Coğrafi İşaret Belgelerini bildiğiniz üzere almış ve Coğrafi İşaretli Ürün sayımızı 12’ye çıkarmıştık.
Turizm sektörü nitelikli konaklama tesisleri ve yiyecek içecek işletmeleri ile bir bütündür. Özellikle yabancı turistler gezdikleri şehirlerin kendine özgü tatlarına, geleneksel ürün-lerine ve sanatsal faaliyet-lerin de ilgi gösterirler. Bugün de yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda, ‘Amasya Keşkeğini’, Amasya’mızın 13. coğrafi işaretli ürünü olarak tescil-lenmiş olduk.
Bu sayede 4 olan coğrafi işaret tescil sayımız 13’e çıkmıştır.
Bizler sahip olduğumuz 13 coğrafi işaret tescil ile yetinmiyoruz. Şu an itiba-riyle devam eden 20 tane daha coğrafi işaret çalışma-mız bulunmaktadır. Bunların tamamında başarılı olacağımızı düşü-nüyorum. Bu sürecin nihayete ermesiyle birlikte diğer 20 adet coğrafi işareti-mizi de tescil ettirerek, coğrafi işaret sayımızı 33’e çıkaracağız. Böylece ilimizin köklü tarihi, kültürü ve geleneklerini de en iyi şekil-de yansıtarak, bu alanda Türkiye’de önemli bir nok-taya gelmiş olacağız.
Bu çalışmalar öte yandan özellikle gastronomi turizmi için ziyaretler gerçekleştiren yerli ve yabancı misafirlerin ilgisini çekecek ve İlimiz turizmine olumlu katkı sağlanacaktır.
Bu düşüncelerle yeni Coğrafi İşaretli ürünümüzün Amasya’mıza hayırlı olma-sını temenni ediyor, bu sürece katkı sağlayan herke-se teşekkür ediyorum.”
Vali Mustafa Masatlı’nın konuşmasının ardından Coğrafi İşareti alınan Amasya Keşkeği’nin tescil belgesi teslim alındı.
Programda daha sonra keşkek ve diğer coğrafi işaretli yemekler konuklara ikram edildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.