GÜNCEL HABER

Amasya Mutfağı Gastronomide Markalaşıyor” Projesinin üçüncü değerlendirme toplantısı yapıldı

Amasya Mutfağı Gastronomide Markalaşıyor” Projesinin üçüncü değerlendirme toplantısı yapıldı

rojesinin üçüncü değerlendirme toplantısı köy muhtarlarının katılımı ile gerçekleştirildi.
Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı’nın öncülüğünde Kültür İşleri Müdürlüğünün yürüttüğü “Amasya Mutfağı Gastronomide Markalaşıyor” Projesinin üçüncü toplantısı köy muhtarlarının katılımı ile Kültür Merkezi Şehzade Salon’unda gerçekleştirildi. Programın açılış konuşmasını Tüm Muhtarlar Derneği Başkanı Erhan Zengin yaptı.
Erhan Zengin konuşmalarında;Amasya Mutfağımızın Gastronomi köy yöresel yemeklerimizin tanıtımını gerçekleştiriyoruz.
Köylerimizde yapılan geçmişteki büyüklerimizin yemekleri,elbette ki unutulmuş olabilir burda muhtar arkadaşlarımız bilgilendirme verecek diyerek sözlerine son verdi. tüm muhtarlarımıza saygı ve sevgiyi sunuyorum”dedi.
Daha sonra söz alan Belediye Başkanı Mehmet Sarı ise, “Hep Söylüyoruz Gönül kahve ister gönül ne kahve ister ne kahvane ister gönül sohbet ister gönül muhabbet ister gönül dost ister gönül yarenlik ister.”
“Bizim sevdamız Amasya, Türkiye’de büyük belediyeler dahil iddia ediyorum. Bizim kadar projesi olan, programı olan ve bu projelerini hayata geçirme noktasında olan hiçbir belediye yok. Bu ay içerisinde inşallah Akdağ’a kuracağımız HES projemizi hayata geçireceğiz. İhalesini ve devir teslimini yaptık. Bu hafta içerisinde inşallah kazmayı vuruyoruz. yer teslimi yaptık. Önümüzdeki günlerde Güneş Enerjisi GES projemizi hayata geçiriyoruz. İki projenin toplam maliyeti 100 mil liradır.
Bundan sonra ki süreçte bu şehri turizm ile tanıtabilmek için başkalarına göre saltanat bi-nası dedikleri saray dedikleri yeri terk ediyorum ve burayı belediye binamızın binasını otele dönüştürüyoruz. Hilton otelinin gelebilmesi için elimden gelen mücadeleyi verdim. önümüzde yine teleferik, tramvay ve Amasyanın ortasından özgün ağırlığıyla akan Yeşilırmak’ın ıslah projeleri de sırasıyla hayata geçirilmiş olacak. DSİ ile beraber, Samsun, Tokat, Çorum, Göynücek, Suluova, Taşova ve Amasya Belediyesi’nin paydaş oldukları bu proje ile Yeşilırmak nehrimiz yemyeşil akacak. Allah nasip ederse, başladığım gün ile bitirdiğim günün arasında Amasya 500 milyon liralık yatırımın sahibi olabilmesi için bütün mesaimi harcıyorum” dedi.
O inançla gençlik yıllarının yaşadığımız hasretlerimle,hasretlerimizle hayallerimizle hareket ediyoruz.Yani burda bir taş koyarsak taş üstüne taş koyarsak sizlerin Amasya Halkının menfaatinedir.Lakin benim hiç kimseden çekilecek,şu sokaktan geçmeyin diyecek hiç bir lüksüm yok. siyasettede böyle bir hüküm yok ben çıktığım zaman şöyle söyledim.
Dedim Ki birisi çıkıp şu sokaklarda Mehmet Sarı bize verdiği sözü tutmadı derse ben bu diyarı terk ederim. Şu geldiğimiz noktada hepiniz başımızın tacısınız.
Biz diyoruz ki muhtarları kapıda beklemesi yasak,direkt içeri girecekler muhtarlar bizim başımızın tacıdır.”şeklinde konuştu
Başkan Sarı’nın konuşmasının ardından şehrin turizmine önemli katkı sağlayacak olan “Amasya Mutfağı Gastronomide Markalaşıyor” Projesi hakkında köy muhtarlarının görüş ve düşünceleri alındı.
“Amasya Mutfağı Gastronomide Markalaşıyor” Projesinin üçüncü değerlendirme toplantısına Amasya Belediye Başkanı Mehmet SARI, Başdanışman Ahmet YENİHAN, Amasya Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Oğuzhan ZOBU, Amasya Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Muammer TUFANOĞLU, Dr. Öğretim Üyesi Erdal ÜNSALAN, Proje Koordinatörü Serap MERMER, Proje Koordinatör yardımcısı Hazel KESLER, Tüm Muhtarlar Derneği Başkanı Erhan ZENGİN ve köy muhtarlarının katılımı ile gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı