Son Dakika

Amasya Nival Bitkisel Ürünler Satan Aktar Necmettin Bacanak;

Kış Aylarının Vazgeçilmezi Kurutulmuş Sebzeler”

Kış aylarına hazırlığa başlayan ev hanımları ise yoğun talep gösteriyor.
Amasya Merkez Nival Bitkisel ürünler satan Pan-demi dönemindeki satışlar hakkında bilgiler veren Aktar Necmettin BACANAK, Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte ev hanımlarının ha-zırlıkları başladı.
Aktar Bacanak,Yaz mevsi-minin sonuna yaklaşıldığı şu günlerde kışın kullanmak için sebze kurutanlar biber ve patlıcana yoğun ilgi göstermeye başladı.”dedi
Kış aylarının sıkça tüke-tilen ürünlerden olan kuru-tulmuş yaz sebzeleri için za-man geldi.
Kuru dolmalık sebzeler yaz aylarında dükkan ön-lerindeki yerlerini alır-ken,vatandaşlarımız ürünleri hazır almanın hem zahmet-siz hem de daha ekonomik olduğunu söylüyor.
Kuru dolmalık sebzeler yaz aylarında dükkan ön-lerindeki yerlerini alırken, müşteriler ürünleri hazır al-manın hem zahmetsiz hem de daha ekonomik olduğunu söylüyor.
Dolma ve kızartma gibi farklı şekillerde kullanı-labilen patlıcan, biber, kabak ve acur gibi sebzelerin kuruları, yaz aylarında tezgahlarda yerlerini alıyor. Kurutma işleminin zahmetli olduğunu ve birçok vatan-daşın artık balkonlarında sebze kurutmaya yanaşmadığını belirten Aktar Necmettin Bacanak, hazır kurutulmuş ürünleri alma-nın daha ekonomik olduğunu dile getirdi.
Vatandaşların özellikle bi-ber çeşitlerine yoğun talebi var. Biberlerin yanı sıra pat-lıcana ve domatese de yoğun talep oluyor. Dolmalık ve sivri biberler ile köy biberine kurutmak için alıyorlar. Kırmızı biberi de tercih edenler var. Kışa hazırlık yapmak için sebze kuru-tanlar patlıcan da tercih ediyor.
Evde kendi imkanlarıyla yada müsait olacak bi yer ol-mayan müşterilerimiz sebze kurutmanın zahmetli bir iş olduğunu ve yağışta kalma yada çürümelerden dolayı fire verilebileceğini söyleyen aktar Necmettin Bacanak, bu ürünleri hazır almanın daha ekonomik olduğunu aktardı. Konuyla ilgili konuşan Bacanak, sözlerine şöyle devam etti: Artık insanlara balkonlarında biberleri, patlıcanları kurutmak zah-metli geliyor.
Çok meşakkatli oluyor. Hazır ürünler daha eko-nomik oluyor. Evde kurutur-ken artık hava şartlarından dolayı da çürüme olayı daha fazla olduğu için talepler ak-tara daha fazla artış gösteriyor.
Çok fazla fire veriyor ürünler. Yaklaşık bir dizide 50 tane biber oluyor. Manav-dan, pazardan aldığımız 4 kilo biberden bir dizi kuru biber çıkıyor. Zaten şu şartlarda evde kendileri kurutmaya çalışsalar biz dizisini 15 TL’den veriyoruz, bu fiyata mal edemezler. Hem uğraşmıyorlar, hem da-ha lezzetli hem daha doğal bir ürün hem de çok ekonomik.”ifadelerine yer verdi
KURU SEBZELER AR-TIK DAHA SAĞLIKLI GÖRÜNÜYOR
Necmettin Bacanak kuru-tulmuş sebzelerin de önceki yıllara göre büyük talep gör-düğünü bunun sebebinin ise sağlıklı olmasından kay-naklandığı ifade ederken, “Kurutulmuş sebzelerimiz patlıcan biber acur bamya ve kabak kuruları artık bunların tazeleri bitti bu ay-lardan sonra kış boyunca hep kuruları kullanılıyor. Kurutmanın mevsimi kalmadı artık yaz aylarında bile kurutulmuş sebzeler daha çok kullanılıyor.
Artık mevsimi olmayanların yanında genel-de kurutulmuş sebzeler tercih ediliyor. Hem yöresinden geldiği için hem de sağlıklı göründüğü için kurutmalık sebzelerde şuan çok talep görüyor.
Kurutulmuş Meyve ve Sebzelerin Faydaları;
Lif Oranı Yüksektir… Kurutulmuş meyve ve sebzeler, aynı ürünün tazesine oranla daha fazla lif içermektedir.
Yüksek düzeyde lif içeri-ğine sahip olan kurutulmuş besinler, bağırsak ve sindirim başta olmak üzere birçok bakımdan yararlıdır.
Ayrıca lifli yapıları sayesinde uzun süre tok tutabilen ve diyetlerde sık-lıkla kullanılan kurutulmuş sebze ve meyveler, kontrollü olarak tüketilebilirler.
Kansızlığı Önler… Kurutulmuş sebze ve mey-veler, demir yönünden oldukça zengindir. Kurutulmuş besinlerin içeri-sinde bulunan demirin etkisini arttırmak için aynı öğünde C vitamini desteği almanızı tavsiye ediyoruz. 100 gram kuru kayısı, 100 gram biftekten iki kat daha fazla demir içeriğine sahiptir. Demir desteğinde etkili olan kurutulmuş besinlerin, ane-mi hastalığının oluşmasını engellediği de bilinmektedir.
Bağışıklığı Güçlendirir… Özellikle sarı renkli meyveler A vitamini, beta-karoten ve C vitamini yönünden oldukça zengindir. Bu nedenle sarı ve turuncu renge sahip kuru-tulmuş sebze ve meyveler, bağışıklık sistemini güçlen-mesinde oldukça etkilidir. Kayısı, limon, ananas kurusunu bunlara örnek verebiliriz.
Kemikleri Kuvvetlendirir Sanılanın aksine kurutulmuş sebze ve meyvelerin besin değerleri kurutulmaları nedeni ile değer kaybetmezler. Kalsiyum değerini de koruyabilen kurutulmuş besinler, kemik sağlığını korumaya da yar-dımcıdır. İçerdikleri yüksek kalsiyum oranı nedeni ile kemiklerin kuvvetlen-mesinde etkilidirler.
Kan Basıncını Düzenler… Kurutulmuş meyve ve seb-zelerin besin değerleri, vita-min ve mineralleri nedeni ile düzenli ve dengeli tüketil-mesi halinde kan basıncını düzenlemede, hipertan-siyonda ve pek çok kalp hastalığında oldukça yararlı etkilere sahiptir.
Antioksidan Kaynağıdır… Yapılan çalışmalar sonucunda kurutulmuş sebze ve meyvelerin, yüksek oranda antioksidan içeriğine sahip oldukları kanıtlanmıştır.
Hücrelerinizi hastalıklara neden olacak serbest radikallere karşı koruyan antioksidanlar, sağlığımız için son derece büyük önem taşırlar.
Bu nedenle kurutulmuş sebze ve meyveleri düzenli olarak tüketmemiz sağlığı-mız bakımından yararlı olacaktır.
Meyve ve sebzelerin yapısında bulunan su miktarının özümlenmesi ile meydana gelen kurutulmuş besinlerde, besinlerin geri kalanı sağlam kalır ve besin değerleri oldukça yüksektir. Ancak içerdikleri şeker oranını yok saymak mümkün değildir.
Kurutulmuş sebze ve meyveler, kolay ve hızlı tüke-tilebilen bir atıştırmalık olmasının yanı sıra yüksek oranda lif içeren yapıları ile tercih sebebi oluyor. Yapılan çalışmalar kuru meyve ve sebze tüketmenin, sağlıklı bir diyette yararlı ve obezite düzeyinin düşürülmesinde de etkili olduğu saptanmıştır.”dedi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı