Son Dakika

Amasya Orman Bölge Müdürü Halil Oflu;

Trüf Mantarı Yetiştiriciliğinin Bölgemiz İçin Yeni Bir Gelir Kapısı Olmasını Hedefliyoruz.”

Samsun Fidanlık Müdür-lüğünce 2021 yılı iş programı doğ-rultusunda yürütülen fidan üretimi, tohum üretimi ve bakım faali-yetlerinin ilk altı aylık dönem gerçekleşmeleri de-ğerlendirilerek devam eden çalışmaların denetim ve incelemeleri yapıldı.
Amasya Orman Bölge Müdürü Halil Oflu, Bölge Müdür Yardımcısı Hüseyin Kalaycı, Ağaçlandırma Şu-be Müdür V. Fatma Kolat beraber-liğinde Samsun Fidanlık Müdür-lüğüne gelişinde Fidanlık Müdürü Ahmet Ulukan ve teknik ekip tarafından karşılandı.
Fidanlık şeflerinin de katılımıyla düzenlenen toplantıda; Fidanlık Müdürümüz Ahmet Ulu-kan tarafından 2021 yılı iş programı doğrultusunda yürütülen; Tohum üretim, fidan üretimi, peyzaj ve süs bitkileri üretimi, gelir getirici tür, aşılı fidan üretimi, Fidan söküm ve ambalaj-lama çalışmaları, Serada yapılan çelikle köklendirme çalışmaları, Meşe fidanlarına trüf man-tarı aşılama ve diğer ARGE çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulunduktan sonra çalış-maların geliştirilmesiyle ilgili değerlendirme ve istişarelerde bulunuldu.
Toplantının ardından Fidanlık yerleşkesindeki fidan dikim parsellerini gezerek çim-lenmeleri, damlama sulama ve düzenleme çalışmaları ve diğer çalışmaları inceleyen Amasya Orman Bölge Müdürü Halil Oflu;Bölgemizde yürütülen ormancılık faaliyetleriyle ilgili müdür-lüklerimize gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde, iş programları doğrultusunda tüm mesai arka-daşlarımın elinden gelenin en iyisini yapmak için çalıştıklarını görmekten mutluluk du-yuyoruz. Her şey alışkanlıkla biçimlenir.
2020 hedeflerimizi %100 gerçekleştirdiğimiz için Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pak-demirli tarafından Başarı Belgesi ile onurlandırıldık. Bu başarı hepimizindir.
Aynı disiplin ve çalışkanlıkla bu başarıyı tekrarlamak istiyoruz.
Samsun Fidanlık müdürlüğümüz 2021 programı olan 4.500.000 bin adet fidan üretim he-define şimdiden ulaşmışmış olup bölge ihtiyaçlarına uygun fidan üretim ve arge çalışma-larımız devam etmektedir.
Fidanlığımızda Kralların yiyeceği olarak adlandırılan Trüf mantarı üretimi için Meşenin 3 türü üzerinde Trüf aşılama çalışması başlatılmış olup 3.000 adet fidan üretim gerçek-leştirilmiştir.Trüf Mantarı yetiştiriciliğinin Orman Köylüsü ve Orta Karadeniz için yeni bir gelir kapısı olmasını hedefliyoruz.
Bölgenin ve çevre illerin gelir getirici türlere ve süs bitkilerine dönük ihtiyaç taleplerini karşılamak için de fidanlar üretiyor, bu ürünlerimizi Fidanlık Müdürlüğüne teşhir bölü-mümüzde satışa sunuyoruz. Dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı