Son Dakika

Amasya Orman Bölge Müdürü Halil Oflu;

Ormancılığının ve Fidancılığının Fidan Türleri Tüm Yöreye Dağılıyor

Niksar Orman İşletme Müdürlüğü 2021 yılı iş programı doğrultusunda bölgesinde yürüttüğü ormancılık faaliyetle-riyle daha yeşil bir Niksar için oluşturmak için çalışmala-rına aralıksız devam ediyor.
Bölge Müdürümüz Halil Oflu, Samsun Fidanlık Müdürü Ahmet Ulukan, Teknik Personel Kadriye Demir, Tokat Fidanlık Şefi Salih Eraydın, teknik personel ve Özorman İş Amasya Şube Başkanı Ramazan Şahin”in katılımıyla Niksar Orman İşletme Müdürlüğüne gerçekleştirdiği ziyarette İşlet-me Müdürü Erdal Düzgün ve teknik personel tarafından karşılandılar.
İşletme Müdürü Erdal Düzgün; Bölgede yürütülen ormancılık faaliyetleri, Niksar fidanlığında bölgenin iklim ve coğrafi şartlarına uygun olarak yetiştirilen fidan türleri, ge-lir getirici türler hakkında bilgiler verdi.
Samsun Fidanlık Müdürlüğüne bağlı Niksar fidanlığında yapılan incelemelerde 2021 yılı fidan üretim çalışmalarının başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği yerinde görüldü.
Özellikli türlerden Kızılçam, Ardıç (Boz), Sedir (Toros),Ceviz (Aşılı – Chandler ) üretimleri hakkında bilgi alınarak incelemelerde bulunuldu.
Ardından denetim ve ince-lemelerde bulunmak için Tokat fidanlığına hareket edildi.
Tokat fidanlık ziyaretinde Tokat İşletme Müdür Yardımcı-sı Aytaç Yılmaz ve Fidanlık Şefi Salih Eraydın tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler alan Amasya Orman Bölge Müdürü Halil Oflu ve beraberindeki heyetle,
Tokat Fidanlık Şefliğinde yapılan incelemelerde 2021 yılı fidan üretim çalışmalarının ba-şarılı bir şekilde gerçek-leştirildiği yerinde görüldü. Özellikli türlerden Ahlat, Kuş-burnu, Kızılcık, Ceviz (Anadolu ), Sarıçam ve Karaçam vb. Üre-timleri hakkında bilgi alınarak incelemelerde bulunuldu.
Ziyaret, denetim ve İnce-lemelerini tamamlayan Bölge Müdürü Halil Oflu; Fidanlıklarımızda bölge ormancılığının ve fidancılığının kültürünü oluşturan fidan türlerinde üretim çalışmaları yürütmekteyiz.
Tokat ve Niksar fidanlıklarımızda Tohumdan fidana 45 farlı türde fidan üretimi gerçekleştirilmektedir.
Samsun Fidanlık Müdürlüğümüz bölge ormancılığının gelişimi için coğrafi ve iklim şartlarına uygun farklı türlerde fidan yetiştirmek için Arge çalışmaları yürütmektedir.
Samsun Fidanlık müdürlüğümüz 2021 programı olan 4 Milyon 500 bin adet fidan üretim hedefine şimdiden ulaşmış olup ayrıca Kralların yiyeceği olarak adlandırılan Trüf man-tarı üretimi için Meşenin 3 türü üzerinde Trüf aşılama çalış-ması başlatılmış olup 3.000 adet fidan üretim ger-çekleştirilmiştir.
Fidanlıklarımızda, gelir getirici türler ve çevre düzen-lemeleri için çeşitli türlerde fidanlar yetiştirilmekte ziyaret-çiler için oluşturulan teşhir bölümlerinde satışa sunul-maktadır.
Bölge Ormancılığının ve fidancılığının fidan türleri fidan-lıklarımızda yeşererek bölgeye dağılıyor. Dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.