GündemValilik

AMASYA “PATLICAN PEHLİ” COĞRAFYA TESCİLİNİ ALDI

Amasya’nın yöresel lezzetlerinden “Patlıcan Pehli ” Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret belgesiyle tescillendi.
Valilik öncülüğünde Yeşilır-mak Havzası Kalkınma Birliği tarafından coğrafi işareti tescil edilen İlimize özgü Amasya Patlıcan Pehli Yemeği’nin Coğ-rafi İşaret Tanıtım Programı gerçekleştirildi. Büyük Amasya Otelinde düzenlenen programda Vali Mustafa Masatlı, protokol üyeleri, esnaf ve sanatkârlar odası temsilcileri, ticaret ve sanayi odası temsilcileri ile basın mensupları yer aldı.
Büyük Amasya Otelinde düzenlenen programda konuşan Amasya Valisi Mustafa Masatlı şunları belirtti: İlimize özgü Amasya Patlıcan Pehli Yeme-ği’nin Coğrafi İşareti Tanıtımını yapmanın mutluluğu içinde olduklarını ifade etti.
“Coğrafi İşaretler bir şehrin, bir Ülkenin kendine özgü ürün-lerini tescillemek ve aslına uy-gun olarak, tadını, şeklini ve üre-tim yöntemini muhafaza ederek korunmasını sağlamak adına bü-yük önem taşımaktadır.Amasya’ya geldiğimizde, ilimizin 4 adet coğrafi işaret tescili bulunmaktaydı. Bizlerde Amasya turizmine katkı sağlamak amacıyla, Valiliğimizin öncülüğünde, başta gastronomi ağırlıklı olmak üzere ilimize ait coğrafi işaretlerin artırılması yönünde çalışmalarımıza başladık.
Bu kapsamda ilk olarak Amasya Etli Çiçek Bamyası Yemeği, Amasya Toyga Çorbası, Amasya Baklalı Dolma ve Amasya Çöreği Resmi Coğrafi İşaret Belgelerini bildiğiniz üzere geçtiğimiz aylarda almış ve Coğrafi İşaretli Ürün sayımızı 8’e çıkarmıştık.
Turizm sektörü nitelikli konaklama tesisleri ve yiyecek içecek işletmeleri ile bir bütündür.
Özellikle yabancı turistler gezdik-leri şehirlerin kendine özgü tatlarına, geleneksel ürünlerine ve sanatsal faaliyetlerin de ilgi gösterirler.
Bugün de yapmış olduğumuz çalış-malar sonucunda, “Amasya Patlıcan Pehli” yemeğini Amasya’mızın 9. coğrafi işaretli ürünü olarak tescillenmiş olduk. Bu sayede 4 olan coğrafi işaret tescil sayımız 9’a çıkmıştır. Bizler sahip olduğumuz 9 coğrafi işaret tescil ile yetinmiyor. Şu an itibariyle devam eden 24 tane daha coğrafi işaret çalışmamız bulunmak-tadır. Bunların tamamında başarılı olacağımızı düşünüyorum.
Kısmet olursa 2022 yılı içerisinde diğer 24 tane coğrafi işaretimizi de tescil ettirerek, coğrafi işaret sayımızı 33’e çıkaracağız.
Bu çalışmaların nihayete ermesi ile, ilimizin köklü tarihi, kültürü ve gele-neklerini de en iyi şekilde yansıtarak, bu alanda Türkiye’de önemli bir noktaya gelmiş olacağız.
Bu çalışmalar öte yandan özellikle gastronomi turizmi için ziyaretler gerçekleştiren yerli ve yabancı misafirl-erin ilgisini çekecek ve İlimiz turizmine olumlu katkı sağlanacaktır.
Bu düşüncelerle yeni Coğrafi İşaretli ürünümüzün Amasya’mıza hayırlı olmasını temenni ediyor, bu sürece kat-kı sağlayan herkese teşekkür ediyo-rum.”ifadelerini belirtti Vali Mustafa Masatlı’nın konuşmasının ardından Coğrafi İşareti alınan Amasya Patlıcan Pehli Yemeği’nin tescil belgesi teslim alındı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.