Gündem

AMASYA-SAMSUN TRENİ 7 YIL ARADAN SONRA SEFERE BAŞLADI

Amasya-Samsun ve Amasya-Havza arası bölgesel demiryolu tren seferlerinin yeniden başlaması münasebetiyle tören düzenlendi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yol iyileştirme çalışmaları nedeniyle 7 yıl önce ara verilen Samsun-Amasya ve Amasya-Havza bölgesel trenleri yeniden seferlere başladı.
Bölge ve İlimiz halkına yeniden başlayacak tren seferlerinin hayırlı olması temennisinde bulunan Amasya Valisi Mustafa Masatlı konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Bugün yaklaşık 7 yıllık aranın ardından Amasya-Samsun ve Amasya-Havza arasında yolcu treni seferlerinin yeniden başlamasının mutluluğunu yaşıyoruz.
Şuan içinde bulunduğumuz Amasya Gar’ı aslında, Cumhuriyet tarihimize tanıklık eden ve Ülkemizin geçirdiği büyük değişim ve dönüşüme şahit olan tarihi bir yapıdır.
Cumhuriyet tarihimizin ilk demiryolu hatlarından olan Samsun-Sivas demiryolu hattı güzergâhında bulunan İlimiz, 2015 yılına kadar bu hatta gerçekleşen yük ve yolcu taşı-macılığının önemli bir merkezi olmuştur.
2015 yılında tarihinin en kapsamlı yenileme ve moderni-zasyon çalışmalarını yaşayan bu hat, toplam 350 Milyon Av-ro gibi bir rakamla neredeyse baştan inşa edilmiştir.) Hattımız zaten yaklaşık 2 yıldır yük taşı-macılığı yapmaktaydı. Geçtiğimiz Nisan ayında İlimize çalışma ziyareti gerçekleştiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU hattın kısa süre içerisinde yolcu taşımacılığına da açılacağının müjdesini vermişti. Aradan geçen kısa sürenin ardından Devlet Demiryolları’nın tüm hazırlıklarını tamaml-amasıyla bugün Amasya-Samsun ve Amasya-Havza arasında karşılıklı yolcu treni seferlerini başlatı-yoruz.
Bu kapsamda günde 1 kez Amasya ve Samsun arasında, 3 kez ise Amasya-Havza arasında karşılıklı seferler gerçekleştirile-cektir.
Bu seferler sayesinde halkımız demiryolunun konforundan ve ekonomik yönünden de faydalanacak, Amasya-Samsun arasında insan hareketliliği yaşanacaktır.
Bu vesileyle demiryolu hattımızın yenilenmesinde büyük pay sahibi olan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN Beyefendi ol-mak üzere, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımıza, Devlet Demiryolları İşletmesi’ne ve Milletvekillerimize teşekkür ediyor, yeni başlayacak seferlerin Amasya’mıza ve bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”dedi
Mehmet Sarı ise törende yaptığı basın açıklama-sında: “Bugün Çoktan beri özlenen icratın başlamasına şahitlik yapa-cağız.”dedi
Biliyorsunuz ki Amas-ya’da kara tren sesine alışkındır. Sanatçı Özhan Eren Hemşehrimizin Söz ve bestesini yapmış olduğu, Gözüm Yolda Gönlüm Darda,Ya Kendin Gel Ya Da Haber Yolla ,Duyarım Yazmışsın İki Satır Mek-tup,Vermişsin Trene Halini Unutup ,Kara Tren Gecikir Belki Hiç Gelmez,Dağlarda Salınır Da Derdimi Bilmez ,Dumanın Savurur Halimi Görmez Gam Dolar Yüreğim Gözyaşım Dinmez. diye dizelerinde belirtmiş olduğu Kara Tren ve Amasya, Samsun, Sivas Tren Yolu Hattı Samsun Bağdat Demiryolu Olarak Yapımına başlanmıştır.
Birinci Dünya Savaşı nedeniyle ara verilmesi de 1924 yılında yeniden başla-nan demiryolu 1927 yılında resmi törenle hizmete açılmıştır. “dedi
Önemli olan 12 Haziran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün Amasya’ya teşvikiyle 22 Haziran Amasya Tamimi İle sonuçlanan Cumhuri-yetin doğum belgesi olarak adlandırdığımız bir ay yaşı-yoruz. Sivas’tan gelip Amasya ve Samsun’da son bulan demiryolumuz ile Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüz hehrimize iki defa teşrif etmiştir. ikinci gelişinde de istasyonda kalabalık bir sevgi gösterisi arasında halkın arasına karışan Gazi Paşa Amasya Müftüsü Abdurrahman Kamil efendi ile ayaküstü bir sohbet etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk daha sonra amasya halkının coşkulu tezahüratı altında trene binerek Samsun’a hareket etmiştir. O tarihten beri seferlerini devam ettiren demiryolumuz 16 eylül 2015 tarihinde bakıma alınmış, bu tarihe kadar bakım ve yenileme çalış-maları devam etmiştir. demiryolumuz, bugün itibariyle tren seferlerine başlıyor.
Yük ve yolcu taşımacılığında önemli bir yer tutan demiryolumuz ve tren seferlerimizin şehri-mize hayırlı olmasını diliyor, hemşehrilerimize de hayırlı yolculuklar temenni ediyorum.”şeklinde konuştu
Amasya Tren Garı’nda düzenlenen açılış törenine Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük, AK Parti İl Başkanı Ekrem Toto, diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı.
Konuşmaların ardından Amasya-Havza seferini yapan ilk tren, alkışlarla uğurlandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı