Gündem

Amasya Şeker’de pancar bedelleri ödenmeye başladı

Amasya Şeker Fabrikası üreticisinden satın aldığı 453 bin 700 ton pancar karşılığında çiftçilere yapmış olduğu 83 milyon TL’lik avans ödemesinin ardından kalan 32 milyon TL’yi de 10 bölgede dağıtmaya başladı.


Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı, “2018/2019 yılına ait pancar bedellerini söz verildiği gibi kesin hesap tarihinden önce ödeyerek çiftçilerimizin sofrasında aş, yarınları için umut olmaya devam etmekteyiz” dedi.
10 bölgede 4 bin 239 pancar üreticisiyle pancar sözleşmesi imzalanarak 86 bin 800 dekar sahada pancar ekimi yapılması sonrası 453 bin 700 ton pancar alındığını anlatan Mustafa Saatcı, “Bölgemizin en önemli ekonomik değeri ve bir çiftçi kuruluşu olan Amasya Şeker Fabrikası 2019/2020 yılı için pancar ekim taahhütlerini almaya başlamış olup taahhütlerin alımı devam etmektedir.
Fabrikanın gücünü sermayesi tabanında mevcut yılların tecrübesine, sağ duyusuna ve özverisine sahip çiftçilerinden aldığını vurgulayan Saatcı, “Gönül vermiş tüm paydaşlarımızın bilmesini isteriz ki yarınlarımız bu günlerimizden daha güzel ve aydınlık olacaktır. Bizler için tek gaye yöremiz siyasileri, çiftçisi, işçisi ve yönetimiyle güçlü bir Amasya Şeker, güçlü bir Türkiye’dir. Bu amaca yönelik 2019/2020 şeker kotamız fabrika yönetimimizin üstün gayreti ile 83 bin 370 tona çıkartılmıştır. Üreticilerimize 16 polar şekere göre 300 TL/ton fiyat verilmiş olup, 800 bin ton pancar üretimi hedeflemekteyiz. Üreticilerimizle birlikte inşallah hedefimizi yakalayacağız.
Çiftçilerin ürün bedellerini erken aldıklarında yaşamış oldukları sevinçleri ve yönetimimize göstermiş oldukları güven bizleri mutlu etmektedir. Çiftçilerimizin alın teri kurumadan pancar bedellerinin ödenmesi çok güzel bir duygu. Çiftçilerimize bizlere vermiş olduğu güvenden dolayı hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bugüne kadar yapılan ödemelerin çiftçilerimize, fabrikamıza ve yöremize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.