Gündem

“AMASYA TAMİMİ CUMHURİYETİN DOĞUM BELGESİDİR”

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, 12 Haziran’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Amasya’ya gelişi ve 22 Haziran’da imzalanan Amasya Tamimi’nin Cumhuriyetin Doğum Belgesi niteliğinde olduğunu dile getirdi.
Vali Mustafa Masatlı, Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetin Temellerini atması ve Milli Mücadele ateşini yakmak için Amasya’ya gelişinin 103’üncü yıl dönümünde yayımladığı mesajında; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İlimize teşrifleri ve Amasya Tamimi’nin ilanının 103’üncü Yıl Dönümünü kutlamanın haklı onur ve mutluluğunu tüm Amasyalılarla birlikte yaşamının heyecanı içerisindeyiz.

Cumhuriyetimizin kuru-cusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 12 Haziran 1919’da ilimize gelerek, işgal altında bulunan ve özgürlüğünden yoksun olan vatanımızın geleceğini kurtarmak için, ‘Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurta-racaktır.’ sözüyle özetlenebilen Amasya Tamimiyle, tüm dünyaya özgür ve bağımsız olarak yaşayacağımızı ve esareti asla kabul etmeyeceğimizi ilan etmiştir. Amasya Tamimi bu yönüyle Cumhu-riyetimizin doğum belgesi niteliğindedir.
Ecdadımızın canı pahasına koruyup bizlere emanet ettiği bu mirasa sahip çıkarak, daha iyi noktalara taşımak için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Bu noktada bizlere ve gelecek nesillere düşen görev, geçmişimizden ve geleneklerimizden kopmadan, güçlü ve kararlı adımlarla bilimde, sanatta, teknolojide, sporda ve her alanda azimle çalışmak ve ecdadımıza layık bireyler olduğumuzu ispatlamaktır.
Bu duygu ve düşün-celerle tüm Amasyalıların onur gününü kutluyor, vatanımızın istiklali için mücadele etmiş, başta Cumhuriyetimizin Banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm silah arkadaşlarını, Şehitlerimizi, Gazilerimizi ve milli mücadeleyi destek-leyen Amasyalıları rahmet ve hürmetle yâd ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.