Gündem

“Amasya Toyga Çorbasının Kalitesini Garanti Altına Almayı Amaçladık”

Amasya’nın sekizinci coğrafi işaretli ürünü olan “Amasya Toyga Çorbasına” Türk Patent ve Marka Kuru-munca coğrafi işaret tescil belgesi verildi.
Amasya Esnaf ve sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsa KÖSE konuş-malarında şu ifadelere yer verdi; Daha önce Amasya Baklalı Dolması Coğrafi İşareti tanıtımını yapmıştık, şimdi ise Bugün burada Coğrafi İşaretini Almış Olduğumuz “ AMASYA TOYGA ÇORBASI ” Tanı-tımı için bir araya gelmiş bulunmaktayız.
Katılımınızdan dolayı teşekkür eder.
Hepinizi saygılarımla, sevgilerimle ve en kalbi duy-gularımla selamlarım.
Köse, Coğrafi işaret, belli bir şehir, bölge veya ülkeye ait özellikleri itibariyle, bu coğrafi alan ile özdeşleşmiş bazı ürünlere uygulanabilen özel, ayrıcalık kazandıran bir isimlendirmedir.”dedi
Coğrafi işaret Bildiğimiz gibi, ürünler özdeşleştiği coğrafya, yöre ve ülke ile anılmaktadır. Bu ürünlerin kalitesini ve bağlı olduğu bölgenin özelliklerini vurgu-lamaktadır. Böylece ürünle beraber bölgenin ticaret hu-susunda da gelişmesi ortaya çıkmaktadır.
Bu Nedenle, bölgemizde-ki üretim geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan Amasya Toyga Çorbasını koruma altına alarak Amasya ‘ nın adını, Amasya Toyga Çorba-sının kalitesini garanti alt-ına almayı amaçladık. Coğ-rafi işareti alınan Amasya Toyga Çorbası hem kolay yapılabilmesi hem de halk tarafından sevilerek içilmesinden dolayı düğün ve benzeri özel günlerde de Amasya halkının vazgeçil-mez yemek türü olan çorba-larından olmuştur.
Ana malzemeleri, terci-hen süzme yoğurt, yarma veya dövme denilen bulgur-dan büyük kabuksuz buğday ve taze nanedir. Özellikle yarısına kadar su konmuş küllenmiş Bakır Kazanlara üzerine nohut ve çorbalık buğday yarması diye bilinen Dövme ilave edilerek pişirilirken diğer taraftan da üzerine çırpılmış yoğurt, un ve yumurta sarısı eklenerek kaynayıncaya kadar karıştırılarak yapılan çorbadır. Çorbanın Anadolu kültüründe ve Türklerde folklorik önemi çok büyüktür. Türklerin bütün hayatları boyunca yani çocukluktan ölünceye kadar vazgeçemedikleri bir gıdadır. Batı’da sadece iştah açıcı olarak tüketilen çorba, bizim kültürümüzde yemek olarak yer almaktadır. Sofranın temsilcisi ve yöneticisi olan bir yemek türü olarak ifade edilebilir. Bir zamanlar Orta Çağ’da Orta Asya’da yaşayan göçebeler arasında çok yaygın olan ve tahıllar-dan yapılan sulu lapamsı yiyeceklerin Osmanlı döneminde ve günümüzde Türkiye’nin her yerinde iştahla tüketilen çeşitli çorbalara dönüştürüldüğü söylenebilir.
Türkler, Anadolu’ya geçtikten sonra geleneksel beslenme kültürlerinin bir parçası olan çorba içme alış-kanlığını sürdürmüş ve zenginleştirmişlerdir. Osmanlı sofrasında baş yemeklerden olan çorbanın geçmişi çok eskidir.
İmparatorluğun her yerinde halkın en alt kesim-lerinden padişaha kadar herkesin akşam yemeğinde hatta sabah kahvaltılarında bile çorba içtiği kaynaklara geçmiştir. Osmanlı mutfa-ğında pişen çorbaların malzeme zenginliği ve çeşitliliği oldukça geniştir.
Amasya Toyga Çorbası da Anadolu mutfak kültürüne Orta Asya’dan giren çorba-lardan biridir. Çorbanın anavatanı olarak kabul edilen Özbekistan’da da günümüzde toyga olarak telaffuz edilmektedir.
Toyga Çorbasında kullanılan Buğday yarması faydaları saymakla bitmez, Yarma buğday cilt sağlığı, Saç derisinde ve saç kök-lerinde oluşabilecek rahat-sızlıklara karşı, Sindirim sisteminde oluşabilecek hastalıklara karşı, Kalp ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde oluşa-bilecek katarakt rahatsızlık-larına karşı koruma sağlar. Ayrıca diyabet hastalığı için mükemmel bir besindir. Vücutta oluşabilecek çeşitli kanser hastalıklarına karşı koruma sağlar.
Vücuda tokluk hissi vermektedir. Fazla kilo şikayeti olanlar için bu buğdayın tüketilmesi oldukça önemlidir. Sürekli ve düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde istenilen vücut yapısı ve ağırlığı elde edilebilir.İlimize birçok Coğrafi İşareti almamızda da büyük emekleri olan Sayın Valimiz Mustafa MASATLI ‘ ya Sizlerin huzurunda şahsım ve yönetim kurulum adına sonsuz teşekkürlerimi sunarım

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı