Son Dakika

Amasya ‘Üç Boyutlu Kadastro ve Gayrimenkul Değerleme Projesi’ ile Ülkemizde Pilot İl Oldu

Vali Mustafa Masatlı, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından İlimizde pilot uygulamasına başlanan ‘Üç Boyutlu Kadastro ve Gayrimenkul Değerleme Projesi’ tanıtım toplantısına Başkanlık etti

Vali Mustafa Masatlı, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından İlimizde pilot uygulamasına başlanan ‘Üç Boyutlu Kadastro ve Gayrimenkul Değerleme Projesi’ tanıtım toplantısına Başkanlık etti.
Toplantıda ayrıca Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı ile İl Özel İdaresi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Müze Müdürlüğünden yetkililer yer aldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Mustafa Masatlı, Ülkemizde ilk olma özelliği taşıyan bu projede Amasya’nın pilot il olarak seçilmesinden dolayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza teşekkür ederek şunları ifade etti: “Ülkemizdeki gayrimenkul varlıklarının detaylı analizini yapacak bu proje, konut stokumuzun belirlenmesi, çok boyutlu kadastroya geçiş, kentsel dönüşüm çalışmaları için veri sağlaması, doğal afetler sonrasında taşınmaz ve kullanıcı bilgilerine hızlı ulaşım ve yapılaşmaya yönelik yasal ve fiili durum farklılıklarının tespit edilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.
Projenin sonuçlanmasıyla vatandaşlarımız ayrıca sahip oldukları ya da satın almak istedikleri gayrimenkulün emlak değeri, yapım tarihi, depreme dayanıklılık durumu gibi birçok bilgiye de tek elden erişim sağlayabileceklerdir.
Bu projenin uygulanması için pilot il olarak Amasya’mızın seçilmesi oldukça önemlidir. Bizde devletimizin İlimize duyduğu güvene layık olmak adına şuan Amasya merkez ilçemizde 17 mahalle bazında tamamlanan çalışmaları kısa süre içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Bu konuda desteğine ihtiyaç duyulan tüm kamu kurumları da üzerlerine düşen görevleri eksiksiz olarak yerine getireceklelerdir.”
Toplantıda daha sonra İl Kadastro Müdürü Fazlı Elçi tarafından projenin detaylarına ilişkin bilgiler paylaşılarak, katılımcıların soruları cevaplandırıldı. Toplantı konu hakkında görüş alışverişinde bulunulması ile sona erdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı