Gündem

Amasya Üniversitesi ISO:9001 Kalite Belgesini Almaya Hak Kazandı

Amasya Üniversitesi ISO:9001 Kalite Belgesini Almaya Hak Kazand

Amasya Üniversitesi, ‘TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi’ belgesi almaya hak kazandı.Konuya ilişkin bir açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Yükseköğretim Kalite Kurulunun(YÖKAK) tarafından 23 Temmuz 2015’te başlatılan, üniversitemizin de dahil olduğu çalışmalarınsonuçlarının sevindirici olduğunu ve Amasya Üniversitesi faaliyetlerinin kalite standartlarınauygunluğunun belgelenmesini almanın haklı gururunu yaşadıklarını söyledi.  Amasya Üniversitesinin tüm iş ve işlemlerinin Kalite çalışmalarımıza destek olmak amacıylaoluşturduğumuz kalite ekibinin de katkısıyla uluslararası geçerliliği olan bir belge ile standart halegetirildiğini belirten Rektör Elmacı: Kalite kurulumuz düzenli olarak toplanmış yıllık Kalite İç Değerlendirme Raporlarını hazırlanarakYÖKAK iletilmiştir.
Üniversitemiz 2018 yılında YÖKAK tarafından dış değerlendirme sürecindengeçmiştir. Dış değerlendirme raporunda üniversitemizin güçlü yönleri ve geliştirmeye açık yönleri netbir şekilde ifade edilmiştir. Bu raporda üniversitemizde en dikkat çeken geliştirmeye açık yönleriarasında; kalite standartları içeren uygulamaların eksikliği ve akredite olan biriminolmamasının tespitidir.TSE Kalite Standartları Eğitimlerine 120 Kişi KatıldıMayıs 2019 tarihinde Rektör olarak göreve başlamamla birlikte üniversitemizin kalite çalışmalarınınivme kazandığını rahatlıkla söyleyebilirim. Kalite çalışmalarına verdiğim önem neticesinde TSE KaliteStandartları eğitimleri planlanarak üniversitemizde gerçekleştirilmesi sağlanmıştır. TSE eğitmenleritarafından verilen kalite eğitimlerine akademik- idari personel olarak 120 kişi katılmıştır.
Alınan kaliteeğitimleri ile üniversitemizde kalite kültürünün yeterli düzeyde yaygınlaştırılması ve kalite güvencesikonusundaki farkındalık düzeylerinin yükseltilmesini sağlanmıştır. Eğitime dayalı sürekli iyileştirme,stratejik plandaki hedeflerin kalite güvence sistemi ile entegrasyonunun sağlanması, programakreditasyon çalışmaları ve kalite yönetim çalışmalarına tüm birimlerin etkin katılımınınsağlanmasının yolu da böylece açılmıştır.
Eğitimler sonrasında Kalite kurulunca, Kalite YönetimSistemi Çalıştayı da gerçekleştirilmiştir. Özetle; sürekli iyileştirmeyi sağlayabilmek, verilen kaliteli eğitim, hizmet ve etkinliklerikanıtlamak, riskleri ve ilgili maliyetleri azaltmak, kanun ve yönetmeliklere uygunluksağlamak, akademik ve idari personelimizin iş tatmininin artmasını ve kendini değerlendirmesinisağlamak amacıyla üniversitemizde kalite standartlarını içeren bir kalite sistemi kurmakzorunluluktur.
Amasya Üniversitesi 11.01.2020 tarihinde resmi olarak yürürlüğe sokulan Kalite Yönetim Sistemiile pandemi sürecinde de hiç ara verilmeden gerçekleştirilen özverili çalışmalar sayesinde 14.09.2020tarihi itibari ile üç yıllığına TS EN ISO 9001 belgesi almaya hak kazanmıştır.Akreditasyon Çalışmalarımız Aralıksız Devam EdecekAyrıca Üniversitemizin 2020-2024 Stratejik Planında ki hedeflerinden olan “2024 Yılı Sonuna Kadar 5Program Akredite Olacaktır” şeklinde hedefimiz kapsamında Fen Edebiyat Fakültemizde 3 programınakreditasyon çalışmaları aralıksız devam ederken, İlahiyat Fakültemizde 2 programın akreditasyonçalışmalarında sona gelinmiştir.
Bugün Amasya Üniversitesi olarak TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistem Belgesi”ni almanınhaklı gururunu yaşıyoruz. Bu belgenin bir sonuç olmadığını esasında bir sorumluluk olduğu bilincindeolduğumuzu da ifade etmek istiyoruz.TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesinin alınmasında başta Kalite Kurulumuz veüniversitenin tüm akademik idari personellerine çok teşekkür ediyoruz. Alınan belgeninüniversitemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.