Son Dakika

Amasya Üniversitesi lavanta üretiyor

Amasya Üniversitesi lavanta üretiyor

Amasya Üniversitesi Rek-törlüğü Senato Toplantı Oda-sında gerçekleştirilen tanı-tımda Amasya Üniversitesi’nin oluşturduğu ‘Tıbbi ve Aro-matik Bitkiler Araştırma Ala-nı’nda Suluova ilçesi koşul-larında lavanta tarımının uygu-lanabilirliğiyle ilgili sunum gerçekleştirildi.
Gerçekleştirilen sunuma, Amasya Valisi Mustafa Ma-satlı, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman El-macı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Halil Apaydın, Prof. Dr. Re-cep Kürkçü, Genel Sekreter Yardımcısı Duran Çuhadar, Suluova Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Veli Çeliktaş katıldı.
Öğretim Görevlisi Arslan Say tarafından gerçekleştirilen sunumda; “Suluova koşullarında yetiştirilmesi planlanan lavantanın, ekonomik değeri ve yetiştirme koşullarının Suluova ilçesi doğal şartlarına uygunluğu anlatıldı.
Öğr. Gör. Say; 1 dekar alanda lavanta ekiminin buğday ekimine nazaran 15 kat fazla gelir getirdiğini, bitkinin dikimden itibaren 25 yıl boyunca verimliliğini sürdürdüğünü, sulama ilaçlama ve çapalama gibi masraflarının olmaması kaynaklı tercih edilebilecek ekonomik alternatif bir aromatik tıbbi bitki olduğunu söyledi.
Amasya Üniversitesi ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Alanı’ olarak Suluova İlçesi, Cürlü Köyündeki Yedikır Mevkiinde 75 dekarlık alan üzerinde lavanta ekimine başladı.
Bu kapsamda hedeflerimiz, bölgemiz tarımına alternatif ürünler kazandırmak, çiftçilerimizin gelir düzeyini arttırmak, tarımdan elde edilen katma değeri arttırmak, yoğun fakat kısa süreli turist çeken ilimizde yeni ve doğal lokasyonlar oluşturmak ve bu alandan elde edilen geliri yükseltmek, aromaterapi ve fitoterapi de kullanılan uçucu yağların üretimi ile ilimizi bu alanda merkez haline getirip bu alanda da turist çekmek, yoğun tarım yapılan ovamızda daha konvansiyonel tarıma dönerek, giderek çoraklaşan ve verimsizleşen top-raklarımızı da ıslah etmek, lavanta yağını kolonya, sabun, krem, losyon, parfüm gibi yöreye özgü turistik ürünlerin yapımında kullanarak kozmetik sektörüne ve bölge ekonomisine kat-kıda bulunmak, lavantayı çay, bal gibi ürünlerin üretiminde kullanarak fitoterapi deki kullanımını yaygınlaştırmak,nane, kekik, adaçayı gibi diğer tıbbi aromatik bitkilerin yetiş-tirilmesi, üretimi ve kullanımının yaygınlaştırılması için alt yapı oluşturmak, Amasya Üniver-sitesi ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü arasında yapılacak iş birliği ile kırsal alanda tarımsal ör-gütlenmeyi güçlendirmek olduğunu” dile getirdi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı