Son Dakika

Amasya Üniversitesi “Ulusal Kutup Programı” Kutup Araştırmaları Projesine DahilOldu

Amasya Üniversitesi “Ulusal Kutup Programı” Kutup Araştırmaları Projesine DahilOldu

Amasya Üniversitesi “Ulusal Kutup Programı” Ku-tup Araştırmaları Projesine Dahil oldu.
Amasya Üniversitesiz öğre-tim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Ekrem Bölükbaşı, James Ross Adası (Antark-tikaYarımadası) Likenleşmiş Mantar Türlerinin DNA Barkodlamaları ve Antarktika Endemiği Bazı LikenTürlerine ait Özütler ile Çeşitli Nano yapıların Sentezi ve Uygulama Alanları’ başlıklı projede araştırmacı olarak yer aldı.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TUBİTAK’ın birlikte yürüttüğü;Ulusal Kutup Bilim Prog-ramı çerçevesinde,Tubitak-1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı tarafından desteklenen ve yürütücülüğünü Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Gökhan Halıcı’nın yaptığı projede Amasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Ekrem Bölükbaşı araştırmacı olarak yer aldı.
Dr. Öğr. Üyesi Bölükbaşı konuşmasında; Proje ile üniversitemizin de “Ulusal Kutup Bilim Programı” kutup araştırmaları içerisinde yer alan üniversitelere dâhil olarak, iş birliği plat-formlarının oluşturulması vedisiplinler arası çalışma yetkinliğinin artırılmasını hedef-lediklerini kaydetti.
Bölükbaşı, projeye konu olan moleküler biyolojik analizler sayesinde likenleşmiş mantar türlerinin DNA barkodlamalarının yapılacağını ve elde edilen tüm dizi analizlerinin Gen Bankası’na yüklenerek, gelecekte yapılacak likenleşmiş mantarfilo genisi çalışmalarına önemli bir kaynak oluşturacağını da ifade etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı