Son Dakika

Amasya Valisi Mustafa Masatlı;

Ormanlarımızı tedbirlere uyarak koruyabiliriz

Amasya Valisi Mustafa Masatlı orman yangınlarıyla mücadele kapsamında İlimiz genelinde alınan tedbirlerin gözden geçiril-diği toplantıya Başkanlık etti.
Toplantıda Amasya Belediyesi, İl Emni-yet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, AFAD, Orman İşletme Müdürlüğü ile 112 Acil Merkezi Müdürlüğünden yetkiler yer aldı.
Vali Mustafa Masatlı toplantıda yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Son günlerde Ülkemiz, özellikle turizm bölgelerinde çıkan orman yangınlarıyla mücadele etmektedir. Öncelikle meydana gelen yangınlarda hayatını kaybeden orman teşkilatı mensupları ile vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyor, birçok yangınla fedakarca mücadele eden ekiplerimize kolaylıklar temenni ediyorum.
Bize bağlı olan Amasya Orman İşletme Müdürlüğümüzün orman yangınlarıyla mücadele ekiplerinin %80’i de şu anda Ak-deniz Bölgesinin muhtelif yerlerindeki yan-gınlarda görev almaktadır. Sizlerin de bil-diği üzere kurak geçen yaz mevsimi orman yangınları riskini de arttırmıştır.
Bizde ilimiz genelinde bu alanda alınan tedbirleri gözden geçirerek, varsa alınması gereken ilave tedbirleri hayata geçireceğiz.
Bu noktada ilk iş olarak İlimiz genelinde devletimiz tarafından belirlenen piknik alanları dışındaki ormanlık alan-larda piknik yapılmasını, gezilmesini, kamp yapılmasını yasaklamıştır.
Bu yasaklara halkımızın büyük bir has-sasiyetle uymalarını bekliyoruz.
Ülkemizin akciğerleri olan ormanları-mızı ancak bu tedbirlere uyarak koru-yabiliriz.Bununla birlikte anız ve bahçe atık-larının yakılması da ilimiz genelinde yasaklanmış olup, İl Jandarma Komutanlığı ekiplerimiz denetimlerini sıkılaştırarak, yasağa uymayanlar hakkında derhal cezai işlem uygulanacaktır.
Ayrıca düğün ve benzeri etkinliklerde havai fişek gibi yanıcı ve patlayıcı maddelerin atılması da yasaklan-mıştır.
Ormanlarımız gelecek kuşaklara ulaştırmamız gereken doğal güzelliklerimizdir. Halkımızdan bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesini rica ediyor, böyle felaketlerin bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum.”
Toplantıda daha sonra İlimizin orman yangınlarına hazırlık durumu ve muhtemel yangınların önlenmesinde izlenecek yöntemler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı