Son Dakika

Amasya Valisi Mustafa Masatlı;

Amasya Tamimi'nin İlanının 102. Yıldönümü Kutlu Olsun

Amasya Valisi Mustafa Masatlı Amasya Tami-mi’nin ilanının 102.yıldönüm mesajı yayımladı.
Köklü tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Amasya, Ülkemizin önemli kültürel ve tarihi şehirlerinden biridir. Bağrından çıkardığı dünyaca ünlü şahsiyetleriyle, Osmanlı tahtına gönderdiği şehzadeleriyle ve Osmanlıyı Cumhuriyete taşıyan Amasya Tamiminin, dün-yaya ilan edildiği yer olması Amasya’nın değerini bir kat daha arttırmaktadır.
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 12 Haziran 1919’da ilimize gele-rek, işgal altında bulunan ve özgürlüğünden yoksun olan ülkemizin geleceğini kurtarmak için, ‘Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.’ sözüyle özetlenebilir Amasya Tamimi İle, tüm dünyaya özgür ve ba-ğımsız olarak yaşayacağımızı ve esa-reti asla kabul etmeyeceğimizi ilan etmiştir. Amasya Tamimi bu yönüyle Cumhuri-yetimizin doğum belgesi niteliğindedir.
Bu tarihi günün yıldönümünde, Ülkemizin kurtuluşu için mücadele etmiş başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla yâd ediyorum. Onların bizlere emanet ettiği güzel ülkemizi dünya devletleri arasında hak ettiği noktaya ulaştırabilmek, onlara olan gönül borcumuzdur.
Bu kapsamda bizlere ve gelecek nesillere düşen görev, geçmişimizden ve gele-neklerimizden kopmadan, güçlü ve kararlı adımlarla her alanda Ülkemizi geliş-tirmek ve ecdadımıza layık bireyler olduğumuzu ispatlamaktır. Bu vesileyle tüm Amasyalıların onur gününü kutluyor, esenlikler diliyorum.”dedi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.