Son Dakika

Amasya Valisi Mustafa Masatlı;

Tokat’ta Düzenlenen OKA Yönetim Kurulu Toplantısına Katıldı

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı’nın ev sahipliğinde düzenlenen Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı 2021 yılı Haziran ayı Yönetim Kurulu Toplantısına katıldı.
Toplantıda ayrıca OKA Dönem Başkanı Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, OKA Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin, Tokat İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum, Amasya İl Genel Meclis Başkanı Zeki Erarslan, Çorum İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Bektaş, Tokat TSO Başkanı Ali Çelik ve Yönetim Kurulu Üyeleri yer aldı.
OKA Dönem Başkanı Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı toplantıda yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi: “Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinde faaliyet gösteren Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) 2021 yılı Haziran ayı Yönetim Kurulu Toplantısı için bir aradayız. Bütün dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi ile mücadele tedbirleri kapsamında bir süredir yüz yüze yapamadığımız Yönetim Kurulu toplantımızda tekrar bir arada olabilmekten büyük memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim.
Geçtiğimiz Ocak ayı itibarıyla Ajans Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de üstlenmiş olmam vesilesiyle 2020 yılında OKA Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmüş olan Çorum Valisi Sayın Mustafa Çiftçi’ye bir kere daha teşekkür ederim.
İnşallah, 2021 yılında da bütün Yönetim Kurulu üye-lerimizle işbirliği ve istişare içerisinde ortaya çıkan ihtiyaçlar çerçevesinde kaynakların hızlı ve etkili sonuçlar elde edilmesi için kullanımı konu-sunda çalışmalarımızı yönlendireceğiz.
Gerek yeni proje başvu-rularının kabulünde gerekse devam eden projelerin aksa-madan uygulanmasında Ajan-sımız tarafından, Yönetim Kurulumuzun bilgisi dâhilin-de müdahaleler yapılacaktır.
Halen portföyünde uygu-laması devam eden 120’nin üzerinde proje bulunan Ajan-sımız aynı kararlılık ve titiz-likle, proje yararlanıcısı kurum ve kuruluşlarla derin işbir-liği halinde Bölgemizin kalkınması için kalıcı sonuçlar elde etmek üzere çalışmalarına bundan sonraki süreçte de devam edecektir. Bugün bu toplantıda uygulaması devam eden programlarla ilgili Genel Sekreterlik tarafından detaylı bir sunum yapılacaktır.
Projelerinin zamanında ve beklenen düzeyde ilerlemesinin takipçisi olduğumuzu ifade etmek isterim.
Bugün ayrıca, Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) ve Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) ile ilgili ön başvuru ve proje geliştirme süreçleri hakkında Kurul üyelerimize bilgi verilecektir.
Ajansımız koordinasyonunda bölgemizde bütün kurum ve kuruluşların proje planlaması ve yönetiminde acil sorunlara odaklanması ve gerçekçi çözümler öngören bir çalışma yaklaşımı benimsemesinin Bölgemizde yeni yatırımların önündeki eksiklikleri gidermek noktasında çok önemli bir boşluğu dolduracağı kanaatindeyim.
2021 yılının, geçmiş yılın ekonomimiz üzerindeki etki-lerinin bertaraf edileceği bir dönemin başlangıcı olacağını düşünüyorum. Hükümetimizin ekonominin canlandırılması, büyümenin artırılmasına yönelik adımları ile Bölgemizde de kamu ve özel sektör yatırımları açısından yeni fırsatlar ortaya çıka-caktır.
Kalkınma Ajansında bugüne kadar olduğu gibi artan bir ivme ile Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinin yatırım ortamının tanıtılmasında aktif rol alacaktır.
OKA, önümüzdeki yıllarda başta Organize Sanayi Bölgeleri olmak üzere yatırım alanlarının etkin tanıtımı ve işletmelerin ulus-lararası pazarlara girişi noktasında teknik destek sağlanması amacıyla e-ihracat, dış ticaret, üretimde kaynak verimliliği hususlarında faaliyet ve desteklere yoğun olacaktır.
Bu doğrultuda, şehirlerimizin bütün ilgili kurum ve kuruluşlarıyla daha yakın ve sonuç odaklı işbirlikleri tesis edilmesinin takipçisi olacağız.”dedi
Toplantıda daha sonra gündemde yer alan maddeler görüşülerek karara bağlandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.