Gündem

‘AMASYA YAĞLISI’NA’ COĞRAFİ İŞARET

Amasya’nın vazgeçilmez lezzetlerinden olan ‘Amasya Yağlısı’ ValiliK öncülüğünde Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği tarafın-dan coğrafi işareti tescil edilen İlimize özgü coğrafi işaret aldı. Böylece şehzadeler şehrinin tescilli ürün sayısı 11’e yükseldi.
Valilik öncülüğünde Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği tarafından coğrafi işareti tescil edilen İlimize özgü “Amasya Yağlısı”nın Coğrafi İşaret Tanıtım Programı gerçekleş-tirildi.
Büyük Amasya Otelinde düzenlenen programda Amasya Valisi Mustafa Masatlının yanı sıra Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, protokol üyeleri, STK temsilcileri ile basın mensupları yer aldı. Programda konuşan Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Amasya’mıza özgü lezzetlerin tüm Dünya’ya tanıtılmasının önemine dikkat çekerek, ‘Amasya Yağlısı’ Coğrafi İşareti Tescilinin İlimize hayırlı olması temennisinde bulundu.
İlimize özgü Amasya Yağlısı’nın Coğrafi İşaret Tanıtımını yapmanın mutluluğu içerisinde olduklarını ifade eden Amasya Valisi Mustafa Masatlı şunları kaydetti: “Büyük bir tarihi mirasın üzerinde yer alıyoruz. Bu tarihi mirasın bizlere bıraktığı çok şeyler var. Bizler bunu yeni yeni keşfederek ortaya çıkarı-yoruz. İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden birinde yaşıyoruz. Tarihimizi ve kültürümüzü koruyarak bir sonraki kuşaklara aktarmamız çok önemlidir.
Bizim en büyük çalışmalarından bir tanesi UNESCO dur. 2020 yılının Ağustos ayından itibaren yaklaşık iki senedir Valiliğimiz, Belediye Başkanlığımız ve Kültür ve Turizm Bakanlığımızla beraber imzaları attık. Çalışmalar ciddi derecede hızlı bir şekilde gitmektedir. Alan başkanlığı kuruldu. Hazırlıklar devam etmekte ve inşallah Ekim ayında bitecek.
Bunun yanında Saraydüzü Kışla Binamız kütüphaneye dönüştü. Yazma Eserler Kütüp-hanemizin restorasyonuna başladık. Geleneksel Türk El Sanatları Merkezini açtık. Haftaya da Anonim Türbenin açılışını yapacağız. Şehrimizde küçük ve tarihi bir doku olarak insanlarımızın hizmetine sunulacak. Diğer taraftan pek çok restoras-yon yapıyoruz. 11 adet çeşmenin restorasyonuna başladık.
İnsanlar bir İl’e geldiğinde üç tane şey arıyor. Doğal ve tarihi güzellik, konaklama tesisleri ve yeme içme. Tarihi ve kültürel güzellik-lerin ortaya çıkarılması ve restorasyonları ile ilgili gerçekten ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Konaklama ile ilgili buraya gelecek turistlerin güzel mekân-larda konaklaması gere-kiyor. Biz de Büyük Amasya Otelimizdeki odaları tekrar tadilattan geçiyoruz. Yaklaşık 10-15 gün içerisinde bitiriyoruz. Mali-yeti ise yaklaşık 5 milyon TL harcanılmış olacak.
Coğrafi İşaretler bir şehrin, bir Ülkenin kendine özgü ürünlerini tescillemek ve aslına uygun olarak, tadını, şeklini ve üretim yöntemini muhafaza ederek korunmasını sağlamak adına büyük önem taşı-maktadır.
Amasya’ya geldiğimizde, ilimizin 4 adet coğrafi işaret tescili bulunmaktaydı. Bizlerde Amasya turizmine katkı sağlamak amacıyla, Valiliğimizin öncülüğünde, başta gastronomi ağırlıklı olmak üzere ilimize ait coğrafi işaretlerin arttırıl-ması yönünde çalışmalarımıza başladık.
Bizim tarihi köklerimizi anlatan, hem hüzünlü günümüzde hem de mutlu günümüzde sofralarımızda olan bir ürünümüzü bugün teşhir edeceğiz.
Daha önce Amasya Etli Çiçek Bamyası Yemeği, Amasya Toyga Çorbası, Amasya Baklalı Dolma, Amasya Çöreği, Amasya Patlıcan Pehli ve Amasya Burmalı Çöreğin Resmi Coğrafi İşaret Belgelerini bildiğiniz üzere almış ve Coğrafi İşaretli Ürün sayımızı 10’a çıkarmıştık.
Turizm sektörü nitelikli konaklama tesisleri ve yiyecek içecek işletmeleri ile bir bütündür. Özellikle yabancı turistler gezdikleri şehirlerin kendine özgü tatlarına, geleneksel ürünlerine ve sanatsal faaliyetlerine de ilgi gösterirler.
Bugün de yapmış olduğumuz çalışmalar sonu-cunda, “Amasya Yağlısı”nı, Amasya’mızın 11. coğrafi işaretli ürünü olarak tescillemiş olduk. Bu sayede 4 olan coğrafi işaret tescil sayımız 11’e çıkmıştır.Bizler sahip olduğumuz 11 coğrafi işaret tesciliyle yetinmi-yoruz. Şu an itibarıyla devam eden 22 tane daha coğrafi işaret çalışmamız bulunmaktadır. Bunların tamamında başarılı olacağı-mızı düşünüyorum.
Kısmet olursa 2022 yılı içerisinde diğer 22 adet coğrafi işaretimizi de tescil ettirerek, coğrafi işaret sayımızı 33’e çıkaracağız. Bu çalışmaların nihayete ermesiyle, ilimizin köklü tarihi, kültürü ve gelenek-lerini de en iyi şekilde yansıtarak, bu alanda Türkiye’de önemli bir noktaya gelmiş olacağız.
Bu çalışmalar öte yandan özellikle gastronomi turizmi için ziyaretler gerçekleştiren yerli ve yabancı misafirlerin ilgisini çekecek ve İlimiz turizmine olumlu katkı sağlanacak-tır.Bu düşüncelerle yeni Coğrafi İşaretli ürünümü-zün Amasya’mıza hayırlı olmasını temenni ediyor, bu sürece katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.”şeklinde konuştu
Tescilli ürün sayısı 24 oldu
Coğrafi işaretli ürünlerin “Amasya yağlısının” de eklenmesinden mutluluk duyduklarını dile getiren Masatlı, tescilli ürün sayısını 24’e çıkararak Amasya mutfağını ve kültürünü en iyi şekilde tanıtmayı hedeflediklerini aktardı.
Vali Mustafa Masatlı’nın konuşmasının ardından Coğrafi İşareti alınan Amasya Yağlısı’nın tescil belgesi teslim alındı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.