Son Dakika

Amasya’da 157 yıllık ramazan geleneği sürüyor

Amasya'da 157 yıllık ramazan geleneği sürüyor

Amasya Belediye bandosu, ramazan ayın-da 300 metre yükseklikteki Harşena Dağı’nda, kent merkezinden duyulacak şekil-de iftar öncesi konser verdi. 157 yıldır devam eden gelenekler, bando ekibi marşlar çaldı.
Bando Şefi Hakan Dinçer, geleneği yaşat-tıklarını belirterek, “Bu yıl ramazanımız buruk geçecek ama biz halkımıza neşeli güzel marş-lar ve oyun havalarını üstü açık otobü-sümüzle icra edeceğiz. Amasya halkımız ev-de kalsın, biz onların isteklerini icra edeceğiz. Ramazan geldiği zaman akla ilk gelen bando ve top geleneği oluyor. Bu bando geleneği de 157 yıllık bir etkinlik” dedi.
Vali Masatlı, gazetecilere yaptığı açık-lamada, Amasya’nın 14 farklı medeniyete ev sahipliği yaptığını, Selçuklu ve Osmanlı dö-nemlerinde ise önemli bir yönetim merkezi olduğunu söyledi.
Burada doğal olarak osmanlı kültürünü barındıran bir şehrimiz, ve burada ramazan da diğer köylerimizden daha farklı geçiyor Bu senede inşallah salgına rağ-men farklı geçecek 157 yıldır atılan top bugünde inşallah bi-rinci günle beraber atılacaktır.
Biz buradan bütün vatan-daşlarımızın ramazanları tebrik ederken diğer taraftan bu tür geleneklerinin yaşamasını söylüyorum.
Vali Masatlı sözlerinin deva-mında;Ramazan ayınında bir-liğine beraberliğine yardım-laşma mıza ve kardeşliğimize daima katkı sağlayacağını buradan temenni ediyor bütün ülkemizi tüm müslüman aleminin ramazan ayını tebrik ediyorum.”ifadelerine yer verdi.
Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı ise,Tüm Dünya milletlerinin koronavirüsten kurtulmamız için dua etmemiz gerektiğine inanıyorum.
157 yıldır Ziya paşa tarafından başlatılan bir gelenektir 1860 yıllarda başlayan bir gele-nek Amasyalı burda patlatılan topla iftarını açar. Top patlamadan ve bando atışı yapıl-madan önce bando takımımız Amasyali hem-şehrilerimize konserler verir.
Ayrıca bizim Amasyamızda ise her mahal-lede açık bir arabanın üzerinde hem konser şeklinde sesli ve müzikal aletlerle beraber so-kak sokak dolaşarak vatandaşları sahura kal-dırıyorlar.
Bayram günleri yine bando takımımız her-kesin bayramlarını araç üzerinde kutlarlar.
157 yıllık bir geleneğimizdir.”dedi
“Ramazan birliktir, berekettir, paylaşmak ve bölüşmektir. Amasya’da uzun zamandır sürdürülen bir geleneği devam ettirmek için bu yıl da Harşena Kalesi’ne çıktık. Bu sene 157’nci yılını burada ifa edeceğiz, asırlık gele-neği devam ettiriyoruz.
Bu yıl koronavirüs salgını dolayısıyla Amasya halkı evlerinde, biz de onların evle-rinde kalmalarını istiyoruz, bando ekibimizle evlerinde kalan Amasyalılara konser verece-ğiz” diye konuştu.
Biz Ne Söz Verdiysek O Sözümüzü Mutlak Surette Yaparız 1 ocak itibariyle 2020-2021 iti-bariyle suyu%50 indirim yaptık bu yüzde 50 indirimimiz devam edecek. Biz 3 ramazanı yaşıyoruz 2 ramazan boyunca Amasyamıza suyu ramazanın birinci gününden itibaren sonuncu gününe kadar amasyalıya ücretsiz yaptık.2021’de bayramın başlangıcı ve son gününe kadar akan su ücretsizdir”dedi
Her yıl inşallah ramazanı şerifi yıllarında tüm akan sularımız ücretsiz olacaktır”şek-linde konuştu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı