Son Dakika

AMASYADA BEKLENEN YAĞIŞ GELDİ

AMASYADA BEKLENEN YAĞIŞ GELDİ

Yağış beklentisi her geçen gün artarken Meteoroloji Genel Müdürlüğü, “kar yok ama yağmur geliyor” dedi.
Amasya ve çevre illerde beklenen yağmur etkili olmaya başladı. Meteoroloji vatandaşları kuvvetli yağış ve fırtınaya karşı uyardı. Amasya Belediyesi anonslarla vatandaşları uyardı.
Son tahmin ve değerlendirmelerle bugünden itibaren Amasya ve çevresi Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı havanın etkisine girecek.
Meteorolojiden alınan bilgiye göre,Perşembeden itibaren sağanak yağışlı bir havanın beklendiği kentte, sıcaklık en yüksek bugün ve yarın 18 derece olması bekleniyor, cumadan itibaren sıcaklık 10 – 14 derece düşerek 2 dereceye kadar düşecek. Gece saatlerinde ise eksi 6 dereceye kadar düşmesi bekleniyor.
Amasya’da bugün çoğunlukla bulutlu bir hava hakim olacak. Hava sıcaklığı 18 derece civarında olması bekleniyor. Perşembe(bugün) ise sağanak yağış var. cumadan itibaren sıcaklık 10 – 14 derece düşerek 2 dereceye kadar düşecek. Gece saatlerinde ise eksi 6 dere-ceye kadar düşmesi bekleniyor.
Hafta sonunun ilk günü cumartesi günü yoğun kar yağışı bekleniyor. Pazar günü de parçalı bulutlu bir hava olacak.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son açıklamada ülkemizin kuzey,batı ve iç kesimlerinin çok bulutlu,Marmara,Ege,Akdeniz,İç Anadolu,Batı ve Orta Karadeniz ile Giresun çevresinde yağışlı havanın etkili olacağı duyurulmuştu. Yağışlar, sağanak ve gök gürültülü sağanak olarak kendini bugün akşam saatlerinde gösterdi. Batı Karadeniz ile Tekirdağ,Samsun,Amasya ve Çorum illerinde kuvvetli gök gürültülü yağış etkili olmaya başladı.”
Ocak ayında kar yağması beklenirken yağmurun yağması bile çiftçinin yüzünü güldürmeye yetti. Sağanak yağışın, barajların doluluk oranlarını artırması bekleniyor.
Sağanak yağmura dikkat…
Meteoroloji bir açıklama yaparak bu hafta için sağanak yağmur, sel baskını için uyarı yaptı.
Yapılan son değerlendirmelere göre bu hafta özellikle perşembe ve cuma günleri Amasya ve çevresinde görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, Amasya da yerel olarak kuvvetli (21-50 Kg/m2) olmasi beklendiginden ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel dolu yağışı ve hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karsi dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir
Vatandaşlar olası bir elektrik kesintisiyle karşı karşıya kalmaması için gerekli tedbirlerin alınması adına uyarıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.