Son Dakika

Amasya’da Ceviz Hasadı Başladı

Amasya Saz Köyünde yetişen, tane büyüklüğü ve lezzetiyle kaliteli çeşitler arasında önemli bir yer tu-tan Ceviz hasadına başlan-dı.
Yaklaşık 45 yıldır ceviz fidan üreticiliği yapan Ercan Kahyaoğlu, fidan üretim-lerinin tamamen yerli ve milli çeşitlerden olduğunu belirtti.
Çiftçi Ercan Kahyaoğlu gazetemize yaptığı özel açık-lamada bulundu.
Çiftçi Kahyaoğlu; Ekim ayının girmesiyle birlikte bölgemizde erkenci ve yerli cevizlerde hasat başladı. Tüm üreticilerimize ve halkımıza hayırlı uğurlu ve kazasız bir sezon diliyorum dedi.
“Çoğu atalarımızdan kalma cevizler. Ben kendimi bildim bileli ceviz ağaçları-mız var. Cevizi döken de az, öyle herkes dökemez. Zor bir iştir, ağaca çıkıp da dalların arasında gezmek zordur, her adam yapamaz bunu.” diye konuştu.
Cevizleri toplayıp kurut-tuklarını, daha sonra hem kendilerinin tükettiğini hem de sattıklarını dile getirdi.
Bereketli bir yıl dili-yorum, özellikle yerli çeşitlerde budama yapılma-dığı için ağaçlar çok büyüyor. Bu ağaçların üzeri-ne çıkarak silkeleme yapılıyor, kazalar meydana geliyor. Tüm üreticilerimizin dikkatli olmalarını, herhan-gi bir kazaya meydan ver-memelerini temenni ediyorum.
Yer seçimi, fide seçimi, budama, ilaçlama, gübre-leme, sulama, yabancı ot mücadelesi derken hasat mevsimi geldi.
Bu saydığımız tüm işlem-ler dikkat ve bakım ister, bilgi ister tecrübe ister ve hepsi de masraf gerektirir, emek gerektirir. Bu masraf ve emeğin karşılığında ol-gunlaşan cevizlerin toplanması, kurutulması, depolanması ve pazar-lanması ayrıca bir önem arz etmektedir. Hasadı tam zamanında ve en uygun yön-temle ağaçlara zarar verme-den yapmak gerekmektedir.
Hatalı yapılan hasat bir sonraki yıl verimi etkile-mektedir. Hatalı yapılan kurutma ürünümüzün küf-lenmesine ve pazar değerinin kaybedilmesine sebep olmaktadır. Bunca masraf ederek, para harca-yarak yetiştirdiğimiz cevizlerimizi uygun ortam-da, gölgede, mümkünse hava akımının olduğu alan-larda kurutarak uygun çuvallarda muhafaza etmek durumundayız.yoksa cevizde küflenme meydana gelmek-tedir.
Cevizleri toplayıp kurut-tuklarını, daha sonra hem kendilerinin tükettiğini hem de sattıklarını dile getirdi.
“Üretimimiz her geçen yıl artıyor”
Geçen yıllara oranla bu yıl aldıkları verimin mü-kemmel olduğunu vurgulayan Kahyaoğlu, “Cevizin bakımı ne kadar güzel olursa, o kadar güzel verim verir. Kuraklık bizi de etkiliyor. köyde su sıkıntısı olmasın rağmen yetiştir-meye devam ediyoruz çünkü ceviz çok su isteyen bi ağaç değil. Bu sene hasat ettiğimiz cevizin iç kalite oranı geçen yıl aldığımız verimden daha kaliteli ve mükemmel. Hemen hemen hiç boş yok. ara ara boş olmasına rağmen verimi daha iyi. Geçen yıl eylül ayında aşırı sıcak olduğu için biraz kalite düşüklüğü oldu ama bu sene gayet güzel. Fidan üretimimiz yerli ve milli çeşitlerdendir. Kazankaya çeşidimiz kabuklu olarak 20 gramdır. Yağıyla, tadıyla, içinin rahat çıkmasıyla çok iyi bir ceviz çeşididir. Üretimimiz her geçen yıl artmaya devam ediyor. Özellikle kendi bölgemizden daha çok talep alıyoruz” diye konuştu.
Gülhan Kahyaoğlu ise açıklamada, “Ceviz olgunluk seviyesine geldiği için hasadına başladık.
Cevizleri eski usulde olduğu gibi sırıklarla doku-yarak topluyoruz. Daha sonra cevizleri yeşil kabu-ğundan çıkararak kurumaya bırakıyoruz ardından bazılarını tüketiyoruz bazı-larını da daha sonra kullan-mak üzere bekletiyoruz. Torunum da bana yardım ediyor. Hem eğleniyor hem de benimle beraber öğre-niyor. Bu sene cevizde verim diğer yıllara oranla oldukça yüksek. Herkese hayırlı ve bol bereketli bir hasat dönemi diliyorum” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.