Son Dakika

Amasya’da Çiftçiler Az Su Gerektiren Ayçiçeği Üretiyor

Amasya’da Çiftçiler Az Su Gerektiren Ayçiçeği Üretiyor

Amasya Valiliği, kuraklığın etkili olduğu kentte seferber-lik başlatarak daha az sulama gerektiren yağlık ayçiçeği üretiminin geliştirilmesi için proje hayata geçirdi.
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın da destek sağladığı proje ile 55 bin dekarlık alanda ayçiçeği ekimi yapıldı.
Amasya Valisi Mustafa Masatlı yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; Amasya İlimiz Tarımsal ve hayvancılık hasılasının Kişi başına üretimine düşen üretim miktarı bakımından Türkiye’nin önemli illerinden bir tanesi dedi.
Cumhurbaşkalığımız başkanlığındaki hükümetimiz tarım ve hayvancılıkla ilgili özellikle son 18 yılda önemli destek,teşvik ve yatırımları gerçekleştirdi.
Tabi ülke genelinde tarım ve hayvancılık ilgili bu kadar yatırım destek ve teşvikler olurken zaman zamanda sorun-lar yaşandığı dönemler oldu bunlardan bir taneside tabiki kuraklık ilimiz Türkiye geneliyle birlikte kuraklığı yaşayan illerden bir tanesi.
Bizlerde bu kuraklığın etkilerini en aza indirme bakımından çalışmalara başladık.Bunlardan bir tanesi özellikle yerel ölçekte Suluova yatırımlarımızı 8 katta kadar çıkarttık.
Tabi onun da yanında Tarım ve Orman Bakanlığımızın desteğiyle beraber özellikle çok su ihtiyacı olan ürünlerden vazgeçerek daha az su ihtiyacı olan ürünlere yönelim noktasında hem vatandaşlarımızı teşvik ettik hem de onları bilgilendirdik.
Bu bakımdan özellikle çok su isteyen yerlere Ayçiçeği önerdik şu anda Ayçiçeği tarlasının içerisindeyiz.
İlk defa ilimizde Yaklaşık 2,4 milyon lira Ayçiçeği tohumu teşviği yapılarak 55 bin dekar alanda ekilişinin yapılmasını sağlamış durumundayız.
3 bin dekar da Nohut ekilişi yaptık yani çiftçilerimiz mevsim kurak geçmesine rağmen hem tarlasından hemde emeğinin karşılığı olarak gerekli geliri elde etmesi yönünde hükümetimiz olmak üzere hepimizde çalışıyoruz.İnşallah bu sezon sonunda da bu Ay Çiçeklerimizin hasadı yapılır ve çiftçilerimiz gerekli beklentileri gerekli istekleri de gerçekleşmiş olur. Tabi önümüzdeki yılda biz bu yılı örnek kabul ederek bu coğrafyada olabilecek herhangi bir kuraklığa karşı tedbirlerimizi alacağız.
Bunda tabi hükümetimizin de yerel idarelerimizinde çalışmaları devam edecek Vali Masatlı, mısır bitkisine göre daha az sulama gerektiren ayçiçeğinin ülkenin ihtiyaçları ve yemeklik yağ sektöründeki hâkimiyeti göz önünde alındığında kent ekonomisi ile üreticiye önemli katkılar sağlayacağını belirtti.
Yedikır Su Ürünleri Üretim ve Araştırma İstasyonu’nda yaptığı incelemeye İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin ile Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Yakup Türköz de katıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı