Son Dakika

AMASYA’DA ÇİFTÇİLERE MANDA DESTEĞİ

AMASYA'DA ÇİFTÇİLERE MANDA DESTEĞİ

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, üreticilerimizin yaşam standartlarını yükseltmek adına tarım ve hayvancılık alanındaki projelerimiz devam edecektir dedi.
Vali Mustafa Masatlı, Anadolu Mandası Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında temin edilen 20 adet damızlık mandanın üreticilerimize teslim edildiği programa katıldı. Programda ayrıca Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil, Amasya Belediye Başkan V. Hasan Şahin, protokol üyeleri, siyasi partilerin yöneticileri ve üreticiler yer aldı.
Programda ilk olarak İl Tarım ve Orman Müdür V. Hayrullah Göktekin projenin detayları hakkında bilgiler verdi. Vali Masatlı ise konuşmasına şunları kaydetti: “Son yıllarda tarım ve diğer alanlarda Ülkemize hedefler çizilmiştir.
Bu hedefler doğrultusunda başta hayvan varlığının artırılması, ırkların ıslahı ve geliştirilmesi dahil pek çok proje hayata geçirilmiştir. Bu projelerin yanı sıra hayvan-cılık alanında Devletimiz önemli desteklemeler yapmaktadır.
İlimizde halihazırda 210 bin adedin üzerinde küçükbaş, 203 bin civarında ise büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Manda yetiştiriciliği de Amasya’da üreticilerin tercihi ve bölge şartlarına bağlı olarak yapılmaktadır. Amasya tarım-sal hasılası Ülke ortalamasının üzerinde olan bir ilimizdir. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğindeki hükümetimiz 2023 hedeflerini belirlerken, bunlarla ilgili genel politikaları belir-lemiş, yereldeki politikaların da buna uyumlu bir şekilde olmasını istemiştir.
Bizde göreve geldiğimizde Amasya için öngörülen bu hedefleri yakalayabilmek adına Tarım Üst Kurulunu kurduk. Ulusal tarım ve hayvancılık politikası doğrultusunda üreticilerimize, ziraat odalarımıza ve üretici birliklerine bizlerden ne beklediklerini, sektörlerinin sorunlarını sorduk. Küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiri-cileri birlikleri aşılama ve yayla yollarının yapılmasıyla ilgili talepleri oldu.
Bu talepleri değerlendirerek süratle yerine getirdik.
Manda Üreticileri Birliği de hayvan sayılarının artması maksadıyla damızlık manda talebinde bulundu.
Bizde sütü, yoğurdu ve diğer ürünleri oldukça değerli olan manda varlığını arttırmak adına üreticilerimize 20 adet damızlık manda dağıtılmasına karar verdik.
Anadolu Mandası Üretimini Geliştirme Projesi kapsa-mında temin edilen bu 20 damızlık hayvanın toplam mali-yeti 245 bin TL olup, bu bedel İl Özel İdaremiz tarafından finanse edilmiştir.
Bu noktada üreticilerimizden gayretle çalışmalarını ve hayvan varlıklarını artırarak, hem kendilerine gelir elde etmelerini, hem de ilimiz ekonomisine katma değer sağla-malarını beklemekteyiz.
Destek Devletimizden, gayret üreticilerimizden, bereket de Allah’tan.Bundan sonra da tarımın ve hayvancılığın geliş-mesine yönelik projelerimiz artarak devam edecektir.
Tüm bu projelerin hazırlanmasında ve kırsalda yaşayan çiftçimizin, üreticimizin yaşam standartlarının yükseltilme-sinde büyük pay sahibi olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanlığımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, dağıtımını yaptığımız damız-lık hayvanlarını üreticilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”dedi
Programda son olarak Vali Masatlı ve protokol üyeleri tarafından proje kapsamında temin edilen 20 damızlık hay-van hak sahiplerine teslim edildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.