Son Dakika

Amasya’da İlk Buğday Hasadı Yapıldı

Amasya’da İlk Buğday Hasadı Yapıldı

Amasya’daki Gökhöyük Tarım İşletmesinde hasat sezonu verimli başladı.
Verimli arazisinde bereketli mahsullerin yetiştirildiği Amasya Gökhöyük Tarım İşletmesi’nde hasat dönemi çalış-malarına katılan Vali Mustafa Masatlı, ilk buğday hasadını biçerdövere binerek yaptı.
Yaklaşık 25 bin dekarlık alana kurulu işletmede ülkenin ihtiyacı olan sertifikalı tohumluk üretiminin yapıldığını belirten Vali Mustafa Masatlı, Bu işletmemiz gerek tarım gerekse işletme çiftçilerimize önemli katkılar sunmakta.
Başta sertifikalı tohum üretimi olmak üzere carse ırkı sığır yetiştiriciliği ve bafra ırkı koyun yetiştiricileri yapıl-maktadır.
Hasatla birlikte bir aradayız özellikle Bu yıl ülkemizde genel kuraklık var.
Bu kuraklık çerçevesinde Amasyamız da kuraklığı şidetli yaşayan illerimizden bir tanesi.
Ama özellikle tarım işletme müdürlüğümüzün yaklaşık 18 bin dekar alanda ekili,dikili faaliyetiyle birlikte modern basınçlı sulama sistemiyle birlikte burada suyun iyi kullanıl-dığında ne kadar katkı sağladığını ve üretime destek oldu-ğunu üretime katkı sağladığını çok iyi görebiliyoruz.
Geçen seneyle kıyas edersek yaklaşık %25 bine 30 bin artış var.
Bunda da en büyük uygulama modern basınçlı sulama sistemi iyi işletilmesiyle ilgili biz bunu ilimiz geneline yaygınlaştırısak bununla ilgili çalışmalarımızda devam ediyor.
Önümüzdeki yıllar kuraklıkta olsa her türlü olumsuz şartlarla karşılaşsak bizim üretimimiz artarak devam ede-cektir.
Bizim bu çalışmalarımızın yapımında emeği geçen başta Tarım İşletme olmak üzere çalışanlarına ve buraya katkı su-nan değer katan ve yardımcı olan bütün çalışan ve işlet-melerine Uygulanan modern sulama ve tarımsal yöntemler neticesinde diğer ürünlerden de yüksek verimler elde edilmesi beklenmektedir. 2021 yılı hasat sezonunun üretici-lerimize ve çiftçilerimize bol ve bereketli Macar fiği, nohut, yonca, kenevir ve ayçiçeği hasadının da yapılacağı işletmede aynı zamanda Bafra ırkı damızlık koyun ve Jersey ırkı damızlık sığır yetiştiriliyor. Hasat sezo-nu açılışına İl Jandarma Komutanı Albay Ayhan Aygün, Gök-höyük Tarım İşletmesi Müdürü Hüseyin Yılmaz ile İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin de katıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı