Son Dakika

Amasya’da Kavun Hasadı Başladı

Amasya’da Kavun hasadı başladı. Üreticinin beklentilerini karşılayan fiyat-lar ise yüzleri güldürdü.
Karasenir köyünde Çiftçilikle uğraşan Necati Büyük, serada daha önce domates üretimi yaptıklarını, birkaç yıldır ise doma-tese alternatif olarak kavun üretimi yap-maya karar verdiğini söyledi.
Amasya’da üretilen ve hasadına baş-lanan kavun, 13 liradan satılıyor. Çiftçi Necati Büyük, serada daha önce domates üretimi yaptıklarını, birkaç yıldır ise doma-tese alternatif olarak kavun üretimi yap-maya karar verdiğini söyledi.
Bu yıl birkaç serada üretimi yaptıkları 3 dönümlük kavun serasından 30 ton ürün beklediklerini belirten Necati Büyük, ürettikleri kavunların tüccarlar aracılığıy-la yurt içinde tüketildiğini, hatta komis-yoncuların da sırada beklediğini ve kendi aralarında kavunları almak için yarış-tıklarını kaydetti.
Bir kavunun ortalama 1,5 ila 4 kilo geldiğini vurgulayan Büyük, fiyatların da iyi olmasıyla yüzlerinin güldüğünü ve tüm çiftçilere serada kavun üretimi yapmala-rını tavsiye ettiğini söyledi.
Talebin lezzetli aroması ve cinsi nedeniyle tadı ve kalitesinin eşsiz ve tatlı olduğunu vurgulayan Büyük, “çitirex” cinsi kavunun birinci hasadının nisan ayının ilk haftasında başladığını, son hasadının ise Ağustos ayında yapılacağını kaydetti.
Domates kadar büyük dalları olan kavunun kaliteli olması için bir fidandan üç kavun alındığını anlatan Eski, kavunun biraz küçük olduğunu fakat lezzeti ve aro-masında bir değişiklik olmadığını belirtti.
Amasya Sebze ve Meyve Hal Komisyon-cu esnafı Ömer Özdemir, ise yaptığı açık-lamada, ilçe genelinde 50 dönüm arazide dikimi yapılan kavundan 400 ton ürün beklediklerini, bunun 15 dönümünün örtü altında yetiştirildiğini kaydetti.
Çiftçilerden Ali Kahyaoğlu ise ;”5 yıldır kavun yapıyorum. Kavun yetiştirmeyi seviyorum. Çiftçiliği seviyorum. Kavunun rengini, sarılığını, kokusunu, daima vaz-geçilmez bir kokusu var. Vazgeçilmez bir işçiliği var. Severek yapıyorum. Aşağı yukarı 85 günde hasat ediyoruz. Toplaması güzel, işçiliği güzel. Yaz aylarının vazgeçil-mez meyvelerinden olan kavunun, kan ba-sıncını düşürmek, kas ağrılarını azaltmak, bağışıklığı güçlendirmek, göz sağlığını korumak, kalp ve damar sağlığını korumak gibi pek çok sağlık faydasının yanı sıra ideal bir meyvedir.”dedi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı