Son Dakika

AMASYA’DA KENT TURİZMİ ÇALIŞTAYI YAPILDI

AMASYA’DA KENT TURİZMİ ÇALIŞTAYI YAPILDI

masya Valiliği ve Amasya Belediye Başkanlığının işbirliği ile ‘Kent Turizmi Çalıştayı’ turizm sektörü temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.
Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Kırlangıç’ın moderatörlüğünde, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Belediye Başkanı Mehmet Sarı, İl Kültür Turizm Müdürü Bilal Eken, Turizm Derneği Başkanı Saime Çoban’ın katılımı ile Kent Turizmi Çalıştayı’nda, şehrin turizmcileri ile birlikte Amasya’nın turizmini ilerletmek adına planlanan çalışmalar ve projelerle ilgili toplantı gerçekleştirildi.
Amasya’nın turizmi adına fikir alışverişinde bulunulan toplantıda şimdiye kadar yapılan çalışmalar ve planlanan projeler masaya yatırıldı.
Toplantıda ayrıca Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, sektör temsilcileri ve basın mensupları katıldı.
Amasya Belediye Başkan Mehmet Sarı programda yap-tığı açıklamasında; “Bu şehri dünyaya entegre edeceğiz” sözünü hatırlatarak, yurtdışında turizm fuarlarına katılarak Amasya’nın tanıtılması gerektiğini, 5 yıldızlı otel projesi ile yabancı turistleri çekeceklerini, teleferik, tramvay projesi ile Amasya’yı turistlerin geçerken uğranacak şehir olarak değil de gezilip konaklanacak bir şehir olacak”dedi
Bizim şehrimize turist getirmemiz lazım. yani dışarıdaki Ülkelerden Avrupadan,Amerikadan,Orta doğudan Türki-yenin dışındaki bizim memleketimize pasaportla giren insanları getirmemiz lazım.
“Biz diyoruz ki el birliği içerisinde Sayın Valiliğimizin önderliğinde siyasetçilerimizin beraberliğinde dış ülkelerdeki Turizm fuarlarına gitmemiz lazım.
Amasyamızı hazırlamamız lazım yani bacasız sanayi dediğimiz turizmi buraya getirmemiz lazım.Biz 8500 yıllık bir şehirde ikamet ediyoruz bizim aynalı mağaraları-mız,taşımız,toprağımız evliyalarımız,günlerce anlatılabilir.
Biz bu şehirde Hilton otelini getirmeyi düşünüyoruz ve karar verdik Eylül ayında temelini atmaya başlıyoruz.
Hiltonun ortalama doluluk oranı%68 dir % 68 pay dışını Amasyaya getirmek istiyoruz yerli müşteriye talip değiliz.-”diye konuştu
Amasya Valisi Mustafa Masatlı ise; Göreve geldiğimiz günden itibaren her yanı ve yönüyle analiz ederek burada neler yapabiliriz, nasıl katkı sağlarız? Bunların tespiti için çalıştık. Amasya ili kendine göre farklı özelliklere sahip bir şehirdir.Amasya’daki görev süremizin başından itibaren salgınla mücadele ediyoruz.
Buna rağmen turizm sektörü temsilcileriyle dönem dönem bir araya geldik. Göreve geldiğimizde Amasya’nın öncü sektörleri olan tarım, sanayi ve turizmde üst kurullar oluşturduk.
Bu süreçte gerek OSB’lerimiz de, gerekse tarım ve tarımsal sulama alanında ciddi çalışmalar gerçekleştirdik. Amasyamız üç ana sektör üzerinde odaklanmış durumdadır. Amasya merkez Kültür ve Turizme yönelmiştir. İlçelerimiz de ise sanayi ve tarım üstünde rahatlıkla çalışmak müm-kündür.
Kültür ve turizm alanında çok geniş bir yelpazeye yayılan projelerimizle Amasya’nın potansiyelini tam olarak kullanmayı hedefliyoruz.
UNESCO Dünya Kültür Mirası çalışmalarında Belediyemizle işbirliği içerisinde büyük mesafe kat ettik. Dünya Geçici Listesinde bulunan değerlerimizi UNESCO Dünya Kalıcı Listesine dahil etmek için çalışmalarımız devam etmektedir.
Bunun nedeni şudur bizim marka bir şehir olmamız gerekiyor. Bizi dünyaya entegre etmenin yolu ise UNESCO mirasında neler var? sorusuna cevap olarak “Türkiye’de Amasya var” cevabı olacaktır. Türkiye’de Dünya Kalıcı Listesinde 18 tane yer bulunmaktadır.İnşallah biz 19. oluruz.
Sofular Mahallesi’ndeki tarihi dokunun turizme kazandırılması için çalışmalarımız da devam etmektedir. Ayrıca tarihi yapılarımızın bilgilendirme tabelaları ve turizm danışma ofisimiz de bu sezon misafirlerimize hizmet vere-cektir.
Turizmde çeşitliliği artırmak adına özellikle Boraboy Gölü’nün yılın 12 ayında ziyaretçilerini ağırlayabilmesi için gerekli düzenlemeleri yapıyoruz.
Yine Kılıçaslan İlkokulu olarak bilinen tarihi yapıyı Geleneksel Osmanlı El Sanatları Merkezi olarak işlevsel hale getireceğiz.
Bu merkezle birlikte hem unutulmaya yüz tutmuş sanatlar canlanacak, hem de sanatsal eğitim ve istihdama katkı sunulacaktır.
Kültür Alanında ise Halk Kütüphanemizi Saraydüzü Kış-la Binası içinde oluşturulan modern bir ortama taşıyoruz. Sultan Bayezid Külliyesi içerisinde yer alan Yazma Eserler Kütüphanemizin ise restorasyonunu yaparak, araştırmacıların, akademisyenlerin ve tarih meraklılarının hizmetine sunacağız.
Son olarak eski askerli şubesi arazisi içinde bulunan ve tarihi kayıtları mevcut olmayan anonim türbeyi restoras-yondan geçirerek tekrar ihya etmekteyiz.
Turizm de ise 2019 yılı Amasya açısından oldukça verimli geçmiş olup turist ve geceleme sayılarında tüm zamanların rekoru kırılmıştır.
Tam bu noktada 2020 yılına oldukça umutlu girmişken küresel pandemi kısıtlamaları ile sektör tüm dünyada oldu-ğu gibi ilimizde de oldukça yara almıştır. 2020 Yılında turist sayılarımız ortalama % 40 düşmüş olup otel doluluk oran-larımız da % 20’nin altına inmiştir.
Müze ziyaretçi sayılarımız ise %70 oranında azalmıştır.
2021 yılında alınan önlemlerle ve denetlemelerle sektör yavaş yavaş toparlanmaya başlamış ve özellikle 2020 sonun-da en alt seviyelere inen turist sayılarımız gün geçtikçe yükselmeye başlamıştır. İçinde bulunduğumuz Haziran ayın-da otellerimiz, işletmelerimiz ve müzelerimizde aldığımız titiz önlemlerle turizm sezonuna hazır şekilde misafirlerini beklemektedir.
Ülkemiz korona virüsle mücadelede üç şiddetli dalga yaşamıştır. Bu süreçte Devletimizin aldığı etkili tedbirler sayesinde sağlıkla ilgili önemli bir sıkıntı yaşamadık. Aşı-lamada ise İlimiz daima Ülkemizde ilk sıralarda yer aldı. Dün ise Sağlık Bakanlığımızın bizim için belirlediği aşılama sayısı 6000 olmasına rağmen, bu rakamın %25 üzerine çıka-rak 7500 vatandaşımızı aşıladık.
Sizlerin de çalışanlarınızı aşı olma konusunda teşvik etmeniz sürece olumlu katkı sağlayacaktır. Biz burada bir turizm ailesiyiz. Sizlerin bu toplantıda ifade edeceğiniz hususlar bizler için kıymetlidir.
Sorunlarımızı net ve açık bir şekilde konuşur isek sorun-ların çözümüne ulaşmak o kadar kolay olacaktır.
Bizim bilmediğimiz ama sizin bildiğiniz çok basit sorunları çok rahat çözebiliriz.
Sizlerin öncelikli ihtiyaç ve taleplerinizi karşılayabilmek için ilgili tüm kurumlarımız koordineli şekilde çalışacaktır.
Hepinize turizm sezonunda bereketli bol kazançlar dili-yo-um. ”diye konuştu.
Şehrin turizmcilerinin de katıldığı toplantı işletme sahip-lerinin istek, talep, şikayet ve önerileri ile son buldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.