Son Dakika

AMASYA’DA KIRTASİYECİLER AÇILACAK OKULLAR İÇİN HAZIRLIKLARI TAMAMLADI

AMASYA’DA KIRTASİYECİLER AÇILACAK OKULLAR İÇİN HAZIRLIKLARI TAMAMLADI

lışverişinin başlıca öğeleri arasında yer alıyor.
En çok kullanılan okul malzemesi olan çantaların seçimiyse özellikle gelişim çağındaki çocuklar için önem taşıyor” diyerek kul çantalarıyla ilgili şu uyarıda bulundu.
Konuyla ilgili olarak konuşan İsmail bey “El çantası, sırt çantası, tekerlekli çantalar ve postacı çantaları gibi pek çok çeşide sahip okul çantaları arasından yanlış seçim yapmak duruş bozuklukları, bel, sırt ve boyun ağrılarına neden olabilir.
İlk ve orta öğretim öğrencileri, henüz gelişme çağında olduğu için, bu rahatsızlıkları önlemek adına doğru okul çantası seçimi büyük önem taşımakta. Çanta seçiminin en önemli adımlarından biri, çantanın ağırlığıdır.
Vücut ağırlığının %10’undan fazla ağırlık taşımak sırt ve bel kas ve eklemlerinden sorunlara neden olabileceğinden, çanta satın alırken dikkat edilmesi gereken ilk özellik hafiflik olmalı.
Okul çantaları, içerisindeki ağırlığı vücuda askılar yardımıyla iletir. Bu nedenle okul çantası askılarının mümkün olduğunca geniş, yumuşak, destekli ve boyunun çocuğunuzun boyuyla orantılı ya da ayarlanabilir olması gerekir.
Okul çantalarının vücutla temas ettiği sırt bölümünün yumuşak olması da, rahatlık açısından oldukça önemlidir. Sünger ya da yastık desteği, konfor sağlamasının yanı sıra, çantanın içerisindeki sert cisimlerin vereceği rahatsızlıkları da engeller. Çantalara fonksiyonellik katan özelliklerin başında bölmeler gelir.
Çanta seçiminde, çocuklarınızın eşyalarını düzenli bir şekilde yerleştirip ayırabileceği, pratik kullanım sağlayan bölmeler olmasına önem verin. Okul çantası seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, taban malzemesidir. Gün içerisinde yere ya da sıralara bırakılan çantaların tabanının sağlam ve yıpranmaya karşı dayanıklı malzemelerden üretilmiş olması gerekiyor” dedi. Yeni koronavirüs salgınına karşıda vatandaşları uyardı alışveriş esnasında çok kişiye yer vermiyoruz. Sosyal mesafe ve maske kullanımına dikkat etmeye çalışıyoruz. Temas sırasında kuralarına uygun şekilde vatandaşlara alışveriş esnasında mesafe kuralları hakkında da uyarıda bulunuyoruz. İsmail bey; Bu koronavirüs vakası bizide etkilemektedir .
Pandemi nedeniyle yaklaşık 7 aydırkapalı kalan okulların gecikmeli olarak planlanan 21 eylül’de yüz yüze eğitimine başlayıp başlamayacağı bilinmiyor.
Kırtasiye ve kitap satışı yapan esnaf ise geleceğe dair umutsuz covid-19’la birlikte okullarda kapalı olup öğrenci dışarı çıkmayınca çok büyük bi kısmımız perişan oldu” dedi.
İsmail bey;” uzaktan eğitim olduğu için kırtasiye alışverişine giden gelen yok sayılır.Genelliklede büyük marketlerde alışveriş yapılmaya başlandığı için kırtasiyecilerde pek fazla iş kalmadı.Geçen yıla göre sattıklarımızın fiyatları aynı ama alım gücü yok.yüz yüze eğitim başlamadığı sürecedegelen giden olmaz.”
Kırtasiye ürünlerinin özellikle eğitim öğretim yılı başlarında iş hacimlerinin açıldığına dikkat çeken aydın kitapevisorumlusu İsmail bey yeni eğitim öğretim yılında umutlu olduklarının da olduğunu belirtti.
ismail bey bitmiş koronavirüsten etkilenmemizin asıl nedeni,beklenmedik bir anda okulların tatil olması ve öğrencilerin okularla diyologlarının kesilmesi söz konusu oldu.buna bide eba tv eklenince bu defa dijital internet ortamı adapte olan öğrenciler kırtasiyeleri neredeyse unuttular bu durumda kırtasiye sektörünü olumsuz durumda etkilendiler.
Geçmiş yıllarda eylül ayı öncesinde tüm temmuz-ağustos sonlarında kadar ihtiyaçlarımızı alır kırtasiyemizi 31 Ağustosta açılan okullar şimdi 21 Eylül’e ertelendi.yarın birgün bununda ertelenmeyeceğini bilemiyoruz.ileriyi göremeyince de bu süreçte mal satışı fazla olmuyor dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı