Son Dakika

AMASYA’DA MİSKET ELMASI’ HASADI GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

AMASYA’DA MİSKET ELMASI’ HASADI GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Amasya ipekköyü karaçalılık’taki elma ağaçlarının bulunduğu alanda gerçekleştirilen hasat günü başlıyor.
Amasya elması için alınan ürünün marka değerinin artacağını ayrıca kalite, üretim ve pazarlama niteliklerinin geliştirilmesiyle kültürünü korunarak gelecek nesillere aktarılmasına katkı sunulacağını belirten Neziha hanım; gazetemize yaptığı açıklamada amasyamızla özdeşen elmanın geçtiğimiz yıl içerisinde alınan tedbirlere göre bu senenin hasadı geçen yaz sezonuna göre verimli topraklarımızla buluşan Amasya elması hasadı yapılmakta.
“Tüm amacımız sahip olduğumuz misket elması bahçelerinin verimini artırmak, diğer taraftan da bahçe alanımızı artırarak Amasya misket elması üretimimizi yukarılara taşımak olmak olacak” dedi.
Çiftçilerimizin mevcut bahçelerinin verimini artırmak daha sonrasında bahçe miktarını çoğaltmak yoluyla üretimi artırıp ilimizin ekonomisine önemli bir katkı sunulmasını sağlamak istiyoruz.diyerek belirtti.
Amasya elması bahçe yapmak isteyen çiftçilerimize en güzel örnek toplamasıyla pratik kolay bi şekilde toplanan misket elması tüm güzelliğiyle toplanıyor.ağaçlarla tek tek ilgilenip onların bakımına zaman ayırıyorum. diye konuştu.
Neziha Hanım; Amasya elmasının Bir yüzü kırmızı diğer yüzü ise sarı ile yeşilimsi bir renk taşıyıp ince kabuklu ve hoş kokusu ile dikkat çeken Amasya elması, lezzetinin yanı sıra havasından, suyundan ve toprağından dolayı Amasya Misket Elması, diğer elmalardan farklıdır. Kokusuyla, tadıyla ve görünüşüyle kendini belli eder bunu misket elmasını elinize aldığınızda hissedersiniz” dedi.
Amasya elmasının faydalarından bahsetmek olursak; içerdiği zengin potasyum sayesinde kan basıncını düzenliyor, kolesterolü de düşürüyor. kasılmasını önlediği, sinirsel uyaranların iletimini kolaylaştırdığı, kalp ve böbrek gibi hayati organların çalışmasına yardımcı olduğu ve ayrıca kolesterol düşürücü etkisi de olduğu belirtildi.
Amasya adıyla bütünleşen ve özelliğini yine Amasya’nın coğrafi yapısından alan Amasya elması, tüketicilerin karşısına Amasya misket elması olarak çıkıyor.
Amasya elmasının yetişmesi için ideal bir coğrafya ve iklime sahip olan Amasya İpekköy karaçalılık’da esintisi elmaya farklı bir tat ve koku veriyor.
Amasya elmasının en büyük özelliği bir yıl meyve verip bir yıl meyve vermemesi, bir yanı kırmızı ve bir yanı yeşil olması.
elmayı ön palana çıkartıyor. alınan bilgilere göre, ince kabuklu, hoş kokulu, sert ve dayanıklı olan Amasya elması, uzun süre saklanmaya elverişlidir. elmanın içerdiği zengin potasyum sayesinde kan basıncını düzenlediği, adalelerin kasılmalarını önlediği, sinirsel uyaranların iletimini kolaylaştırdığı, kalp ve böbrek gibi hayati organların çalışmasına yardımcı olduğu ve ayrıca kolesterol düşürücü etkisi de bulunduğu ifade ediliyor.
Potasyum ve antioksidan içeren öğeler açısından da zengin bir meyve olan elmanın kabuğunun vücuda son derece yararlı olduğu, bu nedenle elmanın kabuğuyla tüketilmesinin daha doğru diş sağlığı için faydalı olduğu belirtildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı